SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Huawei pozywa władze USA za zakaz stosowania jego sprzętu. „To bezprawne”

Huawei złożył skargę do amerykańskiego sądu federalnego, kwestionuje zgodność z konstytucją art. 889 ustawy o budżecie obronnym Stanów Zjednoczonych. Chiński koncern dąży do wydania wyroku deklaratywnego, w którym zostanie stwierdzone, że ograniczenia skierowane przeciwko niemu są niezgodne z konstytucją. - Kongres USA, pomimo wielokrotnych próśb, nie przedstawił żadnych dowodów na rzecz poparcia swoich decyzji związanych z ograniczeniem stosowania produktów Huawei - wyjaśnia Guo Ping, rotating chairman Huawei.

Guo Ping, prezes HuaweiArticle

Skarga wniesiona przez Huawei jest związana m.in. z zakazem wydanym przez administrację Donalda Trumpa w ub.r. Zgodnie z nim rozwiązania Huawei nie mogą być stosowane przez amerykańskie instytucje. USA aktywnie lobbuje też na rzecz rezygnacji z usług Huawei przez swoich sojuszników i najbliższych partnerów.

Huawei zarzuca USA brak dowodów

Pozew został złożony w amerykańskim Sądzie Rejonowym w Plano, w Teksasie. Zgodnie z treścią skargi, art. 889 NDAA (National Defense Authorization Act – NDAA) z 2019 r. nie tylko zabrania wszystkim agencjom rządowym USA kupowania sprzętu i usług Huawei, ale także uniemożliwia zawieranie umów i przyznawanie dotacji lub pożyczek osobom trzecim, które kupują sprzęt czy też usługi Huawei, bez konieczności przeprowadzania postępowania wykonawczego lub sądowego.

Według Huawei stanowi to pogwałcenie klauzuli zabraniającej stanowienia prawa wymierzonego przeciwko wskazanym podmiotom oraz klauzuli właściwej procedury prawnej. Stanowi to również naruszenie zasad rozdziału kompetencji zapisanych w konstytucji Stanów Zjednoczonych, ponieważ Kongres nie tylko tworzy prawo, ale również próbuje je orzekać i wykonywać.

- Kongres USA, pomimo wielokrotnych próśb, nie przedstawił żadnych dowodów na rzecz poparcia swoich decyzji związanych z ograniczeniem stosowania produktów Huawei - wyjaśnia z komunikacie Guo Ping, rotating chairman Huawei. - Zmusza nas to do podjęcia działań prawnych, jako jedynego właściwego i ostatecznego środka zaradczego. Zakaz ten nie tylko jest bezprawny, ale również ogranicza Huawei w angażowaniu się w uczciwą konkurencję, co ostatecznie szkodzi amerykańskim konsumentom. Z niecierpliwością czekamy na wyrok sądu i wierzymy, że będzie on korzystny zarówno dla Huawei, jak i dla obywateli Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Szkody dla rynku

Z perspektywy Huawei ograniczenia NDAA uniemożliwiają firmie dostarczanie bardziej zaawansowanych technologii 5G amerykańskim konsumentom, co z kolei opóźni komercyjne zastosowanie tej technologii, utrudniając wysiłki na rzecz poprawy wydajności sieci nowej generacji w USA.

Chiński koncern podkreśla, że zaburzy to proces modernizacji sieci, zwiększając tym samym dysproporcje w dostępie do technologii cyfrowych. Co gorsza, restrykcje nałożone na Huawei ograniczą konkurencyjność, przez co amerykańscy konsumenci będą płacić wyższe ceny za produkty gorszej jakości.

– Zarzuty z artykułu 889 opierają się na wielu fałszywych, niepotwierdzonych i niesprawdzonych twierdzeniach - podkreśa Song Liuping, chief legal officer w Huawei - Wbrew założeniom ustawy Huawei nie jest własnością rządu chińskiego, nie jest przez niego kontrolowany i nie znajduje się pod jego wpływem. Ponadto, Huawei ma doskonałe wyniki w zakresie bezpieczeństwa i znakomity program zabezpieczeń. Do tej pory nie przedstawiono żadnych dowodów przeczących tym tezom.

Kłopoty Huawei w Polsce

Huawei od kilku miesięcy ma problemy wizerunkowe i biznesowe nie tylko w USA, ale także na innych rynkach, m.in. w Polsce. Kwestia śledztwa w sprawie ewentualnej współpracy koncernu Huawei z chińskimi służbami stała się u nas głośna w połowie stycznia br., gdy ABW aresztowała Weijinga W., dyrektora sprzedaży Huawei w Polsce, oraz Piotra D., ostatnio pracującego w Orange Polska.

Zatrzymanie wywołało w Polsce kryzys zaufania do Huawei, a rząd zapowiedział że zbada zakres obecności chińskiego producenta na naszym rynku telekomunikacyjnym i jeśli będzie to konieczne, podejmie działania w tym zakresie. Do tej pory jednak na szczeblu rządowym nie zapadły żadne decyzje dotyczące obecności Huawei na polskim rynku.

Dołącz do dyskusji: Huawei pozywa władze USA za zakaz stosowania jego sprzętu. „To bezprawne”

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
-
Wydać czerwoną notę Interpolu przeciwko osobom odpowiedzialnym za ten pozew
odpowiedź
User
mm
Wydać czerwoną notę Interpolu przeciwko osobom odpowiedzialnym za ten pozew

Widzę bardzo ciekawą koncepcję praworządności. Można by ją np. wypróbować na naszym polskim podwórku. I tak za "TVP pozywa za wiązanie jej ze śmiercią Pawła Adamowicza", wszystkim inicjatorów zgłaszamy do Interpolu. Za "PiS pozywa PO i dziennikarza "Wyborczej"", delegalizujemy PiS.
odpowiedź
User
xxx
Jeszcze nikt nie pokazał dowodów na to, że Huawei szpieguje. Dlaczego? Bo ich nie ma? Zachód szpieguje (PRISM, Sojusz Pięciorga Oczu etc), ale to jest ok oczywiście. USA boją się, że Huawei będzie szpiegował dla Chin, czy że uniemożliwi szpiegowanie im, bo nie będą mieli dostępu do infrastruktury?
odpowiedź