SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

GUS: Inflacja wyniosła 3,6% proc. w styczniu, nieco powyżej oczekiwań

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu wzrosły o 0,5% w stosunku do poprzedniego miesiąca, natomiast w ujęciu rocznym inflacja wyniosła 3,6%, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w komunikacie w poniedziałek. W grudniu inflacja roczna wyniosła 3,5% r/r.

"Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,7%. Więcej niż w grudniu ub. roku konsumenci płacili za warzywa, drób, jaja, sery oraz ryby. Podrożały również napoje bezalkoholowe, w tym najbardziej soki i herbata. Wzrosły ceny mleka, tłuszczów roślinnych oraz masła" - czytamy w komunikacie.

"Potaniał natomiast cukier, a także ryż. Mniej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili za mięso wieprzowe i wędliny. Zmiany cen żywności, zwłaszcza artykułów mleczarskich i mięsa, są następstwem zmian cen skupu oraz cen targowiskowych podstawowych produktów rolnych" - czytamy dalej.

 I zmiany m/m w %  I zmiany r/r w %
Wyszczególnienie   
O G Ó Ł E M  0,5  3,6
Żywność, napoje bezalkoholowe i alkoholowe oraz wyroby tytoniowe  0,6  3,9
Żywność i napoje bezalkoholowe  0,7  3,0
Napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe  0,1  7,6
Odzież i obuwie  -2,2  -4,9
Mieszkanie  0,9  4,0
Użytkowanie mieszkania i nośniki energii  1,1  4,5
Wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego  0,0  2,0
Transport  1,0  10,9

 

GUS podał, że prezentowane dane mają charakter wstępny i mogą ulec zmianie, po dokonaniu corocznej zmiany systemu wag, który stanowi struktura wydatków gospodarstw domowych (bez spożycia naturalnego) z roku poprzedzającego rok badany.

Dwunastu uwzględnionych w ankiecie ISB ekonomistów oczekiwało, że wskaźnik wzrostu cen i usług konsumpcyjnych (CPI) wyniósł w styczniu 3,5% r/r. Prognozy oscylowały w przedziale 3,5% a 3,7%, przy średniej na poziomie 3,53%. Na podobnym poziomie styczniowy poziom inflacji szacował resort finansów.

Dołącz do dyskusji: GUS: Inflacja wyniosła 3,6% proc. w styczniu, nieco powyżej oczekiwań

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl