SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

HFPC i SGL apelują, aby Sejm ukrócił wydawanie gazet lokalnych przez samorządy

Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Stowarzyszenie Gazet Lokalnych zaapelowały do sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu o zajęciem się problemem wydawania gazet samorządowych.

fot. Shutterstock.comArticle

HFPC wspólnie ze Stowarzyszeniem Gazet Lokalnych zwróciła się do przewodniczącej sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, Elżbiety Kruk, z prośbą o objęcie pracami komisji problemu wydawania gazet przez jednostki samorządu terytorialnego.

- W ocenie inicjatorów apelu praktyka wydawania gazet samorządowych jest niezgodna z obowiązującym prawem, w szczególności z konstytucyjnie zagwarantowanymi prawami do wolności wypowiedzi, informacji publicznej oraz prowadzenia działalności gospodarczej, a także konstytucyjną zasadą pomocniczości - podkreśla Adam Ploszka, prawnik HFPC.

HFPC oraz SGL na przestrzeni ostatnich lat kilkukrotnie sygnalizowały władzom publicznym ten problem. Ostatnio HFPC wystąpiła z petycją do Rzecznika Praw Obywatelskich, w której wnosiła o zakwestionowanie przed Trybunałem Konstytucyjnym art. 8 prawa prasowego, mającego stanowić podstawę dla wydawania gazet przez samorządy.

Równolegle RPO zwrócił się do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z wystąpieniem generalnym wskazującym na istnienie tego problemu, w którym wnioskował o podjęcie stosownej inicjatywy ustawodawczej. W odpowiedzi minister zasugerował włączenie do dyskusji szerszego kręgu podmiotów, w tym Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Niestety, nie zostały podjęte żadne starania, aby takie rozmowy doszły do skutku. W związku z tym HFPC i SGL zwracają się z prośbą o stworzenie forum dla dyskusji o prasie wydawanej przez samorządy na jednym z posiedzeń sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu - podano w komunikacie prasowym.


 

Dołącz do dyskusji: HFPC i SGL apelują, aby Sejm ukrócił wydawanie gazet lokalnych przez samorządy

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mbbm
Lokalne Trybuny Ludu wiecznie żywe.
odpowiedź