SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Grupa Lotos liczy na większe zdolności przerobowe

Grupa Lotos przesunęła do 2010 roku z 2009 planowane oddanie do użytku części instalacji w ramach Programu Kompleksowego Rozwoju Technicznego (PKRT).

Jednocześnie podała, że program ten zwiększy zdolności przerobowe Rafinerii Gdańskiej do 10,5 mln ton z oczekiwanych wcześniej ponad 8,0 mln ton. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Lotos przełożył też realizację instalacji zgazowania ciężkiej pozostałości po przerobie ropy naftowej (IGCC) na okres po 2012 roku, podał koncern w komunikacie w czwartek.

"Celem programu jest zwiększenie zdolności przerobowej rafinerii w Gdańsku o około 75%, czyli do 10,5 mln ton ropy naftowej rocznie przy wyższym współczynniku konwersji" - podano w komunikacie.

"W związku z zakończeniem fazy przygotowawczej projektu zarząd Grupy Lotos SA informuje, iż realizacja projektu PKRT została podzielona na etapy:

Pierwszy - zakładający realizację do 2010 następujących instalacji w rafinerii Grupy LOTOS SA w Gdańsku:
- instalacja destylacji ropy (CDU)
- instalacja hydroodsiarczania olejów napędowych (HDS)
- instalacja hydrokrakingu (MHC)
- instalacja przerobu ciężkiej pozostałości
- wytwórnia wodoru (HGU)
- kompleks aminowo-siarkowy (ASR)

Następny etap zakłada realizację instalacji zgazowania ciężkiej pozostałości po przerobie ropy naftowej po 2012 roku" - głosi komunikat.

Aktualna struktura projektu daje możliwość m.in. obniżenia kosztów projektu oraz lepszego dopasowania strategii finansowania projektu do możliwości spółki oraz wykorzystania "sprzyjających trendów na rynku asfaltów oraz ciężkiego oleju opałowego". Już na początku czerwca prezes Lotosu Paweł Olechnowicz zapowiadał zwiększenie produkcji asfaltów.

"Zgodnie z oczekiwaniami spółki, rynek asfaltów będzie charakteryzował się trendem wzrostowym do 2012 roku, co pozwoli spółce zwiększyć sprzedaż produktów z tej grupy do poziomu 1.300 tys. ton/rok co stanowi wzrost w stosunku do 2006 roku o ponad 60%" - czytamy w komunikacie.

W przypadku wystąpienia tendencji spadkowych na rynku produktów ciężkich takich jak asfalty i ciężki olej opałowy uruchomiony zostanie kolejny etap projektu PKRT, który pozwoli zagospodarować ciężką pozostałość po przerobie ropy naftowej, podano dalej.

"Planowane nakłady na realizację projektu PKRT do 2012 roku wynoszą około 1,47 mld euro. Strategia finansowania zakłada pozyskanie ze źródeł zewnętrznych 70% środków potrzebnych do realizacji projektu" - głosi komunikat.

Wcześniej spółka informowała, że wartość całego programu wyniesie ok. 2 mld USD, a ok. 70% jego finansowania to będą środki obce.

Grupa Lotos podała też, że we wtorek podpisała z firmą Fluor kontrakt EPCM na projektowanie techniczne oraz zarządzanie dostawami i budową instalacji pomocniczych i infrastruktury w ramach PKRT.

Grupa Lotos podpisała kontrakt z Technip na ponad 2,2 mld zł
Grupa Lotos zawarła z firmami z grupy francuskiego koncernu inżynieryjnego Technip kontrakt na projektowanie techniczne, dostawy i budowę instalacji hydrokrakingu (MHC) oraz kompleksu aminowo-siarkowego (ASR) o wartości ponad 2,2 mld zł, poinformowała spółka w czwartek. Umowa ta została zawarta w ramach Programu Kompleksowego Rozwoju Technicznego (PKRT).

"Realizacja kontraktu będzie trwać ok. 42 miesiące" - podał Lotos w komunikacie.

Według spółki, nowe instalacje pozwolą na zwiększenie wielkości i głębokości przerobu ropy naftowej w gdańskiej rafinerii.

"Koncern zamierza zagospodarować pozostałość powstałą w wyniku przerobu surowca przede wszystkim do produkcji asfaltów" - czytamy dalej w komunikacie.

W ub. roku Lotos sprzedał blisko 800 tys. ton asfaltu. Wcześniej w czwartek Grupa Lotos podała, że zmodyfikowała plan realizacji PKRT m.in. w celu wykorzystania "sprzyjających trendów na rynku asfaltów oraz ciężkiego oleju opałowego". Już na początku czerwca prezes Lotosu Paweł Olechnowicz zapowiadał zwiększenie produkcji asfaltów.

Planowane nakłady na realizację projektu PKRT do 2012 roku wynoszą około 1,47 mld euro. Strategia finansowania zakłada pozyskanie ze źródeł zewnętrznych 70% środków potrzebnych do realizacji projektu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Grupa Lotos liczy na większe zdolności przerobowe

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl