SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Spółka Jakubasa ograniczyła zabezpieczenie na majątku właściciela Gremi Media do 5,4 mln zł

Centrum Nowoczesnych Technologii, należące do holdingu Zbigniewa Jakubasa, nie chce już zabezpieczenia całego majątku KCI, większościowego akcjonariusza Gremi Media, a tylko kwoty 5,4 mln zł. KCI chce, żeby zabezpieczenie zdjęto całkowicie. Działania CNT w tej sprawie mocno skrytykował Grzegorz Hajdarowicz, większościowy akcjonariusz KCI.

Grzegorz Hajdarowicz, członek rad nadzorczych Gremi Media i KCIArticle

KCI w komunikacie giełdowym podało, że zabezpieczenie zostało ograniczone przez Centrum Nowoczesnych Technologii (CNT) do kwoty 5,4 mln zł „po podjęciu kroków prawnych przez Zarząd Spółki oraz upublicznieniu okoliczności związanych z nieuprawnionym uzyskaniem przez CNT ) zabezpieczenia na całym majątku Spółki”.

Firma nie zgadza się także na mniejsze zabezpieczenie na jej majątku. Zapowiedziała, że jej zarząd „będzie podejmował dalsze kroki w celu całkowitego zdjęcia zabezpieczenia”.

Hajdarowicz skrytykował działania spółki Jakubasa

KCI o roszczeniach ze strony CNT poinformowało w drugiej połowie grudnia. Opisało, że zgodnie z wyrokiem Sądu Okręgowego w Krakowie dostało nakaz zapłaty CNT prawie 5,4 mln zł.

Firma podkreśliła, że „w związku z ewidentnym nadużyciem prawa ze strony CNT, zdecydowała o podjęciu kroków prawnych w celu obrony swoich praw i interesów, oraz zniweczeniu skutków w/w nakazu zapłaty”.

Grzegorz Hajdarowicz na łamach „Rzeczpospolitej” ocenił, że nakaz jest bezpodstawny, bo kwota 5,4 mln zł została już zapłacona w 2019 roku. Na podstawie nakazu zajęte zostały aktywa finansowe KCI, m.in. rachunki bankowe oraz akcje Gremi Media.

Hajdarowicz skrytykował działania pełnomocnika CNT w tej sprawie. Zasugerował, że nieprzypadkowo nakaz zapłaty zbiegł się w czasie z nieoficjalną informacją, że Orlen zamierza kupić Gremi Media (koncern paliwowy szybko to zdementował). - Nasuwa się pytanie: czy Zbigniew Jakubas działa na zlecenie Orlenu? - stwierdził.

W zeszłym tygodniu w kolejnym wywiadzie w „Rzeczpospolitej” Grzegorz Hajdarowicz podkreślił, że KCI jest reprezentowane w tej sprawie przez jedną z najbardziej renomowanych kancelarii prawnych w Polsce. - Przygotowała stosowne dokumenty do sądu: odwołanie od nakazu zapłaty, skargę na czynności komornika. KCI wystąpiła również do prokuratury z zawiadomieniem o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, gdyż według naszej oceny ostatnie działania przedstawicieli CNT (prezesa zarządu tej spółki i jej pełnomocnika) wyczerpują znamiona czynów zabronionych - wyliczył. - Złożyliśmy też zawiadomienie do Rady Adwokackiej o możliwości nieetycznych działań pełnomocnika drugiej strony. Niech sprawdzą to powołane do tego organy. Powiadomiliśmy także sąd w Katowicach, w którym toczy się sprawa o blisko 5,4 mln zł, które KCI już zapłaciła półtora roku temu firmie CNT, o jej działaniach, które uznajemy za bulwersujące - dodał biznesmen.

- Spółka giełdowa, której majątek sięga setek milionów złotych, która jest blisko 75-proc. akcjonariuszem Gremi Media, ma zablokowaną całą aktywność. Nie mogła zapłacić VAT ani innych podatków, ponieważ ma zajęte wszystkie konta. Sytuacja właściciela Gremi Media jest bardzo poważna i w tym kontekście również niebezpieczna dla Gremi Media - opisał Hajdarowicz sytuację po zabezpieczeniu majątku KCI.

- W tym czasie mogło się wydarzyć wiele rzeczy, co wpływało na wizerunek i wiarygodność czołowej w Polsce grupy medialnej. Spółki Gremi Media już mógłbym nie mieć, ktoś kupiłby tę wartą setki milionów spółkę za 5 milionów np. na nielegalnej licytacji komorniczej - dodał.

Hajdarowicz zostanie oskarżony o zniesławienie

Po tym, jak „Rzeczpospolita” pod koniec grudnia zrelacjonowała roszczenia CNT wobec KCI, Zbigniew Jakubas przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl, że jego holding nie jest zainteresowany kupnem Gremi Media.

- Tym bardziej nie działałem i nie działam w porozumieniu z kimkolwiek w sugerowanej przez Pana Hajdarowicza sprawie - zapewnił.

Natomiast spółka CNT i jej prawnik Marcin Imiołek poinformowali, że w związku z wypowiedziami Grzegorza Hajdarowicza skierują wobec niego prywatne akty oskarżenia o zniesławienie. Imiołek powiedział nam, że są to oszczerstwa oraz że „nie nadają się do podjęcia jakiejkolwiek polemiki”.

KCI i Gremi Media notowane na giełdzie

Do KCI należą akcje stanowiące 76,59 proc. kapitału i 82,44 proc. głosów na walnym zebraniu Gremi Media. Od połowy 2019 roku w ramach nowej strategii firma sprzedała kilka znaczących pakietów akcji Gremi Media. Ponadto prowadzi działalność nieruchomościową, w czterech kwartałach zakończonych we wrześniu ub.r. zanotowała 109,9 mln zł przychodów i 14,31 mln zł zysku netto.

Firma jest notowana na rynku głównym warszawskiej giełdy, latem ub.r. Grzegorz Hajdarowicz bez powodzenia próbował zdjąć ją z rynku giełdowego. https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/wlasciciel-gremi-media-nie-opusci-gieldy-zaden-inwestor-nie-odpowiedzial-na-wezwanie-do-sprzedazy-akcji

Gremi Media przede wszystkim wydaje dzienniki „Rzeczpospolita” i „Parkiet”, ich portale internetowe oraz miesięcznik „Uważam Rze Historia”, a także ma 78,1 proc. akcji firmy E-Kiosk zajmującej się cyfrową dystrybucją prasy i książek. W trzecim kwartale ub.r. grupa kapitałowa Gremi Media zanotowała spadek przychodów o 10,4 proc. do 23,17 mln zł i zysku netto z 3,32 do 3,03 mln zł. Od listopada 2018 roku jest notowana na rynku bocznym warszawskiej giełdy, obecna wycena spółki to 293,8 mln zł. https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/rzeczpospolita-parkiet-wydawca-gremi-media-wyniki-finansowe-w-2020-roku

Dołącz do dyskusji: Spółka Jakubasa ograniczyła zabezpieczenie na majątku właściciela Gremi Media do 5,4 mln zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl