SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

HBO GO bez umowy z operatorami. „Ma szansę na milion klientów”

Stacja HBO udostępniła w Polsce dla wszystkich użytkowników platformę HBO GO. Do korzystania z oferty nie potrzeba umowy z żadnym operatorem. Według badania SW Research abonament chce wykupić prawie milion internautów. - Ten ruch był do przewidzenia. Niektórzy operatorzy obawiają się go - mówi Jerzy Straszewski, prezes PIKE.

Article

Miesięczny abonament za VoD HBO GO kosztuje 29,90 złotych, a przez pierwsze 30 dni z serwisu można korzystać za darmo. W jego ramach użytkownik otrzymuje dostęp do ponad 800 filmów oraz 200 seriali w polskiej wersji językowej, które może oglądać na różnych urządzeniach, m.in. odbiorniku Smart TV, smartfonie, tablecie, komputerze czy konsoli do gier. HBO zaznacza, że z subskrypcji można zrezygnować w dowolnym momencie.

Z najnowszego badania SW Research przeprowadzonego pod koniec lutego wynika, że 3,5 proc. respondentów, czyli milion internautów deklaruje, że na pewno wykupi abonament w HBO GO, kiedy będzie on dostępny bez umowy z operatorami kablowymi lub satelitarnymi. Kolejne 10 proc. twierdzi, że „raczej się zdecyduje”. 

W tym samym sondażu zapytano także jak wielu respondentów rozważa zaprzestanie kupowania sygnału telewizyjnego od operatora kablowego lub satelitarnego. Okazuje się, że z zamiarem takim nosi się ponad 8 proc. badanych, co daje to 1,5 miliona internautów. - Rozwój serwisów SVOD (…) to zagrożenie dla operatorów kablowych i satelitarnych. Duża część ich dochodów pochodzi z opłat abonentów za gniazdka. Tymczasem wielu konsumentów rozważa rezygnację z operatora telewizyjnego na rzecz SVOD, które są coraz powszechniej dostępne, nie zawierają reklam, a ich ceny są atrakcyjne - czytamy w raporcie.

Jerzy Straszewski, prezes Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej przyznaje, że wśród operatorów kablówek pojawiły się obawy w związku z ruchem HBO.

- Namawiam ich jednak, by wyprzedzili konkurencję. Zamiast walczyć z Netflixem czy HBO, mogą od razu klientom oferować ich w pakiecie. Ruchu HBO należało się spodziewać, choć uważam, że to zburzenie porządku, który się utrwalił na naszym rynku od ponad 20 lat. Tę ofertę należy traktować przede wszystkim jako uzupełnienie podstawowej oferty domowej, czyli telewizji kablowej - mówi Wirtualnemedia.pl Straszewski.

Takie rozwiązanie stosuje obecnie większość operatorów kablówek. Tomasz Żurański prezes zarządu Vectra przypomina, że kupując pakiet HBO w Vectrze, poza dostępem do HBO GO, abonenci mogą korzystać z kanałów linearnych HBO na ekranie telewizora bez konieczności podłączania laptopa czy streamingu z urządzeń mobilnych. - Vectra umożliwia też korzystanie z biblioteki HBO OD, która jest porównywalna do kontentu HBO GO - stwierdza Żurański.

Udostępnienie HBO GO nie martwi także Michała Bartkowiaka, członka zarządu INEA. - Internet jest głównym filarem naszej działalności. Każdy dodatkowy kontent, który pojawia się w sieci, w tym HBO GO sprzyja rozwojowi naszego biznesu - mówi Bartkowiak.   

Udostępnienia platformy VoD HBO GO bez umowy z operatorami spodziewał się również Bartłomiej Kasiński, dyrektor pionu strategii i rozwoju Multimedia. - Śledzimy rozwój HBO na wszystkich rynkach, zatem ich decyzja nie jest zaskoczeniem. Jesteśmy spokojni, bo klientom dostarczamy sygnał HBO w jakości typowej dla sieci kablowej w standardzie Full HD. Na naszych dekoderach można też korzystać z usługi HBO On Demand. Proponujemy również dostęp do serwisu HBO GO w streamingu przez publiczny internet - stwierdza Kasiński.   

Serwis VoD HBO GO jest obecny na polskim rynku od grudnia 2010 r. Do tej pory był oferowany wyłącznie przez operatorów kablowych i telekomunikacyjnych, co wymagało podpisania z nimi stosowanej umowy. W styczniu br. według danych Gemius/PBI z HBO GO korzystało ponad 610 tys. użytkowników.

Dołącz do dyskusji: HBO GO bez umowy z operatorami. „Ma szansę na milion klientów”

23 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Swordfish
Zabrakło pytania, ilu dotychczasowych użytkowników rozważa rezygnację z pakietu HBO, a wzięcie samodzielne HBO GO?
odpowiedź
User
Ja_2018
@Swordfish chyba jednak niewielu. HBO GO oferowane przez operatorów kablówek czy operatorów komórkowych jest zdecydowanie tańsze niż takie wykupienie bez umowy.
odpowiedź
User
kc
@Swordfish chyba jednak niewielu. HBO GO oferowane przez operatorów kablówek czy operatorów komórkowych jest zdecydowanie tańsze niż takie wykupienie bez umowy.


Jeśli zrezygnujesz z telewizji u operatora, to jest tańsze.
odpowiedź