GUS: Wskaźnik koniunktury w przemyśle wzrósł do 0 pkt w styczniu

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym ukształtował się w styczniu 2010 roku na poziomie 0 pkt, czyli wzrósł o 2 pkt wobec grudnia, podał w piątek Główny Urząd Statystyczny (GUS).

WM / isb / masz
WM / isb / masz
Udostępnij artykuł:

Zarówno poprawę, jak i pogorszenie koniunktury sygnalizuje 18% badanych przedsiębiorstw (przed miesiącem odpowiednio 18% i 20%). Pozostałe przedsiębiorstwa (64%) uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie, podał GUS.

"Ograniczenie bieżącego (zarówno krajowego jak i zagranicznego) portfela zamówień powoduje, że dyrektorzy przedsiębiorstw zmniejszają aktualną produkcję w większym stopniu niż w grudniu. Odpowiednie prognozy są pozytywne. Oceny bieżącej i przyszłej sytuacji finansowej są mniej pesymistyczne niż przed miesiącem. (...) W najbliższych miesiącach należy oczekiwać mniej znaczących zwolnień pracowników niż przewidywano w grudniu. Ceny wyrobów przemysłowych mogą wzrosnąć" - głosi komunikat.

GUS zwraca uwagę, że sytuacja przedsiębiorstw poszczególnych klas wielkości jest zróżnicowana. Jednostki duże jako jedyne oceniają koniunkturę Jednostki duże jako jedyne oceniają koniunkturę pozytywnie i nieco lepiej niż w grudniu.

"Najbardziej pesymistyczne oceny koniunktury są formułowane przez przedsiębiorstwa małe. Bieżący portfel zamówień i produkcja są ograniczane w stopniu większym niż przed miesiącem. Prognozy w tym zakresie są mniej pesymistyczne. Oceny bieżącej i przyszłej sytuacji finansowej jednostek małych są lepsze niż w grudniu, choć nadal negatywne" - czytamy w raporcie.

Najbardziej negatywnie swoją koniunkturę oceniają producenci: odzieży (minus 23 - wzrost o 6 punktów), skór i wyrobów ze skór (minus 20 - wzrost o 1 punkt), wyrobów tekstylnych (minus 15 - wzrost o 1 punkt), metali (minus 14 - wzrost o 5 punktów), a także prowadzący działalność w zakresie naprawy, konserwacji i instalowania maszyn i urządzeń (minus 11 - wzrost o 2 punkty).

Najbardziej korzystne oceny ogólnego klimatu koniunktury formułują producenci: wyrobów farmaceutycznych (plus 25 - spadek o 11 punktów), papieru i wyrobów z papieru (plus 19 - spadek o 2 punkty), chemikaliów i wyrobów chemicznych (plus 13 - wzrost o 2 punkty).

WM / isb / masz
Autor artykułu:
WM / isb / masz
Author widget background

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Paramount dalej walczy o właściciela TVN. Osobista gwarancja właściciela firmy

Paramount dalej walczy o właściciela TVN. Osobista gwarancja właściciela firmy

Nie żyje Chris Rea. Stworzył kultową piosenkę o Bożym Narodzeniu

Nie żyje Chris Rea. Stworzył kultową piosenkę o Bożym Narodzeniu

Resort kultury z programem wsparcia dla lokalnych mediów. 10 mln zł dla niezależnych redakcji

Resort kultury z programem wsparcia dla lokalnych mediów. 10 mln zł dla niezależnych redakcji

Redakcja "Wyborczej" murem za Czuchnowskim. Jest oświadczenie po fali gróźb

Redakcja "Wyborczej" murem za Czuchnowskim. Jest oświadczenie po fali gróźb

Top 10 systemów CRM na 2026 rok – porównanie funkcji, kosztów i wdrożeń
Materiał reklamowy

Top 10 systemów CRM na 2026 rok – porównanie funkcji, kosztów i wdrożeń

Nie żyje szef MakoLab. Zarządzał firmą prawie dwie dekady

Nie żyje szef MakoLab. Zarządzał firmą prawie dwie dekady