SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Gwiazda programu „Motel Polska” Lidia Lasota nie jest już redaktorką naczelną Radia Łódź

Lidia Lasota – twórczyni programów katolickich w TVP i „normalny człowiek” z „Motelu Polska” rozstała się z rozgłośnią w Łodzi. To za jej czasów redakcja pomijała takie wydarzenia jak marsz łodzian po śmierci Izabeli z Pszczyny. Widownia „Motelu pamięta” ją, jak podziwiała Jarosława Kaczyńskiego mówiąc: - Prezes kocha koty i zwierzęta, to znaczy, że jest dobrym człowiekiem.

Na stanowisko redaktorki naczelnej powołał Lidię Lasotę (zatrudnioną w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przebywającą na bezpłatnym urlopie od 22 września 2021 r. do chwili obecnej) w sierpniu 2021 r. prezes rozgłośni Arkadiusz Paluszkiewicz, co w przypadku radia było nowością, bo do tej pory naczelnym był prezes.   
Paluszkiewicz sam prezesem został w kwietniu i nigdy wcześniej nie pracował w mediach. Był dyrektorem łódzkiej skarbówki, a wcześniej prezesem TBS w Zduńskiej Woli i dyrektorem Banku Przemysłowego SA w Sieradzu. Jako swoje dodatkowe umiejętności w trakcie rozmowy z RMN podał „prowadzenie konferencji z udziałem przedstawicieli mediów oraz wystąpienia medialne na spotkaniach". 

CZYTAJ TAKŻE: Władze Radia Łódź w liście do RMN za sytuację w stacji obwiniają związkowców

Na stanowisko zaproponowała go członkini Rady Mediów Narodowych z PiS Joanna Lichocka.   
To za czasów rządów duetu Paluszkiewicz, Lasota, Radio Łódź osiągnęło szczyty upolitycznienia. Na antenie gościli Magdalena Ogórek i Michał Rachoń. Przemilczane były marsz łodzian po śmierci Izabeli z Pszczyny czy konferencja Jurka Owsiaka na temat WOŚP.  
Głośno o Paluszkiewiczu było jesienią 2021 roku. W siedzibie Radia Łódź interweniowała wtedy policja, bo jedna z zaangażowanych w działalność związkową dziennikarek – Małgorzata Warzecha zgłosiła na policję, podejrzenie o włamaniu do jej komputera i kradzieży danych. Sprawą zajęła się prokuratura. Paluszkiewicz wyjaśniał później pracownikom, że to był audyt.   
W rzeczywistości chodziło to, że już po kilku miesiącach jego zarządzania związki zawodowe weszły z prezesem w spór zbiorowy żądając podwyżek, a w liście do wicepremiera Piotra Glińskiego pisały, że wprowadza w stacji atmosferę "terroru i zastraszenia", w radiu panuje chaos i łamane są prawa pracownicze. Koordynatorką wspólnej reprezentacji związków była właśnie Małgorzata Warzecha.

Paluszkiewicz przestał pełnić swoją funkcję po tym, jak jego i prezesów 16 innych spółek Polskiego Radia, usunął ze stanowiska minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz, stawiając rozgłośnie w stan likwidacji.

Redaktor naczelna Radia Łódź z redakcji programów katolickich

Lidia Lasota od lat 90 związana była z redakcją programów katolickich Telewizji Polskiej. Była m.in. autorką popularnego programu dla dzieci „Ziarno”. Jest absolwentką filologii polskiej i dziennikarstwa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz marketingu politycznego i medialnego Wyższej Szkoły Zarządzania i Marketingu w Warszawie. Współpracowała z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jest autorką książek „Fatima. 100 lat objawień maryjnych” i "Każdy po to się urodził, żeby iść do nieba. Rozważania drogi krzyżowej dla dzieci".  
Najbardziej jednak zasłynęła w regionie jako współpracowniczka posła PiS Roberta Tellusa. Gwiazdą na skalę ogólnopolską została w listopadzie 2020 roku, gdy – jako jedna z trójki „zwykłych ludzi” – występowała w programie TVP „Motel Polska”.  


Ten hybrydowy program, utrzymany w stylistyce reality, emitowany był od września 2020 r. Z anteny zniknął w czerwcu 2021 r.  Gospodarzem był Jacek Łęski (prowadzący również „Alarm” w TVP1 i współprowadzący „Studio Polska” w TVP Info). Formuła cyklu zakładała, że po kilka osób w różnych pokojach komentuje fragmenty materiałów telewizyjnych, pokazujących bieżące wydarzenia polityczne, społeczne i kulturalne. 

„Motel Polska” - Lidia Lasota i inni „zwykli ludzie” 

O „Motelu” zrobiło się głośno, jak okazało się, że większość biorących w nim udział, to osoby zawodowo lub rodzinnie związane z PiS. Widzowie szczególnie śledzili "trójkę przyjaciół, która wybrała życie z dala od miejskiego zgiełku”. Wśród nich byli kierowniczka KRUS i radna PiS powiatu Opoczno, były radny PiS gminy Poświętne i znajomy posła Telusa oraz Lidia Lasota, zaprzyjaźniona z Telusem, w przyszłości redaktorka naczelna Radia Łódź.  
Rozmarzona przed telewizorem Lasota, nie szczędziła zachwytów nad zaletami szefa PiS: - Prezes kocha koty i zwierzęta, to znaczy, że jest dobrym człowiekiem - mówiła. 

CZYTAJ TAKŻE: Radio Łódź nie nadawało prawie przez dwie godziny. “Nie było wcześniej tak długiej przerwy”

Pomimo krytyki - do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji trafiały skargi na uczestników programu i ich homofobiczne, i obraźliwe wypowiedzi, program cieszył się sporą oglądalnością. Z danych Nielsen Polska wynika, że w 2020 roku oglądało go średnio 393 tys. widzów. Do kwietnia 2021 r. oglądalność spadła do 343 tys. 


O redaktorkę naczelną zapytaliśmy likwidatora Radia Łódź Jacka Grudnia – wcześniej urzędnika łódzkiego urzędu miasta, na początku kariery zawodowej również dziennikarza Radia Łódź, później szefa TVP Łódź.  
- Pani Lidia Lasota rozwiązała umowę o pracę z Radiem Łódź za porozumieniem stron – odpowiedział i nie wyjaśnił, co rozumie przez samodzielne rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, do czego są potrzebne jednak dwie strony. Likwidator nie odpowiedział też na szereg zadanych pytań, m.in. dotyczących przełożonych w zespole, którym kieruje.  
 

Dołącz do dyskusji: Gwiazda programu „Motel Polska” Lidia Lasota nie jest już redaktorką naczelną Radia Łódź

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
odpowiedź
User
Fredro
Pani Lidka poszłaby pewnie do Orlenu, ale w Orlenie zaraz będą zmiany. Szkoda, że prywatny rynek przechwyci nam taką ekspertkę od mediów.

Tego prezesa też szkoda, może się jeszcze na wiceministra finansów załapie.
odpowiedź
User
Radiollo
Jak śmiecie sam Bóg ją namaścił
odpowiedź