SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

HP ma alternatywę dla tranzystora

Badacze z kalifornijskiego laboratorium firmy HP stworzyli alternatywę dla tranzystora

Budowa bramki wielkości molekuły otwiera drogę do budowy układów znacznie mniejszych od produkowanych obecnie rozwiązań opartych na krzemie.

Naukowcom HP po raz pierwszy udało się stworzyć w skali molekularnej „zatrzask”, który umożliwia przeprowadzenie operacji logicznych wykorzystywanych w komputerach. Rozwiązanie składa się z maleńkiego drucika, połączonego z dwoma podobnymi drucikami. Połączenia pomiędzy nimi mają wielkość molekuły. „Zatrzask” jest otwierany i zamykany przez impuls elektryczny, osiąga więc stany przez komputer interpretowane jako „0” lub „1”. Szczelina pomiędzy drucikami może mieć zaledwie 2 nanometry. W produkowanych obecnie układach 90-nanometrowych szerokość bramki tranzystora wynosi 60 nanometrów.

HP prezentowało już podobne rozwiązania do użycia w chipach pamięci. Teraz pokonano ostatnią przeszkodę stojącą na drodze do budowy elektronicznego, w pełni funkcjonalnego „komputera molekularnego”. Produkcja takich układów odbywa się na zasadzie zbliżonej do druku atramentowego - technologii, która nie tylko otwiera drogę do budowy układów znacznie mniejszych niż jest to możliwe z wykorzystaniem krzemu, ale też potencjalnie znacznie tańszej od fotolitografii. HP spodziewa się, że w przyszłości takie rozwiązania staną się standardem na rynku układów elektronicznych. Elementy nowej technologii mają trafić do 32-nanometowych chipów HP, których wprowadzenie na rynek firma przewiduje na rok 2011 lub 2012. Rozwiązania hybrydowe, łączące tradycyjne i nowe technologie produkcji układów scalonych mają stopniowo doprowadzić do całkowitego odejścia od krzemu. Według aktualnych szacunków dalsza miniaturyzacja układów krzemowych będzie możliwa do roku 2021. Później miniaturowe tranzystory będą zbyt małe, by przepływały przez nie elektrony – w tradycyjnych półprzewodnikach bramki tranzystorów o szerokości poniżej 15 nanometrów nie będą już działać.

Źródło informacji: ZDNet

Dołącz do dyskusji: HP ma alternatywę dla tranzystora

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl