SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

IKEA zbuduje w Polsce farmę fotowoltaiczną. Osiągnie moc 19 MW

IKEA buduje na terenach w Babimoście i Zbąszynku farmę fotowoltaiczną. Inwestycja ma po zakończeniu generować z energii słonecznej moc 19 MW, jest częścią programu IKEI zakładającego stworzenie firmy przyjaznej dla środowiska do 2030 roku.

Article

Według zapowiedzi na gruntach w Babimoście i Zbąszynku należących do IKEA Industry (będącej częścią grupy Inter IKEA) stanie 37 tys. paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 19 MW i powierzchni odpowiadającej wielkości sześciu sklepów IKEA.

Kurs na ekologię

IKEA twierdzi, że będzie to nie tylko jedna z największych farm fotowoltaicznych na użytek własny w Polsce, ale też jedna z największych tego typu instalacji w Europie.

- Jest to ważny kamień milowy w planie inwestycji IKEA Industry w energię odnawialną w Polsce – zaznacza w komunikacie Małgorzata Dobies-Turulska, prezeska IKEA Industry Poland. - Po blisko dwóch latach od ogłoszenia planu, po uzyskaniu wszystkich formalnych zezwoleń, 20 maja 2022 r. rozpoczęliśmy proces budowy instalacji fotowoltaicznej w Babimoście. Mamy nadzieję, że analogiczne prace będą mogły się rozpocząć już wkrótce w Zbąszynku i innych fabrykach IKEA w Polsce, ale tempo tych inwestycji jest zależne od procedur i czasu oczekiwania na zezwolenia.

Czytaj także: Tęczowa torba wraca do IKEA. Tym razem będą dwa modele

IKEA Industry podkreśla, że w istotny sposób przyczynia się do realizacji celu koncernu, jakim jest stanie się biznesem pozytywnym dla klimatu do 2030 r. Fabryki IKEA Industry są w czołówce redukcji emisji CO2 i wyznaczają sobie cel redukcji o 80 proc. do 2025 r. (podczas gdy celem całej produkcji IKEA jest zmniejszenie śladu klimatycznego o 80 proc. do 2030 r.).

Polska jest drugim co do wielkości krajem produkcyjnym dla marki. Rocznie prawie 20 proc. światowej produkcji dla IKEA pochodzi z naszego kraju. W przypadku mebli drewnianych produkowanych przez IKEA Industry, proporcja ta wynosi do 50 proc. światowej produkcji.

Polska jest krajem, w którym IKEA w latach 2011-2016 zainwestowała blisko 1 mld zł., stając się posiadaczem drugiego co do wielkości portfela OZE w IKEA na świecie, zaraz po rynku amerykańskim. Łączna zainstalowana moc wiatraków IKEA w Polsce to prawie 178 MW.

80 wiatraków na sześciu farmach wiatrowych, należących do IKEA Retail Polska (część Grupy Ingka) produkuje ok. 400 GWh energii elektrycznej rocznie. To znacznie więcej niż zużycie energii IKEA w sklepach, magazynach i centrach dystrybucyjnych w naszym kraju.

Czytaj także: IKEA upraszcza zakupy dzięki nowej usłudze „Skanuj i Płać”

Dołącz do dyskusji: IKEA zbuduje w Polsce farmę fotowoltaiczną. Osiągnie moc 19 MW

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl