SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

HFPC z nowym projektem wsparcia dziennikarzy przed sądami i innymi instytucjami

Helsińska Fundacja Praw Człowieka w ramach nowego projektu będzie oferować dziennikarzom wsparcie prawne w sprawach, w których zagrożona jest ich swoboda wypowiedzi.

HFPC projekt kieruje do dziennikarzy i dziennikarek zarówno mediów zawodowych, jak i obywatelskich. Przewiduje on zaangażowanie w postępowania sądowe (m.in. poprzez zapewnienie reprezentacji sądowej, składanie opinii przyjaciela sądu czy uczestniczenie w postępowaniach w charakterze organizacji społecznej) oraz wystąpienia do organów krajowych i instytucji międzynarodowych w przypadkach ograniczeń wolności mediów.

Wsparcie ma być "oferowane zarówno w formie bieżącej pomocy w przypadkach zagrożeń dla wolności mediów, jak i przez udział w postępowaniach o charakterze precedensowym, w których możliwe jest uzyskanie przełomowych wyroków".

Projekt będzie realizowany do lipca 2022 roku przez prawniczki i prawników HFPC: Konrad Siemaszko (koordynator), Weronika Biliński, Maciej Grześkowiak i Dominika Bychawska-Siniarska (ekspertka projektu). Finansowany jest z funduszu Global Media Defence Fund.

HFPC podkreśla, że od 2008 roku udziela pomocy prawnej dziennikarzom, którzy zetknęli się z próbą ograniczenia wolności mediów na poziomie lokalnym i ogólnopolskim. Jak dodaje, w ciągu ostatnich lat pracownicy mediów coraz częściej są adresatami pozwów, a także oskarżonymi w sprawach karnych w związku z wykonywaniem pracy, spotykają ich utrudnienia podczas relacjonowania demonstracji, próbuje się naruszać ich tajemnice zawodową. Fundacja zaznacza, że spotykają ich także szykany w mediach publicznych ze strony pracodawcy, a „przejęcie większości prasy regionalnej przez spółkę Skarbu Państwa tylko potęguje te zagrożenia”.

W kwietniu HFPC uznała za niedopuszczalne postępowania dyscyplinarne wszczynane przeciwko lekarzom, którzy krytycznie wypowiadają się w mediach na temat działań podejmowanych w związku z pandemią COVID-19.

Dołącz do dyskusji: HFPC z nowym projektem wsparcia dziennikarzy przed sądami i innymi instytucjami

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl