SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Episkopat Polski promuje Boże Ciało hashtagiem #Procesja

Episkopat Polski zachęca wiernych do robienia zdjęć procesji Bożego Ciała w miastach Polski i wrzucania ich na media społecznościowe, po opatrzeniu hashtagiem #Procesja. - W jednym miejscu zobaczymy fotorelacje z całej Polski - przekonuje rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Article

Akcja była już przeprowadzana w roku ubiegłym. W tym roku jej zasady nie zmieniają się. Chodzi o to, by wrzucać zdjęcia pochodów procesyjnych zarówno na Twittera, jak i Facebooka. Udział w inicjatywie może wziąć każdy. Wystarczy w dniu uroczystości Bożego Ciała lub w jej oktawę zamieścić zrobione smartfonem zdjęcie z hashtagiem #Procesja.

- Boże Ciało to okazja do publicznego wyznania wiary. Nam chodzi o to, by każdy mógł podzielić się obrazami ze swoich lokalnych uroczystości oraz byśmy mogli w jednym miejscu zobaczyć fotorelacje z całej Polski. Bądźmy na procesjach Bożego Ciała, a przy okazji w mediach społecznościowych. Chcemy stworzyć w jednym miejscu mozaikę rozmaitych sposobów czczenia tego ważnego święta - mówi dla Wirtualnemedia.pl rzecznik Episkopatu, ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Zdjęcia będą upowszechniane również na profilach prowadzonych przez Biuro Prasowe Episkopatu Polski na Twitterze – @Episkopatnews i Facebooku - @episkopatpolski.

W Polsce Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy

Przypadające w czwartek Boże Ciało to jedno z głównych i najbardziej uroczystych świąt obchodzonych przez Kościół katolicki. W naszym kraju jest uroczystością obchodzoną w ostatni czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego, jest to zatem święto ruchome.

Boże Ciało to uroczystość ku czci Najświętszego Sakramentu, jej głównym punktem jest procesja.

W Polsce Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy. To święto zobowiązujące katolików do uczestnictwa w tym dniu we mszy świętej.

Pierwsze procesje w uroczystość Bożego Ciała odbywały się w latach 1265-75 w Kolonii

Pamiątkę ustanowienia Najświętszego Sakramentu Kościół sprawuje właściwie w Wielki Czwartek, jednak - jako że jest to dla katolików dzień już upamiętniający mękę Chrystusa - od XIII w. obchodzone jest osobne święto Bożego Ciała.

Bezpośrednią przyczyną ustanowienia święta Bożego Ciała były objawienia Julianny Cornillon z Francji, która w 1209 r. miała widzenia jasnej tarczy księżyca z zarysowaną ciemną plamą. Widzenia te zostały zinterpretowane jako skutek braku wśród świąt kościelnych dnia poświęconego Najświętszemu Sakramentowi.
 
Pod wpływem tych widzeń biskup Robert w 1246 r. ustanowił takie święto dla diecezji Liege. W 1252 r. zostało ono rozszerzone na Germanię. W 1264 r. papież Urban IV bullą "Transiturus" ustanowił święto Bożego Ciała dla całego Kościoła. Stało się to rok po cudzie eucharystycznym w Bolsenie - wówczas zaczęła krwawić hostia w rękach księdza wątpiącego w transsubstancjację (przemiana chleba i wina w ciało i krew Jezusa Chrystusa). Korporał, na który spadły krople krwi, jest przechowywany w katedrze w Orvieto.

Na termin obchodów Bożego Ciała wyznaczono czwartek w oktawie Trójcy Przenajświętszej. Z powodu śmierci papieża Urbana IV jego bulla w tej sprawie nie została ogłoszona. Uczynił to dopiero papież Jan XXII w 1317 r.

Pierwsze procesje w uroczystość Bożego Ciała odbywały się w latach 1265-75 w Kolonii, w Niemczech. Niesiono podczas nich krzyż z Najświętszym Sakramentem. Pod koniec XV w. procesje były już powszechne w Niemczech, Anglii, Francji, w północnych Włoszech i Polsce. Budowano cztery ołtarze jako stacje procesyjne. W uroczystym pochodzie ze śpiewem uczestniczyło duchowieństwo, cechy rzemieślnicze, bractwa kościelne, szkoły i rzesze wiernych.

Na czele procesji niesiona jest zawsze monstrancja z Najświętszym Sakramentem. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach. Ołtarzy jest tyle, ilu było ewangelistów. Na każdym przystanku czytane są fragmenty z jednej Ewangelii, a więc po kolei - Mateusza, Marka, Łukasza i Jana.

Jako pierwszy obchody święta Bożego Ciała w Polsce wprowadził w diecezji krakowskiej w 1320 r. bp Nanker. Już w XIV w. procesje odbywały się w Płocku. W późnym średniowieczu i renesansie największym sanktuarium kultu Bożego Ciała w naszym kraju był poznański kościół Bożego Ciała.

W Polsce przed rozbiorami w procesji stołecznej kapłana niosącego monstrancję z Najświętszym Sakramentem podtrzymywał król wespół z najwyższymi dostojnikami państwowymi. Uczestnictwo wiernych w procesji łączyło się z manifestacją uczuć narodowych.

W okresie II Rzeczypospolitej procesje Bożego Ciała w Warszawie były niezwykle uroczyście celebrowane. W pierwszych latach po wojnie (1945-48) w warszawskiej procesji prymasowi towarzyszyli przedstawiciele komunistycznych władz, chcący w ten sposób zyskać uznanie społeczeństwa.

Konferencja Plenarna Episkopatu Polski 17 lutego 1967 r. zmodyfikowała obrzędy procesji Bożego Ciała, wprowadzając w całej Polsce nowe modlitwy przy każdym z czterech ołtarzy oraz czytania z czterech Ewangelii, tematycznie związane z Eucharystią.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Episkopat Polski promuje Boże Ciało hashtagiem #Procesja

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
+ = $
"wiernych" ubywa ? No to trzeba się promować ! Zaraz będą płacić tym co chcą w tym czymś zwanym kk uczestniczyć.
odpowiedź
User
Nie dla TVPiS i radia PiS
Ludzi coraz mniej interesuje wersja Polskiego Kościoła. Za dużo jest z ich strony promocji nienawiści, nietolerancji, polityki oraz włażenia brudnymi buciorami do życia ludzi. Polityka nienawiści wobec kobiet jest straszna. Nic dziwnego, że słupki "przymusowych" odwiedzin im spadają. Robienie zdjęć rewii modowej niczego nie zmieni. Spłycenie myślenia ludzi w XXI wieku do oceny wyglądu i tzw. lansowania się, pokazuje jak głupim narodem jesteśmy.
odpowiedź
User
Sebastian
A po co im to ?
odpowiedź