SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Grupa TVN uruchamia TVN Ventures. Będzie wspierać startupy

Inwestowanie w innowacyjne, młode firmy z perspektywami na rynkowy sukces - to główne założenie projektu o nazwie TVN Ventures uruchomionego przez Grupę TVN. - Stawiamy na dwa modele biznesowe: zasoby mediowe w zamian za udziały w firmie oraz zasoby mediowe w zamian za udziały w zyskach - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Christian Anting, dyrektor ds. strategii TVN.

Christian AntingArticle

Uruchamiając projekt TVN Ventures Grupa TVN wchodzi w dotąd obcy dla siebie segment rynku - venture capital.  Nowy podmiot ma się zajmować wspieraniem zarówno już funkcjonujących na rynku startupów poszukujących dróg rozwoju, jak i inwestowaniem w nowe koncepcje na biznes.

W założeniach TVN Ventures będzie się skupiać na segmencie B2C, czyli firmach kierujących swoje produkty i usługi do indywidualnych użytkowników. Szczególną uwagę ma przykładać do internetowego obszaru rynku i takich dziedzin ja turystyka, motoryzacja, gry, aplikacje, wideo czy muzyka.

Wśród ekspertów z branży startupów, z którymi rozmawiały Wirtualnemedia.pl panuje opinia, że w Polsce funkcjonuje sporo funduszy venture capital oraz instytucji gotowych do inwestowania w młode firmy (więcej informacji tutaj). Jednak Christian Anting, dyrektor ds. strategii oraz departamentu digital i e-commerce w Grupie TVN, pytany przez Wirtualnemedia.pl o potrzebę powstania kolejnego podmiotu wspierającego polskie startupy zwraca uwagę na unikalne wartości, które TVN Ventures może zaoferować młodym przedsiębiorcom.

- Nasze główne modele inwestycyjne to: zasoby mediowe w zamian za udziały w firmie (media for equity) oraz zasoby mediowe w zamian za udziały w zyskach  (media for revenue) - wymienia Christian Anting. - Firmy korzystają z doświadczenia i know-how jednej z wiodących firm medialnych w Polsce. Ponadto korzystając z tylko jednego źródła firmy otrzymują pomoc w dziedzinie planowania i analizy mediów,  budowania marki i kreowania jej pozycji na rynku oraz marketingu cyfrowego – zaznacza Anting. Spośród kryteriów inwestycyjnych, którymi kieruje się TVN Ventures, zwraca uwagę na innowacyjność projektu lub usługi, modele biznesowe, w których marketing i branding są kluczowe dla osiągnięcia sukcesu na rynku, jasną politykę marketingową dopasowaną do kanałów TVN i grupy docelowej tego nadawcy, a także zrównoważony model biznesowy.

Na unikalność oferty TVN Ventures na polskim rynku zwraca też uwagę w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Michał Sadowski, prezes Brand24. - Wartość TVN Ventures to nie tylko pieniądze - podkreśla Michał Sadowski.

- To także łatwy dostęp do popularnych mediów, które potrafią przenieść firmę/startup do kolejnego poziomu w bardzo krótkim czasie. Szczególnie w przypadku produktów B2C. Mocną stroną nowego funduszu wydaje się być również sieć mentorów, którzy w różnym stopniu będą zapewne wspierać podmioty z portfolio TVN Ventures. To model z powodzeniem stosowany przez popularne programy akceleracji na całym świecie, więc jestem przekonany, że sprawdzi się także w tym przedsięwzięciu - zaznacza Sadowski.

Według Antinga TVN Ventures proponuje jeszcze jeden dodatkowy element, który może przyciągnąć do projektu polskie startupy i pomóc im w międzynarodowej karierze. - Firmy uzyskują unikalny dostęp do ponadnarodowego porozumienia „European Media Alliance”, umożliwiającego dotarcie na wiele europejskich rynków we współpracy z największymi koncernami medialnymi na kontynencie: Modern Times Group, ProSiebenSat1, Grupa Antena, Channel 4, TF1 , Antena, Mediaset, Telecinco - podkreśla Anting.

O szansie na ponadnarodową promocję startupów mówi także Sadowski. - Trzeba podkreślić łatwy dostęp do mediów - w dodatku nie tylko polskich, bo przez paneuropejskie porozumienie koncernów medialnych podmioty z portfolio TVN Ventures będą mieć najpewniej także dostęp do wartościowej powierzchni reklamowej za granicą - zaznacza prezes Brand24.

- To naturalnie premiuje podmioty B2C, które najlepiej nadają się do tego typu promocji. Tego typu fundusz może być też wartościowy z perspektywy projektów realizujących narzędzia do analizy mediów - myślę, że w najbliższym czasie zobaczymy pierwsze inwestycje w tej przestrzeni - podsumowuje.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Grupa TVN uruchamia TVN Ventures. Będzie wspierać startupy

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ekspert
ciekawy pomysł

konkurencja znowu daleko w tyle
odpowiedź
User
jeszcze lepszy ekspert
Nie macie racji! Konkurencja utonęła w paneuropejskim brandzie marketingu. Nawet sieć mentorów jej nie wyłowi...
odpowiedź
User
z nc+
Nie ma takich pieniedzy, ktorych Markus i Christian nie wydadza. Pracowalem w "n" - kazda okazja zeby wydac cudze pieniadze jest dobra. a teraz jeszcze zarabiaja razem z 9 milionow rocznie. W sieci mozna poczytac o "sukcesach" tego duetu i firmach ktore razem mieli.
odpowiedź