SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Grupa Pracuj wchodzi do Niemiec. Przejęcie za 118 mln euro

Grupa Pracuj zawarła umowę kupna 100 proc. udziałów niemieckiej grupy kapitałowej Spoonbill Holding, oferującej pod szyldem softgarden usługi wspierające procesy rekrutacyjne. - Inwestując w nową spółkę, z solidną bazą klientów, skutecznym zespołem zarządzającym i bardzo dobrymi wynikami operacyjnymi, wchodzimy natychmiast do pierwszej ligi w obszarze wsparcia innowacyjnej rekrutacji w Niemczech - podkreśla Przemysław Gacek, szef Grupy Pracuj.

Przemysław Gacek, współtwórca i prezes zarządu Grupy Pracuj Article

Na mocy umowy transakcja o wartości 117,64 mln euro ma zostać sfinalizowana do 27 czerwca. Sprzedającymi udziały Spoonbill Holding są spółka zależna Investcorp (ma 98,95 proc. udziałów) oraz założyciel firmy Stefan Schüffler (1,05 proc. udziałów).

Do Spoonbill Holding należą przede wszystkim spółka softgarden realizująca usługi wspierające procesy rekrutacyjne (m.in. automatyczne publikowanie ofert pracy w kilkuset serwisach, narzędzia do zarządzanie rekrutacjami, tworzenia stron karier, generowania opinii o pracodawcach czy poleceń pracowniczych) oraz firma absence.io oferująca małym i średnim przedsiębiorstwom oprogramowanie HR, które wspiera efektywne i transparentne procesy zarządzania czasem pracy i nieobecnościami.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Z softgarden korzysta 1,7 tys. pracodawców - głównie z Niemiec, a także regionu DACH i kilku innych krajów europejskich. Oferowanymi usługami zajmuje się ponad 140 pracowników.

- W softgarden możemy się poszczycić szybkim i stabilnym wzrostem w obszarze HR Tech na rynku niemieckim, gdzie jesteśmy jednym z liderów w obszarze oprogramowania wspierającego rekrutację. Kontynuujemy także rozwój na innych rynkach europejskich, z ambicją do wejścia na nowe - opisuje Mathias Heese, szef softgarden.

Grupa Pracuj pojawi się w Niemczech

Grupa Pracuj zapowiada, że po finalizacji przejęcia softgarden pozostanie niezależną spółką, nie zmieni się jej model biznesowy.

- To jeden z największych graczy w Niemczech, działający także w innych krajach europejskich i notujący rokroczne wzrosty. Inwestując w nową spółkę, z solidną bazą klientów, skutecznym zespołem zarządzającym i bardzo dobrymi wynikami operacyjnymi, wchodzimy natychmiast do pierwszej ligi w obszarze wsparcia innowacyjnej rekrutacji w Niemczech, z dużym potencjałem do dalszych wzrostów, a także do skalowania biznesu na inne rynki - uzasadnia Przemysław Gacek, prezes i główny akcjonariusz Grupy Pracuj.

- Nasze doświadczenia w ekspansji zagranicznej pokazują, że kluczowe jest wejście we współpracę z lokalnym liderem, który ma dodatkowo sprawną i zaangażowaną kadrę zarządzającą. softgarden spełnia oba te kryteria - zaznacza.

Zarząd Grupy Pracuj zapowiada, że priorytetem softgarden będzie umocnienie pozycji w Niemczech oraz w całym regionie DACH i wykorzystanie możliwości rozwoju w innych krajach europejskich.

- Dostrzegamy bardzo duży potencjał w połączeniu naszych doświadczeń z know-how zgromadzonym przez softgarden. Może on dać nam wiele korzyści zarówno na dotychczasowych rynkach, jak i w nowych regionach, w których zaczyna działać Grupa Pracuj dzięki tej akwizycji. Jednocześnie jednak należy podkreślić, że wiodącym systemem Grupy Pracuj wspierającym rekrutacje, oferowanym dla rynku polskiego, pozostaje eRecruiter - największe w kraju i najlepiej zintegrowane rozwiązanie w modelu SaaS - zapowiada Rafał Nachyna, dyrektor operacyjny Grupy Pracuj.

Grupa Pracuj ma umowę dot. 400 mln zł kredytu

Równocześnie Grupa Pracuj poinformowała, że podpisała z BNP Paribas Bank Polska, Santander Bank Polska i PKO BP umowę, na mocy której może zaciągnąć do 400 mln zł kredytu na pięć lat, po spełnieniu standardowych dla tego typu finansowania warunków zawieszających.

Kredyt będzie oprocentowany według zmiennej stopy procentowej powiększonej o marżę banków. Ostateczny termin spłaty wyznaczono na 14 czerwca 2027 roku.

Środki z kredytu mogą zostać przeznaczone przez Grupę Pracuj na finansowanie ogólnych celów korporacyjnych, w tym inwestycji.

W pierwszym kwartale br. Grupa Pracuj osiągnęła wzrost przychodów od klientów o 40,8 proc. do 142,1 mln zł i zysku netto z 35,35 do 55,03 mln zł. Wpływy jej ukraińskiej platformy Rabota.ua zwiększyły się tylko o 4,8 proc., dużo słabiej niż przed wojną.

Na koniec marca br. miała w części krótkoterminowej 15,66 mln zł zobowiązań z leasingu i 13,48 mln zł pozostałych zobowiązań finansowych (wobec odpowiednio 17,13 i 13,48 mln zł rok wcześniej), a w części długoterminowej - 9,45 mln zł z leasingu i 2,59 mln zł pozostałych zobowiązań finansowych (9,19 i 7,1 mln zł przed rokiem).

Grupa Pracuj ma wypłacić 136 mln zł dywidendy

22 czerwca walne zgromadzenie Grupy Pracuj będzie głosować m.in. w sprawie dywidendy za ub.r. Zarząd firmy zaproponował, żeby z zeszłorocznego zysku netto wypłaciła 136,53 mln zł dywidendy (po 2 zł na akcję), a 129,73 mln zł przeznaczyła na kapitał zapasowy.

Większościowym akcjonariuszem spółki jest jej prezes Przemysław Gacek, bezpośrednio i wspólnie z Frascati Investments ma 52,96 proc. walorów. Do TCV Luxco należy 12,68 proc. akcji, a do Macieja Nogi - 8,52 proc.

Dołącz do dyskusji: Grupa Pracuj wchodzi do Niemiec. Przejęcie za 118 mln euro

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl