SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bez zmiany stawki opłat abonamentowych w 2018 roku

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała wczoraj, że jeśli w 2018 roku będzie w dalszym ciągu obowiązywał abonament radiowo-telewizyjny to jego stawki pozostaną na niezmienionym poziomie.

fot. Shutterstock.comArticle

Zgodnie z rozporządzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za używanie odbiorników radiofonicznych trzeba będzie zapłacić 7 zł a odbiornika telewizyjnego lub radiofonicznego i telewizyjnego - 22,70 zł. To oznacza, że opłaty abonamentowe pozostaną na poziomie dotychczasowym, obowiązującym w 2017 roku.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji utrzymała także zniżki za uiszczanie opłat abonamentowych z góry. Opłata za dwa miesiące z góry w 2018 r. za radio wyniesie 13,60 zł; za trzy miesiące z góry - 20,15 zł; za sześć miesięcy z góry - 39,90 zł; za rok z góry - 75,60 zł. Uiszczając opłatę za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego za dwa miesiące z góry zapłacimy w przyszłym roku 44,05 zł; za trzy miesiące z góry - 65,35 zł; za sześć miesięcy z góry - 129,40 zł; za rok z góry - 245,15 zł.

Po zakończeniu parlamentarnych prac legislacyjnych nad rządowym projektem wprowadzenia nowych regulacji w zakresie poboru abonamentu, KRRiT wyda przepisy wykonawcze  dostosowane do nowych wymogów prawnych.

Opłata abonamentowa jest obowiązkową daniną publiczną pobieraną przez Pocztę Polską i w całości dzieloną przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji na potrzeby mediów publicznych.

W ub.r. wpływy z abonamentu radiowo telewizyjnego wyniosły 749,9 mln zł, a zapłaciło go 1,12 mln spośród 3,2 mln zobowiązanych do tego gospodarstw domowych. 365,5 mln zł otrzymała Telewizja Polska, 185,9 mln zł - Polskie Radio, a 170,6 mln zł - publiczne stacje regionalne. Krajowa Radia Radiofonii i Telewizji prognozuje, że w br. przychody abonamentowe zmaleją do 635 mln zł.

W środę rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy abonamentowej. Jej celem jest poprawa skuteczności poboru abonamentu. Zaproponowano włączenie dostawców usług płatnej telewizji do procesów rejestracji odbiorników oraz identyfikacji podmiotów, które muszą płacić abonament. Zgodnie z projektem dostawcy tych usług będą mogli odbierać od swoich klientów zgłoszenia rejestracyjne odbiorników oraz przekazywać je operatorowi wyznaczonemu, pobierającemu opłaty abonamentowe, czyli Poczcie Polskiej.

Dostawcy tych usług będą także musieli przekazywać Poczcie Polskiej informacje o wszystkich zawieranych umowach. Poczta Polska miałaby przy tym prawo żądania informacji od dostawców usług telewizji płatnej o poszczególnych klientach korzystających z tych usług.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Bez zmiany stawki opłat abonamentowych w 2018 roku

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomek
A jak się to ma to szumnie zapowiadanego 7 zł niezależnie od urządzenia? Skoro dane mają pochodzić od platform i operatorów kablówek to raczej są to odbiorcy telewizji a nie samego radia?
odpowiedź
User
ja
KRRiT zdecydowała, ile wyniesie abonament w przyszłym roku. Zapłacisz?

Tak ta sama informacja wygląda w tabloidzie Gazeta.pl Ja już różnicy między nimi a Faktem nie widzę.
odpowiedź
User
prawnik
Za wypełnianie misji zapłaciłbym 9zł/mc. Na rzecz TVN24 i TVN24 BIS. Bo jeszcze tylko tam jakieś elementy misji znajduję.
odpowiedź