SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kolejne zatrzymanie ws. grupy wyłudzającej VAT; 26 podejrzanych to celnicy

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało kolejną osobę wchodzącą w skład zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT. Mężczyzna miał posłużyć się fałszywymi fakturami opiewającymi na kwotę 3 mln zł.

Funkcjnariusz CBAArticle

Jak poinformował we wtorek PAP Dział Prasowy Prokuratury Krajowej, zatrzymany mężczyzna jest już 37. osobą, która usłyszała zarzuty w śledztwie prowadzonym przez Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie. Podejrzany został zatrzymany 24 września przez funkcjonariuszy CBA.

"Prokurator przedstawił zatrzymanemu zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT, popełnienia przestępstw skarbowych polegających na wystawieniu 53 nierzetelnych faktur VAT na kwotę ponad 550 tysięcy złotych. Trzeci z zarzutów dotyczy posłużenia się 53 nierzetelnymi fakturami VAT na łączną kwotę prawie 3 milionów złotych" – podała PK.

Podejrzanemu grozi do 8 lat więzienia. Na wniosek prokuratury podejrzany został tymczasowo aresztowany.

Prokuratura Krajowa poinformowała, w śledztwie, w związku z którym mężczyzna został zatrzymany, aż 26 podejrzanych to celnicy. Funkcjonariusze pracujący na stanowiskach TAX FREE na przejściach granicznych mieli w latach 2013-2014 w zamian za łapówki potwierdzać w systemie elektronicznym i dokumentach rzekomy wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej, choć w rzeczywistości taki wywóz nie miał miejsca.

"W wielu przypadkach funkcjonariusze służby celnej odręcznie nanosili poszczególne zapisy w dokumentach TAX FREE, w tym także ołówkiem, względnie przekazywali wskazanym obywatelom Ukrainy dane innych podróżnych przekraczających w tym samym czasie granice RP, którzy przedkładali dokumenty "TAX FREE" obejmujące faktycznie wywożone poza granice RP niewielkiej wartości towary nabyte w innych firmach" – podała Prokuratura Krajowa.

Ustalenia śledztwa wskazują, że fałszywe dokumenty "TAX FREE – zwrot VAT For Tourist" zostały wykorzystane przez osoby prowadzące działalność gospodarczą na terenie całego kraju. Podczas składania deklaracji podatkowych wprowadzano w błąd pracowników Urzędu Skarbowego w Jarosławiu o możliwości zastosowania zerowej stawki VAT.

"Osoby te doprowadziły do niekorzystnego rozporządzenia mieniem Skarbu Państwa, poprzez dokonanie bezpodstawnego zwrotu wykazanej nadwyżki podatkowej" – wyjaśnia PK.

Łapówki przyjmowane przez celników stanowiły równowartość 2-3 procent wartości podatku VAT.

Dołącz do dyskusji: Kolejne zatrzymanie ws. grupy wyłudzającej VAT; 26 podejrzanych to celnicy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl