SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Hejt i mowa nienawiści największym wyzwaniem branży PR

Brutalizacja komunikacji postępuje - w mediach, polityce, serwisach społecznościowych. Nawet marki wiedzą, że używając karty hejtu, mogą ugrać coś dla siebie. To wielkie, może największe wyzwanie dla branży public relations - uważa Adam Łaszyn, prezes Alert Media Communications.

Adam Łaszyn na Kongresie Profesjonalistów Public RelationsArticle

W swoim wystąpieniu podczas Kongresu Profesjonalistów Public Relations Adam Łaszyn wskazał, że hejt i mowa nienawiści to największe wyzwania, z jakimi zmierzyć się muszą eksperci zajmujący się public relations. Łaszyn rozróżnił te dwa pojęcia. Hejt zdefiniował jako atak pojedynczych jednostek (mogących działać w grupie) na konkretne osoby. Mowę nienawiści określił zaś jako zjawisko społeczne w relacjach publicznych, które uderza w całe grupy (np. mniejszości, przedstawiciele danego zawodu, płci itp.).

Areną dla hejtu i mowy nienawiści są głównie internet, social media.

Wskazując na przyczyny zjawiska, Łaszyn mówił o "postępującej brutalizacji środowiska komunikacyjnego, które tworzą m.in. polityka, internet, media i PR. Agresja i przemoc werbalna występuje coraz silniej we wszystkich obszarach, gdzie mówimy o PR, a więc nie tylko w polityce, ale i mediach społecznościowych instytucji państwowych, samorządów, trzeciego sektora, jak i biznesu".

- Nawet wielkie marki budując swą komunikację wokół emocji w erze Facebooka coraz częściej zderzają się z odwróceniem tych emocji i negatywnymi falami hejtu - twierdzi szef Alert Media Communications.

Przewaga PR w czasach hejtu i mowy nienawiści

Zdaniem eksperta, w tak skonstruowanym otoczeniu medialnym PR-owcy mogą wykazać się swoimi umiejętnościami zarządzania komunikacją. Mają tu przewagę nad innymi typami agencji.

- Rośnie w tej sytuacji zapotrzebowanie na profesjonalny serwis walki z hejtem, przeciwstawiania się mowie nienawiści. I tu branża PR może odbudowywać swoje pozycje utracone kiedyś na rzecz agencji interaktywnych, które zdominowały swego czasu sferę mediów społecznościowych - twierdzi Adam Łaszyn. - Niezbędne są bowiem kompetencje wykraczające poza świat interaktywny, które właśnie są domeną PR - dodaje.

Prezes Alert Media Communications mówił na rzeszowskim kongresie o zapotrzebowaniu klientów na nowy typ usług, tzw. "dirt data handling". Polega na zarządzaniu problemami komunikacyjnymi, powstałymi wskutek zmasowanego hejtu, mowy nienawiści lub w skrajnych przypadkach, cyberprzemocy.

W podsumowaniu Adam Łaszyn powiedział, że public relations jako profesja zaniknie, jeśli w Polsce nie zabraknie demokracji oraz wolnych mediów. To one są bowiem podwalinami skutecznej, rzetelnej i opartej o zgodne z prawdą informacje.

Portal Wirtualnemedia.pl był patronem medialnym Kongresu Profesjonalistów Public Relations.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Hejt i mowa nienawiści największym wyzwaniem branży PR

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ede
Tzw Kongres Profesjonalistów Public Relations wypuścił z siebie jedynie bełkot...
odpowiedź
User
Ala
Tzw Kongres Profesjonalistów Public Relations wypuścił z siebie jedynie bełkot...


Ale zrobił to profesjonalnie i będzie szukał kasy żeby z nim walczyć :) buahaha
odpowiedź
User
hejt to także
płatne trolle.
odpowiedź