SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Grażyna Piotrowska-Oliwa: PGNiG inwestuje w gaz łupkowy

Do końca roku Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpocznie odwiert w Kochanowie w poszukiwaniu gazu łupkowego. Na razie samodzielnie, ponieważ model współpracy biznesowej w ramach „łupkowego sojuszu” jeszcze nie został ustalony, a pierwotnie zakładana forma spółki może zostać zmieniona. W skład porozumienia do tej pory weszły PGNiG, Enea, KGHM, PGE i Tauron, co miało przyspieszyć prace poszukiwawcze.

Grażyna Piotrowska-Oliwa

Grażyna Piotrowska-Oliwa

 -Wybieramy już teraz wykonawcę do rozwiercenia pierwszego padu, pierwszy odwiert rozpocznie się na Kochanowie - mówi Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes PGNiG.

Wejherowo (z tzw. padami: Kochanowo, Częstkowo, Tępcz – czyli projekt KCT) jest jedną z bardziej perspektywicznych spośród 15 koncesji poszukiwawczych gazu łupkowego, które należą do gazowego potentata. PGNiG na razie prowadzi przetargi dotyczące wyboru wykonawców prac i pozyskuje dostęp do gruntów na własną rękę. Spółki wchodzące w skład porozumienia przedłużyły termin na podpisanie umowy określającej szczegóły tej współpracy do 4 lutego 2013 roku.

 – Sojusz pracuje: przedłużyliśmy okres trwania umowy i okres na zdobycie zgód korporacyjnych czy zgody Komisji Europejskiej na koncentrację. Są to tylko kwestie techniczne, które przy tylu partnerach zajmują trochę czasu, ale operacyjnych opóźnień nie ma żadnych – zapewnia prezes PGNiG.

Podczas podpisania na początku lipca umowy ramowej między polskimi firmami mówiono o spółce komandytowej, jako najbardziej odpowiedniej do tego rodzaju inwestycji. W takim przypadku funkcjonują dwie kategorie wspólników – komplementariusz i komandytariusze. Komplementariusz prowadzi sprawy spółki, reprezentuje ją na zewnątrz i nieograniczenie odpowiada za jej zobowiązania. Komandytariusz jest wspólnikiem pasywnym, wnoszącym np. kapitał. Ma ograniczony wpływ na działania spółki, a zakres odpowiedzialności jest ustalony w umowie.

W tym przypadku każdy z inwestorów ma mieć określony procentowo udział w budżecie projektu, który szacowany jest na maksymalnie 1,72 mld złotych. Z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że partnerzy PGNiG chcą mieć większy wpływ na prowadzenie działań związanych z poszukiwaniem i wydobywaniem gazu.

 – Właśnie dlatego też robiliśmy aneks, że nasi doradcy i prawnicy wymyślili inną konstrukcję, nieco prostszą, łatwiejszą, również podatkowo – informuje Grażyna Piotrowska-Oliwa. – Pracujemy nad najlepszym modelem prawnym pozwalającym oszczędzać koszty wszystkim stronom i optymalnie uregulować kwestie podatkowe. To są negocjacje czysto techniczne, nie operacyjne.

Zgodnie z umową zawartą pomiędzy spółkami wspólne prace będą prowadzone na należącej do PGNiG części koncesji Wejherowo. Wstępne badania potwierdziły występowanie tam gazu z łupków. Nie jest też wykluczona współpraca przy innych koncesjach. Pierwszy gaz z tego wspólnego projektu może popłynąć w 2016 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Grażyna Piotrowska-Oliwa: PGNiG inwestuje w gaz łupkowy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl