SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Grzegorz Schetyna: po zmianie rządu osoby ukarane za niepłacenie abonamentu dostaną rekompensatę

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna zapowiedział, że osoby, które obecnie zostaną ukarane za niepłacenie abonamentu radiowo-telewizyjnego, po przejęciu władzy przez jego partię otrzymają rekompensatę. Zarzucił też Telewizji Polskiej, że „stosuje propagandę w stylu goebbelsowskim”.

Grzegorz Schetyna, fot. POArticle

W Sejmie jest obecnie procedowany projekt ustawy, autorstwa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, mającej uszczelnić pobór abonamentu radiowo-telewizyjnego. Zgodnie z proponowanymi przepisami sieci kablowe i platformy cyfrowe mają przekazywać Poczcie Polskiej podstawowe dane (imię i nazwisko, adres zamieszkania i korzystania z usługi, PESEL lub inny numer potwierdzający tożsamość, data zawarcia umowy) swoich klientów. Zaraz po wejściu w życie przepisów mają dostarczyć całe bazy swoich użytkowników, a potem informować o nowych umowach.

Ponadto klienci płatnej telewizji za pośrednictwem dostawców tej usługi będą mogli rejestrować posiadane telewizory. Jeśli tego nie zrobią - w myśl domniemania, że skoro korzystają z płatnej tv, to mają takie odbiorniki - Poczta Polska będzie od nich egzekwowała abonament rtv.

W sobotę Grzegorz Schetyna podczas kongresu Platformy Obywatelskiej zapowiedział, partia będzie wzywać do niepłacenia tej daniny. - Jeżeli parlament na wniosek TVP przyjmie podniesienie haraczu na tę telewizję, to wezwiemy do obywatelskiego nieposłuszeństwa i niepłacenia tej opłaty - zapowiedział Schetyna. - Po wyborach wszyscy ukarani za niepłacenie abonamentu będą mogli liczyć na rekompensatę, obiecuję - dodał.

Rządowa nowelizacja dotyczy ok. 10 mln klientów płatnej telewizji. Cyfrowy Polsat ma sprzedanych 4,78 mln jednostkowych usług tego typu w modelu abonamentowym (wg stanu na koniec marca br.), platforma nc+ - 2,1 mln abonentów, UPC Polska - 1,21 mln użytkowników usługi telewizyjnej, a Multimedia Polska - 774,4 tys. klientów usług telekomunikacyjnych. Z kolei Vectra na koniec ub.r. miała 877,5 tys. abonentów telewizyjnych

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego prognozuje, że po wprowadzeniu nowych przepisów abonament rtv zacznie płacić ok. 2,8 mln osób, co po uwzględnieniu planowanej abolicji (w pierwotnym wariancie, potem zaostrzono kryteria jej przyznania) przyniesie dodatkowo ok. 620 mln zł.

Przy czym prace sejmowe nad nowelizacją zahamowały miesiąc temu, po przyjęciu jej w pierwszym czytaniu przez posłów. Według „Gazety Wyborczej” PiS zamierza się wycofać z tych przepisów, ponieważ obawia się, że spowodują one spadek poparcia społecznego dla partii, zwłaszcza że szykuje inne dużne reformy, m.in. edukacji i służby zdrowia.

W ub.r. wpływy z abonamentu rtv wyniosły749,9 mln zł. Daninę zapłaciło jedynie 1,12 mln spośród 3,2 mln zobowiązanych do tego gospodarstw domowych.

Grzegorz Schetyna na kongresie PO skrytykował również programy informacyjne i publicystyczne Telewizji Polskiej. - Telewizja publiczna stosuje propagandę w stylu goebbelsowskim - stwierdził. - Odpowiecie za to wszystko, co dzisiaj robicie! - zwrócił się do pracowników TVP.

Politycy PO wielokrotnie krytykowali media publiczne od początku ub.r., kiedy po zmianach ich władz zaczęto wprowadzać duże zmiany personalne i programowe. W programach informacyjnych i publicystycznych krytykowane są obecne środowiska opozycyjne.

W ostatnich tygodniach posłowie PO skarżyli się m.in. na reportera TVP Info Filipa Styczyńskiego, który zadawał im w Sejmie pytania z tezą, a za Krzysztofem Brejzą szedł kilkaset metrów, już poza terenem parlamentu. Trzy tygodnie temu Michał Szczerba w programie „Gość Wiadomości” skrytykował prowadzącego Krzysztofa Ziemca, zarzucając mu, że jest na usługach „PiS-owskiej, propagandowej telewizji”.

Politycy PO poważnie rozważali bojkot TVP i Polskiego Radia, ale nie zdołali przekonać do tego pozostałych ugrupowań opozycyjnych. Rzecznik partii Jan Grabiec zapowiedział jednak, że będą częściej rezygnować z udziału w niektórych programach mediów publicznych.

Słowa Schetyny skierowane do dziennikarzy Telewizji Polskiej skomentował w sobotę Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla TVP Info. - To jest na pograniczu groźby karalnej, po pierwsze. A po drugie ten wściekły sprzeciw wobec jakiegokolwiek pluralizmu w mediach elektronicznych, który w dalszym ciągu jest dalece niepełny - ci, którzy są po drugiej stronie mają przecież dużą przewagę - ocenił.

- Ale to powoduje, że oni nie mogą już być tacy jak kiedyś, nie mają takiego szerokiego poparcia, społeczeństwo coraz więcej wie - nie są w stanie tego znieść. I stąd te pogróżki, mówienie „Odpowiecie za to”. Za to, że informujecie ludzi, informujecie o aferach, o różnego rodzaju wydarzeniach, które przedtem bardzo wielu Polakom po prostu nie były znane? To pokazuje, jakimi wrogami demokracji i praw obywatelskich, wolności są ci ludzie - dodał prezes PiS.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Grzegorz Schetyna: po zmianie rządu osoby ukarane za niepłacenie abonamentu dostaną rekompensatę

49 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jaco
Ostatnie błyskotliwe wypowiedzi Grzesia dowodzą, że ewidentnie jest jakoś spokrewniony z Ryśkiem Petru
odpowiedź
User
jak
W życiu nie przejmiecie w Polsce władzy Schetyna. Masz to jak w szwajcarskim banku. Żadnym liderem nie jesteś bo za Tuska pod miotłą siedziałeś i wszyscy to pamiętają że byłeś za ryżego u władzy nikim. Wielki lider wielkiej zatopionej platformy.
odpowiedź
User
Wer
Oby ten człowiek nigdy nie doszedł do władzy
odpowiedź