SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Google zawiesza współpracę z Huawei. Chiński koncern bez dostaw od Intela i Qualcomma

Holding Alphabet, do którego należy Google podjął decyzję o ograniczeniu współpracy z firmą Huawei. To oznacza że chiński producent smartfonów nie będzie otrzymywał nowych wersji systemu Android, a w jego urządzeniach zabraknie takich aplikacji jak Gmail, YouTube czy Mapy. Przerwanie dostaw swoich podzespołów dla Huawei zapowiedzieli także amerykańscy wytwórcy sprzętu, między innymi Intel i Qualcomm. - Stosujemy się do nakazu i analizujemy jego konsekwencje - wyjaśnia Google w komunikacie przekazanym Wirtualnemedia.pl.

O działaniach podjętych przez Google poinformowała agencja Reuters opierając się na własnych źródłach w szefostwie koncernu. Według tych doniesień Google postanowił w zdecydowanym stopniu ograniczyć swoją współpracę z Huawei.

Decyzja Google jest konsekwencją niedawnych regulacji zatwierdzonych przez prezydenta USA Donalda Trumpa ograniczających obecność na amerykańskim rynku chińskich firm technologicznych, w tym koncernów Huawei i ZTE podejrzewanych przez USA o współpracę ze służbami specjalnymi kierowanymi przez Pekin.

Według informacji uzyskanych przez Reutersa Huawei utraci dostęp do aktualizacji systemu operacyjnego Android (na którym pracują wszystkie smartfony tego producenta). Użytkownicy smartfonów Huawei nie znajdą też w swoich urządzeniach pochodzących od Google aplikacji, takich jak usługa pocztowa Gmail, YouTube czy Google Maps.

Ograniczenia nie obejmują otwartych wersji systemu Android, które są dostępne globalnie na zasadach wolnego oprogramowania. Google informuje też, że ograniczenia dotyczą jedynie nowych smartfonów wprowadzanych przez Huawei na rynek, nie dotkną zatem osób korzystających już teraz z telefonów chińskiego producenta i zastosowanych w nich rozwiązań pochodzących od Google.

W krótkim komunikacie przesłanym do serwisu Wirtualnemedia.pl Google wyjaśnia motywy podjętej decyzji. - Stosujemy się do nakazu i analizujemy jego konsekwencje. Jeśli chodzi o użytkowników naszych usług, to Google Play i zabezpieczenia Google Play Protect będą nadal działać na istniejących urządzeniach Huawei – zapowiada Google.

Z kolei Huawei w oświadczeniu obiecuje, że zapewni użytkownikom swojego sprzętu pełne wsparcie związane z oprogramowaniem zainstalowanym w smartfonach i tabletach.

- Huawei przyczynił się w znaczący sposób do rozwoju ekosystemu Androida i będzie nadal współpracował z tą platformą open source. Firma zapewni aktualizacje zabezpieczeń i będzie oferować wszystkie usługi związane ze smartfonami oraz tabletami marek Huawei i Honor, zarówno tych które zostały dotąd sprzedane, jak i tych znajdujących się obecnie w ofercie – zapowiada Huawei w komunikacie.

Intel i Qualcomm także na liście

O zawieszeniu współpracy z Huawei poinformował nie tylko Google, ale także amerykańscy producenci sprzętu IT. Koncerny Intel, Qualcomm, Xilinx oraz Broadcom  zapowiedziały, że aż do odwołania nie będą dostarczać chińskim partnerom swoich rozwiązań.

Huawei na razie nie zajął oficjalnego stanowiska w związku z decyzją Google i innych amerykańskich firm technologicznych. Wydaje się jednak że koncern spodziewał się już wcześniej takiego scenariusza, bowiem w rozmowie z dziennikiem „Nikkei Asian Review” Ren Zhengfei, założyciel Huawei oświadczył że jego firma już od kilku miesięcy przygotowywała się na ewentualne przerwanie współpracy z partnerami pochodzącymi z USA.

Zhengfei zaznaczył, że Huawei będzie nadal rozwijał własne rozwiązania sprzętowe mające uniezależnić firmę o zewnętrznych dostawców. Warto dodać, że według informacji podanych w marcu br. Huawei już wcześniej zbudował własny system operacyjny na wypadek utraty możliwości korzystania z Androida.

W 2018 r. Huawei osiągnął przychody w wysokości ponad 105 mld dolarów, a zysk netto spółki wzrósł rok do roku o 25,1 procent. Najlepsze wyniki koncern uzyskał na rodzimym rynku chińskim, zaś motorem wzrostów firmy była sprzedaż produkowanych przez niego urządzeń mobilnych.

Dołącz do dyskusji: Google zawiesza współpracę z Huawei. Chiński koncern bez dostaw od Intela i Qualcomma

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
rafi
Dziwny ten świat. Jeśli Chińczycy szpiegowali to trzeba było podesłać oprogramowanie które by ich szpiegowało. A tak wyszedł strzał w stopę, bo stracą potężny rynek a i przyczynia się do rozwoju konkurencji w OS 😜🤔
odpowiedź
User
mati
I bardzo dobrze. Trzeba niszczyć chińską gospodarkę, bo te komunistyczne chiny coraz bardziej się panoszą na zachodzie.
odpowiedź
User
Adi
A to Jankesi nie szpiegują? Są także za wszelkimi monopolami? TOP aplikacji w Polsce:
Google - 20 mln internautów
Youtube (Google) - 19 mln
Mapy Google - 16 mln
Messenger (facebook) - 16 mln
Gmail (Google) - 14 mln
facebook - 14 mln
Dysk Google - 13 mln
Zdjęcia Googla - 12 mln
WhatsApp (facebook) - 8 mln
Instagram (facebook) - 7 mln
Rossmann (google i facebook powinny się złożyć i to wykupić) - 8 mln
Muzyka Google Play - 5 mln
OLX - 4 mln
Gry Google Play - 4 mln
Allegro - 3,5 mln
Aliexpress - 3,3 mln
Kalendarz Google - 3,2 mln
Kalkulator Google - 3 mln
Microsoft OneDrive - 3 mln
Messenger Google - 3 mln


odpowiedź