SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Hollywoodzcy scenarzyści wracają do pracy

Hollywoodzka gildia scenarzystów (Writers Guild of America - WGA) zagłosowała we wtorek, za zakończeniem strajku po osiągnięciu wstępnego porozumienia z największymi wytwórniami filmowymi. Twórcy mogą zatem wrócić do pracy w środę, po zatwierdzeniu 3-letniego kontraktu obejmującego m.in. podwyżki płac i zabezpieczenia związane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

Charley Gallay/Getty ImagesArticle

11 500 członków ma czas do 9 października na oddanie głosu w sprawie proponowanej umowy.

Scenarzyści filmowi i telewizyjni odeszli z pracy w maju po tym, jak nie udało im się osiągnąć porozumienia z największymi studiami jak Netflix, Walt Disney i Warner Bros Discovery.

Podwyżki dla scenarzystów, premia za streaming, pozwy za AI

Zgodnie z porozumieniem studia mają się spotykać z Gildią co najmniej dwa razy w roku, aby omówić plany wykorzystania sztucznej inteligencji w rozwoju i produkcji filmów. Porozumienie nie zakazuje studiom wyraźnie używania sztucznej inteligencji do generowania treści. Scenarzyści mają jednak prawo wystąpić z pozwem, jeśli ich utwory zostaną wykorzystane do szkolenia sztucznej inteligencji.

Twórcy mogą zdecydować się na wykorzystanie sztucznej inteligencji podczas tworzenia scenariuszy, ale firma nie może tego wymagać. Studia muszą także ujawnić autorowi, czy jakiekolwiek materiały zostały wygenerowane przez sztuczną inteligencję.

Wielkość personelu będzie ustalana na podstawie liczby odcinków w sezonie. Minimalne stawki wynagrodzeń wzrosną o ponad 12 proc. w ciągu trzech lat. Zwiększone będą także opłaty rezydualne za korzystanie z programów telewizyjnych i filmów poza USA, a za najpopularniejsze programy w serwisie streamingowym zostanie przyznana premia.

„Są to niezbędne zabezpieczenia, o których firmy powiedziały nam prosto w oczy, że NIGDY nam nie zapewnią. Ale dzięki naszej solidarności, ponieważ bez nas dosłownie nie mogą zarobić dolara, ugięli się, a potem złamali i dali nam to, na co zasługujemy. WYGRALIŚMY” – napisał na platformie X (dawny Twitter) Adam Conover, członek komitetu negocjacyjnego Gildii.

 Wracają talk show

Dzienne i nocne talk show mogą powrócić na antenę. Bill Maher, gospodarz programu „Real Time” w HBO, powiedział w mediach społecznościowych, że od piątku wystąpi z nowymi odcinkami.

Jak podkreśla AFP, nawet po zatwierdzeniu umowy scenarzystów Hollywood będzie dalekie od powrotu do normalności. Aktorzy reprezentowani przez związek SAG-AFTRA wciąż strajkują.

Rozwiązanie trwającego od połowy lipca konfliktu może zająć jeszcze kilka tygodni. Niektóre żądania SAG-AFTRA idą dalej niż przedstawione przez WGA.

Strajk scenarzystów trwał od maja

Scenarzyści zaczęli strajkować 2 maja, gdy w martwym punkcie utknęły negocjacje dotyczące wynagrodzeń, liczby zatrudnionych scenarzystów, wykorzystania sztucznej inteligencji i systemu honorariów za produkcje wyświetlane na platformach streamingowych.

Od połowy lipca trwa też strajk aktorów zrzeszonych w związku zawodowym SAG-AFTRA. Podwójny strajk w Hollywood wymusił wstrzymanie wielu produkcji telewizyjnych i filmowych. Straty w amerykańskich stanach będących centrami produkcji filmowej: Kalifornii, Nowym Meksyku, Georgii i Nowym Jorku mogą wynieść co najmniej 5 mld dolarów - informuje agencja Reutera na podstawie wyliczeń ekspertów.

Poprzedni strajk scenarzystów miał miejsce na przełomie 2007 i 2008 roku, zakończył się po 100 dniach. Ostatni wspólny strajk scenarzystów i aktorów odbywał się w 1960 roku

W tym tygodniu w negocjacje włączyli się osobiście prezesi największych film producenckich takich jak Warner Bros, Netflix, Disney i Universal.

Strajk hollywoodzkich scenarzystów jest związany z nowymi formami dystrybucji programów i rozwojem technologii - zauważa Reuters. Jeden z głównych postulatów dotyczył negocjacji stawek za materiały tworzone na potrzeby serwisów streamingowych. Scenarzyści argumentowali, że ich obecne honoraria wynoszą zaledwie ułamek tego, co zarobiliby, gdyby te programy były emitowane w telewizji. Inną podnoszoną przez strajkujących kwestią była obawa przed ich zastąpieniem sztuczną inteligencją i kwestia uregulowania roli AI w branży.

Scenarzyści zrzeszeni w Amerykańskiej Gildii Scenarzystów (WGA) domagali się od producentów filmowych i telewizyjnych także zwiększenia ilości odcinków w sezonach seriali, skrócenia przerw między kolejnymi sezonami produkcji, zwiększenia ilości scenarzystek i scenarzystów w „writers roomach”. Pozostałe kwestie, to walka o gwarancję stałego zatrudnienia, ograniczenie umów śmieciowych i uregulowanie ekspansji sztucznej inteligencji.

Dołącz do dyskusji: Hollywoodzcy scenarzyści wracają do pracy

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Krasawica
Co to są ,,opłaty rezydualne"? Czy ktoś w tych WM zna jeszcze język polski, czy też wszyscy zakończyli edukację na gimnazjum?
odpowiedź