SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zadyszka Grupy Pracuj: sprzedaż i zysk poniżej oczekiwań, mniej ofert na Pracuj.pl

W ub.r. przychody Grupy Pracuj wzrosły o 28 proc. do 608,5 mln zł, z czego 74 mln zł zapewnił przejęty w połowie roku niemiecki softgarden. Natomiast w Ukrainie sprzedaż skurczyła się o połowę i przyniosła stratę. W czwartym kwartale wyniki firmy były dużo niższe od prognoz analityków, w serwisie Pracuj.pl liczba projektów rekrutacyjnych zmalała o 15,3 proc.

fot. materiały prasowe Grupy PracujArticle

W całym 2022 r., skorygowana EBITDA Grupy Pracuj wzrosła o ponad 18 proc. rdr do 305,3 mln zł. Zysk netto j.d. wyniósł 171 mln zł, przychody 608,55 mln zł, a zysk operacyjny 252,55 mln zł. Skorygowana marża EBITDA wyniosła 50,2 proc. w porównaniu z 54,2 proc. w 2021 roku.

W 2021 r. przychody grupy wyniosły 475,1 mln zł, zysk netto j.d. 254,7 mln zł, a EBIT 227,5 mln zł.

Raportowana EBITDA w 2022 r. wyniosła blisko 268,4 mln zł, a skonsolidowany zysk netto 169 mln zł. Skorygowany zysk netto wyniósł 204,3 mln zł.

74 mln zł z Niemiec, 24 mln zł mniej z Ukrainy

Łączne przychody Grupy Pracuj z polskiego rynku w 2022 roku wzrosły o 19,8 proc. rdr do 508,6 mln zł. Liczba sprzedanych projektów rekrutacyjnych w serwisie Pracuj.pl w 2022 roku wyniosła 549,3 tys., o 7,3 proc. więcej niż w 2021 roku. Jednocześnie, średnie ceny sprzedanych projektów rekrutacyjnych wzrosły o 12 proc. rdr.

W związku z konsolidacją wyników softgarden, przejętego w połowie 2022 r. podmiotu z branży HR Tech w Niemczech, począwszy od trzeciego kwartału ubiegłego roku, Grupa Pracuj rozpoznała 74 mln zł przychodów z rynku niemieckiego. Na koniec 2022 roku, z rozwiązań oferowanych przez softargen w modelu SaaS aktywnie korzystało ponad 1 440 firm.

Jak podano, konsolidacja softgarden obniża obecnie poziom skonsolidowanej marży EBITDA, co wynika przede wszystkim z dynamicznego rozwoju niemieckiej spółki.

Przychody Grupy Pracuj z rynku ukraińskiego wyniosły w minionym roku 25,9 mln zł i były o 48,7 proc. mniejsze niż w 2021 roku, czego przyczyną jest rozpoczęta przez Rosję wojna w Ukrainie. Łączna liczba projektów rekrutacyjnych w ukraińskim serwisie Robota.ua w 2022 roku wyniosła 553,3 tys. (wobec 1.152,8 tys. w 2021 roku), z czego liczba płatnych projektów rekrutacyjnych wyniosła 294,1 tys. (wobec 608 tys. rok wcześniej).

Koszty przejęcia softgarden i akcji dla menedżerów

Spółka podała, że istotny wpływ na skonsolidowane wyniki za 2022 rok miało m.in. ujęcie kosztu (w kwocie 14 mln zł) związanego z nieodpłatnym przekazaniem akcji Grupy Pracuj przez niektórych jej akcjonariuszy na rzecz członków wyższej kadry zarządzającej. Koszt ten miał charakter wyłącznie księgowy i jednorazowy.

- Skonsolidowany zysk netto wypracowany przez Grupę Pracuj w 2022 roku wyniósł 169,0 mln zł wobec 255,7 mln zł rok wcześniej. Istotny wpływ na wyniki w porównywanych okresach miały zdarzenia o charakterze jednorazowym, w tym koszty transakcyjne związane z akwizycją softgarden, koszty programu płatności w formie akcji, aktualizacja wyceny należących do Grupy Pracuj udziałów w spółce Beamery Inc. dokonana w 2021 roku, a także koszty oferty publicznej akcji - napisano w komunikacie.

Grupa Pracuj za 100 proc. udziałów właściciela softgarden zapłaciła 117,6 mln euro.

Spadki Grupy Pracuj w czwartym kwartale

W czwartym kwartale 2022 r. liczba projektów rekrutacyjnych w serwisie Pracuj.pl spadła rdr o 15,3 proc. do 115,3 tys. Średnie ceny sprzedanych projektów rekrutacyjnych w tym okresie wzrosły o 13,9 proc. rdr.

