SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

GPW: PZU wejdzie do indeksu WIG20 w poniedziałek, zastępując Cersanit

Akcje narodowego ubezpieczyciela PZU, które w środę zadebiutowały na GPW, wejdą w skład indeksu największych spółek WIG20 od sesji w poniedziałek, 17 maja, w ramach zapowiadanej wcześniej nadzwyczajnej rewizji indeksu, poinformowała giełda w komunikacie. Aakcje PZU zastąpią w tym indeksie walory Cersanitu, które trafią wówczas do indeksu średnich spółek mWIG40.

GPW: PZU wejdzie do indeksu WIG20 w poniedziałek, zastępując Cersanit

"Na liście uczestników indeksu WIG20 w miejsce spółki Cersanit SA zostanie wpisana spółka PZU SA z pakietem 36 106 000. W indeksie mWIG40 w miejsce spółki Zakłady Azotowe Puławy SA zostanie wpisana spółka Cersanit SA z pakietem 74 134 000. Natomiast w indeksie sWIG80 w miejsce spółki Nepentes SA zostanie wpisana spółka Zakłady Azotowe Puławy SA z pakietem 6 539 000" - głosi komunikat.

"Korekta nadzwyczajna indeksów wynika z debiutu akcji spółki PZU SA, dla której wartość akcji w wolnym obrocie w dniu pierwszego notowania stanowi ponad 5% wartości kapitalizacji portfela indeksu WIG20 na sesji w tym dniu" - tłumaczy dalej GPW.

Akcje PZU zadebiutowały po cenie 349,00 zł - o 11,68% wyżej niż wynosił kurs odniesienia. Kurs na zamknięcie sesji w dniu debiutu wyniósł 360,00 zł (wzrost o 15,20%). Obrót akcjami PZU wyniósł 5,1 mld zł, co jest najwyższym wynikiem dla jednej spółki w historii warszawskiej giełdy. Całkowite obroty akcjami na sesji wyniosły 6,7 mld zł, co również jest historycznym rekordem, podała też giełda.

Ostatecznie oferta PZU objęła 29,9%, a nie - jak wstępnie planowano - 21,9% akcji ubezpieczyciela. Jej wartość wyniosła ok. 8,07 mld zł i była najwyższa w historii polskiego rynku kapitałowego. W ręce inwestorów indywidualnych trafiło 7.132.520 akcji, a inwestorów instytucjonalnych pozostałe 18.686.817 oferowanych akcji.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: GPW: PZU wejdzie do indeksu WIG20 w poniedziałek, zastępując Cersanit

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
julinka
A tam, dla mnie najważniejsze jest to, że maja teraz najniższe OC na nowe samochody i AC można podobno skonfigurować.
8 8
odpowiedź