SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Były sekretarz redakcji „Forum” rozstaje się z wydawnictwem Polityka po 23 latach

Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, były sekretarz redakcji „Forum” Igor Walenczak z końcem stycznia 2024 pożegna się z wydawnictwem Polityka. Obecnie poszukuje nowej pracy.

Igor Walenczak pracuje w Wydawnictwie Polityka od 2001 roku. Był przez ten czas sekretarzem redakcji i redaktorem prowadzącym dwutygodnika „Forum”. Zajmował się również tłumaczeniami.

Igor Walenczak żegna się z Polityką

Według naszych informacji, Walenczak rozstanie się z wydawnictwem z końcem stycznia 2024. Obecnie jest na etapie poszukiwania nowej pracy w zakresie tłumaczeń i redagowania materiałów z mediów zagranicznych. Igor Walenczak z wykształcenia jest romanistą i wcześniej pracował w Instytucie Romanistyki UW. Poprosiliśmy Politykę o potwierdzenie, ale do momentu publikacji tego artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Czytaj także: Wydawnictwo Polityka z 2,8 mln zł zysku, w br. przez inflację 3 mln zł dodatkowych kosztów

Jak słyszymy, w ostatnich latach ważyły się losy dwutygodnika „Forum”. Ostatecznie wzrost kosztów funkcjonowania w stosunku do spadku sprzedaży był tak niekorzystny, że pod koniec sierpnia br. wydawnictwo Polityka zdecydowało o zamknięciu „Forum”. Ostatni numer ukazał się 8 września.

Czytaj także: Tygodnik „Polityka” drożeje o 2 zł

„Forum” do kwietnia 2013 wychodziło jako tygodnik. Założony w 1965 roku zajmował się prasą zagraniczną tłumaczoną na język polski. - Podejmowane regularnie działania oszczędnościowe jak również podwyżki ceny egzemplarzowej nie były w stanie zrównoważyć kosztów wydawania „Forum”. Od kilku już lat stawaliśmy przed pytaniem o możliwość utrzymania na rynku tego wyjątkowego i wciąż świetnie redagowanego periodyku. Niestety, realia ekonomiczne i powiększający się w tym roku deficyt pisma zmusiły nas do podjęcia decyzji o zakończeniu publikacji „Forum” - czytamy w komunikacie o zamknięciu czasopisma.

Czytaj także: Ryszard Koziołek felietonistą „Polityki”

Moskalewicz ma być szefem TVP Info

Polityka była wydawcą „Forum” przez ponad 20 lat. Przez ostatnie 8 lat funkcję redaktora naczelnego dwutygodnika pełnił Paweł Moskalewicz. Według informacji Wirtualnemedia.pl, Moskalewicz ma zostać nowym szefem kanału TVP Info po zmianie władz Telewizji Polskiej. 

W ub.r. spółka Polityka, wydająca też tygodnik „Polityka” oraz miesięczniki „Świat Nauki” i „Wiedza i Życie”, w ub.r. osiągnęła wzrost przychodów o 6,5 proc. do 39,37 mln zł i 2,77 mln zł zysku netto, z którego wypłaci 1,17 mln zł dywidendy i 836,5 tys. zł nagród dla pracowników. Władze wydawcy podkreśliły w sprawozdaniu, że w br. skokowo wzrosły koszty wydawnicze, a na podwyżki wynagrodzeń przeznaczy 1 mln zł.