Na koniec 2022 roku liczba aktywnych klientów korzystających z systemu eRecruiter wspierającego rekrutację, oferowanego w modelu abonamentowym (SaaS) przekroczyła 1 800 firm i była o 13,9 proc. wyższa niż rok wcześniej.

Skorygowana EBITDA Grupy Pracuj w czwartym kwartale 2022 r. wyniosła 59,1 mln zł. Konsensus PAP Biznes zakładał 64,3 mln zł.

Jak wynika z wyliczeń PAP Biznes, zysk netto j.d. w czwartym kwartale 2022 r. wyniósł ok. 13,4 mln zł, podczas gdy rynek oczekiwał 39,5 mln zł, a skonsolidowane przychody 144,8 mln zł, w porównaniu do 174,3 mln zł konsensusu. Zysk operacyjny (EBIT) w czwartym kwartale wyniósł 42 mln zł, podczas gdy konsensus zakładał 55,7 mln zł zysku.

Ogłoszenia drożeją, ale jest ich mniej

- W 2023 spodziewamy się, ze względu na dużą niepewność gospodarczą (...) spowolnienia w obszarze rekrutacji. Od początku roku widzimy, że projektów rekrutacyjnych jest mniej niż w roku poprzednim - stwierdził na wtorkowej wideokonferencji Rafał Nachyna, członek zarządu i dyrektor operacyjny Grupy Pracuj.

Zwrócił uwagę, że „porównujemy się do bardzo wysokiej bazy sprzed roku - to były rekordowe pocovidowe wyniki”. - Ale widzimy systematyczny wzrost średnich cen projektów rekrutacyjnych w całej grupie - zaznaczył.

- Na pewno tematem, który adresujemy i przekładamy na strategię pricingową, jest kwestia inflacji, ale i niedobór pracowników - dodał Nachyna.

Coraz więcej z technologii

Grupa Pracuj poinformowała, że jej celem strategicznym jest zwiększenie przychodów do 1 mld zł w 2025 roku oraz utrzymanie marży skorygowanej EBITDA powyżej 40 proc.

- Mimo obecnego spowolnienia gospodarczego, jesteśmy przekonani, że długoterminowe trendy na rynku pracy sprzyjają Grupie Pracuj - podkreślił Przemysław Gacek.

Zapowiedział, że firma będzie dążyła do dalszej dywersyfikacji przychodów. - Serwisy rekrutacyjne pozostaną naszym wiodącym obszarem działalności w najbliższych latach - będziemy je rozwijać organicznie, stawiając na technologie i innowacje. Zakładamy jednocześnie systematyczny, dynamiczny wzrost przychodów z obszaru HR Tech w modelu SaaS, na poziomie ponad 25 proc. średnio rocznie do 2025 roku. W tym obszarze nie wykluczamy kolejnych akwizycji - opisał.

- Spodziewamy się, że w perspektywie 5-6 lat około połowa łącznych przychodów Grupy Pracuj może już pochodzić z usług HR Tech SaaS - zaznaczył Gacek.

Grupa Pracuj zadebiutowała na warszawskiej giełdzie pod koniec 2021 roku. Przez ostatnie 12 miesięcy jej akcje staniały o 10 proc., natomiast od początku stycznia kurs zyskał 35 proc. We wtorek zmalał o 5,36 proc. do poziomu 53 zł.

Przemysław Gacek razem z Frascati Investments ma 52,5 proc. akcji spółki.

Dołącz do dyskusji: Zadyszka Grupy Pracuj: sprzedaż i zysk poniżej oczekiwań, mniej ofert na Pracuj.pl

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mike
3/4 ofert w tych wszystkich serwisach o pracy jest tylko dlatego, że jakiś szef nakazał ich umieszczenie tam, a pracownik i tak już dawno został wybrany.
odpowiedź
User
lol
3/4 ofert w tych wszystkich serwisach o pracy jest tylko dlatego, że jakiś szef nakazał ich umieszczenie tam, a pracownik i tak już dawno został wybrany.


Jak to jest, że jedni znajdują fajną pracę bez znajomości, a inni nawet ze znajomościami zmieniają robotę co 2 miesiące?
odpowiedź
User
Nick Cave
A gwoździem do trumny pracuj.pl jest nowy wygląd serwisu. To cofnięcie się o 20 lat. Trudna nawigacja, małe czcionki, duże przyciski i kolory zniechęcające do przebywania na stronie.
odpowiedź