SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Grupa Polsat Plus i Wirtualna Polska chcą kupić wydawcę „Rzeczpospolitej”

Według nieoficjalnych informacji Grupa Polsat Plus i Wirtualna Polska są wśród podmiotów zainteresowanych przejęciem Gremi Media, wydawcy m.in. „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”. Obie firmy nie komentują tej sprawy.

Od lewej: Zygmunt Solorz i Jacek ŚwiderskiArticle

Informację, że Grupa Polsat Plus i Wirtualna Polska są potencjalnych oferentów na większościowy pakiet akcji Gremi Media, podała w piątek agencja ISBnews.

Według jej ustaleń proces sprzedażowy może zostać rozstrzygnięty do końca września.

Co na to obie firmy? - Z zasady nie komentujemy żadnych procesów akwizycyjnych, bez względu na to czy bierzemy w nich udział czy nie - przekazał nam Michał Siegieda, dyrektor ds. komunikacji w Wirtualna Polska Holding. Grupa Polsat Plus nie odpowiedziała na nasze pytania.

Grupa Polsat Plus i Wirtualna Polska poza branżą prasową

Zarówno Grupa Polsat Plus, jak i Wirtualna Polska Holding nie działają obecnie ani nie miały w przeszłości aktywów w sektorze prasowym. Obie zrealizowały natomiast w ostatnich latach szereg akwizycji.

Wirtualna Polska inwestowała przede wszystkim w sektorze e-commerce. Niedawno jej spółka zależna za 5,94 mln zł przejęła porównywarkę kredytową 17banków.com, za 10 mln zł nabyła pakiet akcji spółki Modern Commerce - nowego właściciela marki Moliera2.com oraz za 9,33 mln zł dokupiła 8,5 proc. udziałów Nocowanie.pl.

Telewizja Polsat w połowie ub.r. za 422 mln zł przejęła Grupę Interia od Bauer Media. Na początku br. kupiła ok. 60 proc. udziałów firmy Tako Media, która produkuje dla nadawcy seriale (m.in. paradokumentalne) i programy. Natomiast we wrześniu ub.r. nadawca kupił od Zjednoczonych Przedsiębiorstw Rozrywkowych 50,52 proc. udziałów spółki TV Spektrum (to nadawca kanałów Fokus TV i Nowa TV), stając się jej jedynym właścicielem.

Gremi Media wystawione na sprzedaż przez firmę Hajdarowicza

76,6 proc. akcji Gremi Media należy obecnie do KCI, holdingu należącego do dwóch spółek Grzegorza Hajdarowicza. Pod koniec marca br. KCI poinformowało, że zaczyna przegląd opcji strategicznych dotyczący posiadanego pakietu akcji Gremi Media. Zaczęło współpracę z firmą doradczą Deloitte Advisory, która będzie odpowiadać za „przeprowadzenie potencjalnej transakcji w drodze otwartego procesu pozyskania od zainteresowanych inwestorów ofert nabycia akcji”.

Eksperci z branży wydawniczej komentowali dla Wrtualnemedia.pl, że Gremi Media może być atrakcyjna spółką dla innych wydawców z segmentu biznesowego i spółek powiązanych z obecną władzą. Ponadto od paru lat dyskutowano o konsolidacji wśród trzech gazet gospodarczych.

Pod koniec maja KCI w ramach skorygowanej strategii na lata 2019-2030 zapowiedziało inwestycje w projekty nieruchomościowe i kompleks Alvernia Planet, natomiast o Gremi Media wspomniało tylko zdawkowo, wśród projektów, w których chce być mniejszościowym inwestorem.

W drugim kwartale br. grupa kapitałowa Gremi Media, do której oprócz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” należy większościowy pakiet akcji E-Kiosku, zanotowała wzrost przychodów sprzedażowych o 10,5 proc. do 25,09 mln zł, a jej zysk netto zmalał z 5,49 do 4,68 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Grupa Polsat Plus i Wirtualna Polska chcą kupić wydawcę „Rzeczpospolitej”

31 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Adrian
Kupi raczej Cyfrowy. Mają mnóstwo wolnych środków, a WP jedzie na kredytach. Za Interię CP przepłacił 100-150 mln zł i zrobili to świadomie, bo pasowała im do układanki. Z Gremi Media może być podobnie.
odpowiedź
User
.
Rzeczpospolita jest poważnym pismem i trochę nie bardzo pasuje do odpustowych grup medialnych typu WP i Polsat.
odpowiedź
User
Robert
Po co się pisze takie informacje? Żeby prawdziwy kupiec w spokoju dokończył transakcję
odpowiedź