SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Helios pozyskał kolejne 40 mln zł kredytów, BGK gwarantuje spłatę 80 proc.

Należący do Agory operator kina Helios podpisał kolejne umowy o kredyty od dwóch banków w łącznej kwocie 40 mln zł. Tak jak przy poprzednich kredytach spółki spłata 80 proc. jest gwarantowana przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Article

W komunikacie giełdowym Agory opisano, że Helios podpisał w środę umowy dotyczące 20 mln zł kredytu w rachunku bieżącym z BNP Paribas Bank Polska i 20 mln zł kredytu rewolwingowego z Santander Bank Polska

Środki z obu kredytów mogą zostać wykorzystane przez Helios na finansowanie bieżącej działalności gospodarczej, w tym nakładów odtworzeniowych i rozwojowych, z wyłączeniem refinansowania innego zadłużenia.

- Okres wykorzystania finansowania z drugiej transzy finansowania z oboma Bankami ustalony został na 24 miesiące od dnia podpisania umów. Termin spłaty kredytu to 24 miesiące od dnia podpisania umowy - poinformowano. Zaznaczono, że gwarancję spłaty 80 proc. zapewnia Bank Gospodarstwa Krajowego.

Helios ma już 40 mln zł kredytów, Agora pozyskała 100 mln zł

Pod koniec września Agora poinformowała, że podpisała umowę dotyczącą 65 mln zł kredytu w rachunku bieżącym i aneks do umowy w sprawie 35 mln zł limitu kredytowego.

65 mln zł kredytu w rachunku bieżącym będzie dostępne dla firmy do 22 września 2022 roku, a 35 mln zł limitu kredytowego - do 28 września 2022 roku. Środki z obu umów mogą zostać wykorzystane przez Agorę na finansowanie bieżącej działalności gospodarczej, w tym nakładów odtworzeniowych i rozwojowych, z wyłączeniem refinansowania innego zadłużenia.

BGK też udzielił gwarancji do 80 proc. wartości kredytów. Natomiast udzielający kredytów DNB Bank Polska zapewnił sobie, że musi wyrazić zgodę m.in. na wypłatę przez Agorę dywidendy, realizacje programu skupu akcji własnych, akwizycje oraz sprzedaż akcji spółek zależnych.

Jednocześnie Helios podpisał umowy z Santander Bank Polska i BNP Paribas Bank Polska, od każdego uzyskał po 20 mln zł kredytu rewolwingowego. - Pozyskane środki mogą zostać wykorzystane na finansowanie bieżącej działalności gospodarczej Helios S.A., w tym nakładów odtworzeniowych i rozwojowych, z wyłączeniem refinansowania innego zadłużenia - opisano w komunikacie giełdowym Agory. Kredyt od BNP Paribas Bank Polska ma zostać spłacony w ciągu 24 miesięcy, a od Santander Bank Polska - 26 sierpnia 2022 roku. Przy obu kredytach Bank Gospodarstwa Krajowego udzielił gwarancji spłaty 80 proc.

W umowach zapisano szereg warunków dotyczących parametrów finansowych, których musi przestrzegać Helios.

Kina Helios znów zamknięte

Helios mocno cierpi w br. wskutek ograniczenia działalności kin w związku z epidemią koronawirusa. Od połowy marca do początku czerwca wszystkie kina w Polsce musiały być zamknięte na podstawie decyzji rządu, a potem mogły przyjmować widzów na maksymalnie co drugie miejsce w salach.

Kina Helios ponownie zostały otwarte na początku lipca, tak jak w innych w okresie letnim była niska frekwencja, ponieważ brakowało atrakcyjnych premier. Jesienią widzów przychodziło więcej, ale z powodu drugiej fali epidemii w drugiej połowie października obniżono limit wypełnienia sal do 25 proc., a od 7 listopada zamknięto wszystkie kina, a także teatry i inne placówki kulturalne. Nie będą mogły przyjmować widzów przynajmniej do 17 stycznia.

W trzecim kwartale br., kiedy kina Helios działały według obostrzeń epidemicznych, ich przychody z biletów zmalały rok do roku o 74,2 proc. do 16,2 mln zł, ze sprzedaży napojów i przekąsek - o 71,6 proc. do 8,1 mln zł, a z reklam - o 76,1 proc. do 2,2 mln zł.

Cała grupa kapitałowa Agora w trzecim kwartale br. zanotowała spadek przychodów sprzedażowych o 34,2 proc. do 193 mln zł, a jej strata netto wg nowego standardu rachunkowego MSSF 16 pogłębiła się z 3,1 do 9 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Helios pozyskał kolejne 40 mln zł kredytów, BGK gwarantuje spłatę 80 proc.

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Aso
Jak zwykle żerują na kasie państwowej.
odpowiedź
User
Po co to
Jakim prawem państwowy BGK zyruje kredyt dla prywatnej firmy. Przecież według nich wolny rynek sam zweryfikuje przydatność firmy Helios.
odpowiedź
User
wujek
Jakim prawem państwowy BGK zyruje kredyt dla prywatnej firmy. Przecież według nich wolny rynek sam zweryfikuje przydatność firmy Helios.


Takim samym jak Orlen czy Totalizator płaci za imprezy nagród gazet sióstr karnowskich czy spłaca długi po Skokach, które po cichu wysysają kasę z budżetu.
odpowiedź