SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Grzegorz Hajdarowicz kupił Alvernia Studios od Stanisława Tyczyńskiego, kompleks wyceniono na 50 mln euro

Grupa Gremi, kontrolowana przez Grzegorza Hajdarowicza kupiła obiekt Alvernia Studios, w którym poprzednio działało studio filmowe należące do Stanisława Tyczyńskiego. Zamierza realizować tam produkcje oparte na technologiach AR i VR.

Article

Położony niedaleko Krakowa kompleks Alvernia Studios składający się z kilkunastu studiów zdjęciowych, filmowych i nagraniowych. Są wśród nich dwa klimatyzowane studia zdjęciowe o powierzchni 2000 m2 i wysokości 16 m oraz cztery studia nagraniowe z reżyserką.

Obiekt był rozbudowywany od 2008 roku. Produkowano i postprodukowano tam wiele polskich filmów (m.in. „Bogowie”, „Disco Polo”, „Miasto 44” czy „Drogówka”), zagraniczne produkcje filmowe oraz spoty reklamowe.

Firma mocno ograniczyła działalność dwa lata temu, kiedy zwolniono większość pracowników. Jej właściciel Stanisław Tyczyński tłumaczył, że w Polsce nie ma odpowiedniego systemu finansowania produkcji filmów.

Jak podała „Rzeczpospolita”, kompleks Alvernia Studios został właśnie kupiony przez Grupę Gremi, którą kontroluje Grzegorz Hajdarowicz, prezes i większościowy udziałowiec Grupy KCI (jej częścią jest Gremi Media, wydawca m.in. „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”).

Grupa Gremi poprzez swoją spółkę Gremi Park chce realizować w Alvernia Studios produkcje wykorzystujące technologie rozszerzonej rzeczywistości (AR) i wirtualnej rzeczywistości (VR). Zapowiada, że może zainwestować w to nawet 50 mln euro.

W kompleksie firma Stanisława Tyczyńskiego nadal będzie realizowała produkcje filmowe, natomiast Gremi Park skupi się na projektach z technologiami AR i VR.

Jak podano wartość projektu Gremi Park szacowana jest na 100 mln euro (blisko 430 mln zł). Z tego 50 mln euro przypada na wartość nieruchomości – to ponad 13 ha gruntów i nowoczesnych zabudowań o powierzchni 16,5 tys. mkw. Druga połowa to wartość wstępnie szacowanych nakładów niezbędnych do stworzenia centrum AR/VR.

- Mają zastosowanie nie tylko w kinematografii i rozrywce, ale też - na razie w większym stopniu - w biznesie, marketingu, komunikacji, kulturze, nauce i medycynie - wylicza Grzegorz Hajdarowicz. Podkreśla, że obecnie jest najlepszy moment, żeby zainwestować w te technologie, natomiast zaletą Alvernia Studios oprócz wyposażenia jest świetna lokalizacja.

Gremi Park zapowiada, że będzie chciała pozyskać do tego przedsięwzięcia zewnętrznych inwestorów. Spółka nie wyklucza, że wejdzie na rynek giełdowy NewConnect.

Należąca do Hajdarowicz spółka Gremi Film Production w ciągu ponad 10 lat wyprodukowała kilka polskich i obcojęzycznych filmów, takich jak m.in. „Zakochany anioł”, „City Island” i „Nightwatching”.

W pierwszym kwartale br. Grupa KCI zanotowała 29,58 mln zł przychodów i 399 tys. zł straty netto, z czego w samym segmencie mediowym miała 27,61 mln zł wpływów ze sprzedaży i 178 tys. zł zysku netto.

Dołącz do dyskusji: Grzegorz Hajdarowicz kupił Alvernia Studios od Stanisława Tyczyńskiego, kompleks wyceniono na 50 mln euro

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
krak
Podobno Tyczyński po zapowiedziach rządu ws. repolonizacji mediów chce znów stać się właścicielem RMF FM i na nowo zadbać o prestiż i innowacyjność swojego radia. Mają wrócić rozszycia lokalne, a być może RMF będzie tworzyć międzynarodową sieć radiową.
Stary dobry RMF powróci???
odpowiedź
User
ZP
Dobrze by było,żeby RMF wróciło w polskie ręce. Tylko czy to prawdziwie informacje? I czy tak się stanie. Czas pokaże.
odpowiedź
User
Hamburg
akcjonariusze KCI teraz wiecie gdzie wasza KASA.
odpowiedź