SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

GPW zanotowała ostrą korektę spadkową w czwartek

Indeks blue chips WIG 20 przebił kwietniowe dołki, spadając o 2,45% w czwartek. Przecenie towarzyszyły zwiększone obroty i obawy o stabilność budżetów państw europejskich, z Grecją na czele, uważają analitycy.

"Rentowność emitowanych przez Grecję 10-letnich papierów sięga już 8,5%. Nie tylko strajki w Grecji były przyczyną niepokoju wśród inwestorów. Komisja Europejska podała, że deficyt sektora budżetowego w krajach strefy euro wyniósł w 2009 roku 6,3% PKB, dwukrotnie przekraczając kryteria z Maastricht" - ocenił analityk Open Finance, Emil Szweda.

Właśnie godzina ujawnienia danych dotyczących deficytów wstrząsnęła rynkami akcji, które do 11-tej zachowywały się spokojnie.

"Po publikacji indeksy w Europie szybko zaczęły się osuwać, mimo że wstępny odczyt indeksów PMI w Europie można byłoby uznać za korzystny. Po południu inwestorów 'dobiła' informacja o wynikach kwartalnych Nokii, po których kurs fińskiej spółki spadł o 16%. Na GPW spółek technologicznych tego kalibru nie ma, dostało się więc głównie bankom" - dodał Szweda.

Zaznaczył, że naturalnie jest to zrozumiałe, ponieważ to sektor finansowy jako pierwszy może odczuć skutki kłopotów budżetowych w Europie. Atmosfera na giełdach była na tyle przytłaczająca, że rynek w zasadzie nie zareagował ani na spadek liczby wniosków o zasiłki dla bezrobotnych w USA, ani na wzrost liczby transakcji na wtórnym rynku domów.

"W Europie dominowały dziś spadki, przy czym z dużych giełd, tylko madrycki IBEX tracił na wartości mocniej niż WIG20. Notowania w USA rozpoczęły się również od spadków" - konkludował analityk OF.

WIG 20 spadł o 2,45% i wynosi 2483,68 pkt. WIG stracił 1,99% i wynosi 42359,45 pkt. Obroty wyniosły 1,51 mld zł.

Dołącz do dyskusji: GPW zanotowała ostrą korektę spadkową w czwartek

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl