SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

IKEA bije rekordy sprzedaży w okresie pandemii. 4,6 mld zł ze sprzedaży, dwukrotny wzrost ecommerce

W roku finansowym 2020 IKEA Retail Polska wykazała wzrost sprzedaży o 2,6 proc. do rekordowego poziomu 4,6 mld zł. Udział ecommerce w sprzedaży podwoił się do poziomu 20 proc. Sprzedaż Grupy Ingka w roku finansowym 2020 wyniosła na całym świecie 35,2 mld euro, w porównaniu do 36,7 mld euro rok wcześniej.

Article

IKEA podsumowała właśnie rok finansowy 2020 (obejmuje okres od września 2019 do sierpnia 2020). Polska część biznesu osiągnęła rekordowe wyniki - podaje firma. Całkowita wartość sprzedaży wyniosła 4,6 mld zł (w porównaniu z 4,5 mld zł w roku finansowym 2019).

IKEA rośnie mocno w ecommerce

Udział kanału internetowego w całkowitej sprzedaży podwoił się rok do roku, osiągając w 2020 20 proc. Łączna liczba odwiedzających sklepy i stronę IKEA.pl wyniosła 179 mln, w porównaniu z 148 mln w roku finansowym 2019 (wzrost o 30 proc.). Sklepy stacjonarne odwiedziło 25 mln klientów, a strona IKEA.pl odnotowała ponad 154 mln wizyt.

- Dobre wyniki zawdzięczamy duchowi przedsiębiorczości i wszystkim, którzy zaangażowali się w szybką transformację naszego biznesu i znalezienie nowych sposobów na dotarcie do klientów. W bardzo krótkim czasie dostosowaliśmy się do szybkiego wzrostu zamówień zdalnych. W efekcie podwoiliśmy udział obrotów generowanych online, z 10 proc. sprzedaży w roku poprzednim do 20 proc. obecnie - mówi Karin Sköld, prezeska i dyrektorka generalna ds. zrównoważonego rozwoju w IKEA Retail Polska.

Szefowa polskiego oddziału IKEA, cytowana w komunikacie podkreśla, że firma mimo pandemii Covid-19 nie ścięła zatrudnienia ani wynagrodzeń. Dużym wyzwaniem dla sieci okazał się zakaz handlu w niedzielę

- Pomimo pandemii COVID-19 utrzymaliśmy zatrudnienie, a pensje współpracowników nie zostały obniżone. Wyzwaniem w powrocie do nowej rzeczywistości po lockdownie jest zakaz handlu w niedzielę. W soboty nasze sklepy odwiedza duża liczba klientów. Gdyby sklepy były otwarte w niedziele, byłoby to dla klientów bezpieczniejsze i wygodniejsze - dodaje Karin Sköld.

W 2020 roku powstało 17 nowych Punktów Odbioru Zamówień IKEA umożliwiających klientom osobisty odbiór zamówień online, także w miastach, w których nie ma sklepów IKEA.

IKEA wspiera szpitale

IKEA podała także kilka informacji na temat udzielanej przez siebie pomocy w ramach programów CSR. Os września 2029 do sierpnia 2020 IKEA Food przygotowała i dostarczyła 40 000 posiłków do szpitali, placówek ratowniczych i laboratoriów.

Ponadto firma wyposażyła w meble i akcesoria 37 stacjonarnych oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży w 34 szpitalach w całym kraju. Łączna wartość pomocy w tym projekcie to 1,6 mln zł. W nadchodzącym roku IKEA planuje kontynuację programu pomocy kryzysowej.

Grupa Ingka ze spadkiem sprzedaży na świecie

Grupa Ingka w roku finansowym 2020 zanotowała niewielkie spadki sprzedaży w sklepach stacjonarnych i kanałach online. Całkowita sprzedaż Grupy w roku finansowym 2020 wyniosła 35,2 mld euro w porównaniu z 36,7 mld euro w roku finansowym 2019. To spadek o 4 proc.

W ciągu roku Ingka otworzyła 26 nowych lokalizacji w IKEA, tj. sklepy wielkopowierzchniowe, studia planowania i mniejsze formaty w centrach miast, co oznacza, że Grupa Ingka posiada obecnie 378 sklepów wielkopowierzchniowych oraz 58 studiów planowania i mniejszych sklepów w centrach miast na 31 rynkach.

Grupa Ingka w Polsce posiada obecnie jedenaście sklepów IKEA i dwadzieścia dwa Punkty Odbioru Zamówień, które zarządzane są przez IKEA Retail. Jest również właścicielem pięciu centrów handlowych zarządzanych przez Ingka Centres Polska oraz zlokalizowanego w Jarostach k. Piotrkowa Trybunalskiego Centrum Dystrybucji.

Dołącz do dyskusji: IKEA bije rekordy sprzedaży w okresie pandemii. 4,6 mld zł ze sprzedaży, dwukrotny wzrost ecommerce

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl