SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

GUS: Produkcja przemysłowa wzrosła o 9,8 proc., znacznie powyżej oczekiwań

Produkcja przemysłowa spadła w listopadzie br. o 3,3% wobec poprzedniego miesiąca, a w ujęciu rocznym wzrosła o 9,8% wobec po spadku o 1,2% w październiku, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w czwartkowym komunikacie.
 

GUS: Produkcja przemysłowa wzrosła o 9,8 proc., znacznie powyżej oczekiwań

"Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja przemysłowa ukształtowała się na poziomie o 6,8% wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 2,2% wyższym w porównaniu z październikiem br." - głosi komunikat.

Produkcja budowlano-montażowa spadła w tym okresie o 14,5% m/m i zwiększyła się o 9,9% w ujęciu rocznym. W październiku jej wzrost wyniósł 2,7% r/r.

W okresie styczeń-listopad br. produkcja sprzedana przemysłu była o 4,0% niższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku.

W stosunku do listopada ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 26 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 38,3%, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 19,8%, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 18,2%, metali - o 16,3%, wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych - o 14,8% oraz urządzeń elektrycznych - o 13,9%, podał GUS.

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z listopadem ub. roku, wystąpił w 8 działach m.in. w produkcji maszyn i urządzeń - o 1,8%, odzieży - o 1,6%, w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 0,5%, czytamy dalej w komunikacie.

Dziesięciu ekonomistów, uwzględnionych w ankiecie agencji ISB, przewidywało, że produkcja przemysłowa w listopadzie wzrosła o 6,3% r/r. Ich oczekiwania nie były bardzo rozbieżne i wahały się od 4,8% do 8,0%, przy średniej na poziomie 6,28%. 

 

Wyszczególnieniezmiany w %

m/mr/r
Produkcja ogółem-3,3-9,8
Górnictwo i wydobywanie1,4-3,3
Przetwórstwo przemysłowe-4,211,3
Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę4,62,5
Dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja-3,39,3
Przedsiębiorstwa budowlane-14,59,9


 

  • Więcej informacji:
  • GUS
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: GUS: Produkcja przemysłowa wzrosła o 9,8 proc., znacznie powyżej oczekiwań

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl