SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Helsińska Fundacja Praw Człowieka zaniepokojona polityką kadrową mediów publicznych

Helsińska Fundacja Praw Człowieka (HFPC) w liście otwartym do władz mediów publicznych wyraziła "zaniepokojenie" w związku z odwołaniem Anity Gargas z funkcji wicedyrektora Programu 1 TVP i Magdy Jethon z funkcji dyrektora Programu 3 Polskiego Radia.

"Zachodzi duże prawdopodobieństwo, że przyczyną powyższych decyzji były względy polityczne, a nie merytoryczne" - napisano w liście otwartym do władz Telewizji Polskiej i Polskiego Radia.

Fundacja oczekuje od władz tych mediów "jasnych i przejrzystych działań, które zmierzać będą do zapewnienia realizacji konstytucyjnych i ustawowych zadań mediów publicznych. Chodzi w szczególności o prowadzenie polityki kadrowej będącej wyrazem poszanowania standardów wolności słowa oraz dbałości o pluralizm mediów".

Według Fundacji "nie można przechodzić obojętnie" wobec odwołania Gargas, Jethon oraz pozbawienia lidera nowo powstałego Związku Zawodowego Dziennikarzy i Pracowników Programu 3 Polskiego Radia Jerzego Sosnowskiego możliwości prowadzenia audycji radiowych.

Fundacja przypomniała, że już kilkakrotnie wskazywała na zagrożenia dla wolności słowa wynikające z "praktyki odsuwania od anteny lub zwolnień dziennikarzy pracujących w mediach publicznych".

"Media te powinny wypełniać swoją misję publiczną poprzez przekazywanie społeczeństwu różnorodnych informacji i poglądów, w tym również poglądów kontrowersyjnych, budzących niepokój czy skłaniających do dyskusji na tematy istotne społecznie" - napisano w liście.

Według Fundacji dziennikarze mają prawo, a nawet obowiązek komentowania spraw o znaczeniu publicznym, w tym także tych odnoszących się do organizacji pracy czy funkcjonowania mediów realizujących misję publiczną. Ponadto - wskazuje HFPC - władze powinny zagwarantować dziennikarzom możliwość wykonywania zawodu bez nacisków i wpływania na treści przez nich przekazywane.

W ostatnim czasie decyzje o zmianach kadrowych w Polskim Radiu budzą kolejne protesty, m.in. pracownicy Trójki sprzeciwiali się odwołaniu z funkcji szefa tego programu Magdaleny Jethon i powołaniu na jej miejsce Jacka Sobali. Ich zdaniem odwołanie Jethon nie było uzasadnione merytorycznie i odbyło się "pod naciskiem bieżącego życia politycznego".

Anita Gargas została odwołana z funkcji wiceszefa telewizyjnej Jedynki kilkanaście dni temu. Informacje o tym, że ma tak się stać, pojawiły się po tym, jak 1 lutego TVP1 wyemitowała film dokumentalny "Towarzysz generał" autorstwa Roberta Kaczmarka i Grzegorza Brauna.

Dołącz do dyskusji: Helsińska Fundacja Praw Człowieka zaniepokojona polityką kadrową mediów publicznych

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
jswinarski
W ostatnim czasie decyzje o zmianach kadrowych w Polskim Radiu budzą kolejne protesty, m.in. pracownicy Trójki sprzeciwiali się odwołaniu z funkcji szefa tego programu Magdaleny Jethon i powołaniu na jej miejsce Jacka Sobali. Ich zdaniem odwołanie Jethon nie było uzasadnione merytorycznie i odbyło się "pod naciskiem bieżącego życia politycznego".
Nie mniej zaniepokojeni są słuchacze: http://www.facebook.com/group.php?v=wall&gid=254555055498
odpowiedź
User
spieprzajcie dziady komunistyczne!
Należy ten motłoch lewacki rozliczyć!!!Powiązani są oni z byłą agenturą komunistyczną WSI oraz SB!!!Dać im porządnego kopa z TVP,tam gdzie słońce nie dochodzi!!!Chamy komunistyczne nie spieprzają na Białoruś albo do Wietnamu!
odpowiedź
User
ale jaja
dla czego mnie zwolnił prezes z firmy SPOŁEM czy HELSINSKA FUNDACJA PRAW CZŁOWIEKA będzie mnie broniła czy mam prosić UE ??
odpowiedź