SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zwolnienia w Grupie OLX, Naspers chce pożegnać się z 30 proc. załogi

Wydająca serwisy ogłoszeniowe spółka Grupa OLX rozstaje się z częścią pracowników, przy czym nie są to zwolnienia grupowe. Jej właściciel, koncern Naspers, zamierza zwolnić nawet 30 proc. pracowników ze swoim struktur korporacyjncyh.

Article

- Rzeczywiście trwa proces zwolnień, nie mają one jednak charakteru zwolnień grupowych - przekazała portalowi Wirtualnemedia.pl Paulina Musielak-Rezmer, odpowiadająca za PR w Grupie OLX. O zwolnieniach w spółce jako pierwsze poinformowało Dlahandlu.

Paulina Musielak-Rezmer zaznaczyła, że zwolnienia dotyczą osób zatrudnionych na różnych szczeblach organizacyjnych.

Koncern Naspers, do którego należy OLX, wraz ze swoim holenderskim holdingiem Prosus zapowiedziały w środę, że zamierzają zwolnić do 30 proc. pracowników ze swoich pionów korporacyjnych. - Dostosowujemy się do zmieniającego środowiska makro, od pewnego czasu pracowaliśmy nad wzmocnieniem naszych struktur kosztowych - uzasadniono w komunikacie.

Koncern ma 15 biur na całym świecie, największe w Johannesburgu i Amsterdamie. Nie wiadomo, ile osób w nich pracuje. Natomiast spółki zależne koncernu (wśród głównych oprócz OLX jest brazylijski dostawca żywności iFood) zatrudniają w sumie ok. 30 tys. pracowników.

900 pracowników w Grupie OLX

W roku finansowym zakończonym w marcu ub.r. średnie zatrudnienie w Grupie OLX wynosiło 882,16 etatów, wobec 603,25 rok wcześniej. Wydatki na wynagrodzenia wzrosły rok do roku ze 146,4 do 195,92 mln zł, a na ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia pracownicze - z 23,22 do 33,52 mln zł.

Spółka Grupa OLX  wydaje serwisy ogłoszeniowe OLX, otoMoto, otoDom i Fixly.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W zeszłym roku finansowym firma osiągnęła wzrost przychodów o 27,3 proc. do 1,1 mld zł, a jej zysk netto zwiększył się z 271,78 do 328,37 mln zł.

Meta, Google, Amazon i Microsoft też zwalniają

Redukcje zatrudnienia ogłoszono lub przeprowadzono w ostatnim czasie także w globalnych koncernach cyfrowych. Amazon zapowiedział, że pożegna się z ponad 18 tys. pracowników ze swoich pionów korporacyjnych. Zwolnienia ruszają w tym tygodniu.

Meta Platforms ogłosił w połowie listopada zwolnienie przeszło 11 tys. osób. Założyciel i szef firmy Mark Zuckerberg przyznał, że przeszacował cyfrowe przyspieszenie po wybuchu epidemii.

Microsoft poinformował w zeszłym tygodniu, że do końca marca zwolni 10 tys. osób. Według nieoficjalnych informacji koncern może też mocniej ograniczyć przyjmowanie nowych pracowników w najbliższym okresie. Natomiast Google rozpoczęło zwolnienia obejmujące 12 tys. osób.

Natomiast w Twitterze zaraz po przejęciu pod koniec października przez Elona Muska pożegnano się z dużą częścią pracowników. Kolejne zwolnienia realizowano w styczniu, w konsekwencji liczba pracowników zmalała z ok. 7,5 tys. do ok. 2,3 tys.

Dołącz do dyskusji: Zwolnienia w Grupie OLX, Naspers chce pożegnać się z 30 proc. załogi

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jogi
Ale ile tych ludzi zwolnia ? Brak podstawowej informacji
odpowiedź
User
Mgr z MBA
Ale ile tych ludzi zwolnia ? Brak podstawowej informacji

Oby nikogo z zarządu - ktoś musi dostać premie
odpowiedź
User
jak
Co wy porównujecie jakieś OLX z 900 pracownikami do Google i Microsoftu?
odpowiedź