SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

9,18 mld zł wyniosły długi polskich firm na koniec pierwszego półrocza br.

Na koniec pierwszego półrocza zaległości polskich firm sięgały 9,18 mld zł - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Rekord zadłużenia padł w Katowicach; należy do tamtejszej spółdzielni mieszkaniowej; jej członkowie mają do zapłaty 24,7 mln zł za ogrzewanie - dodano.

fot. Shutterstock.com Article

Według danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, największe sumy do oddania mają firmy z województwa mazowieckiego (łącznie 2 mld zł), śląskiego (1,19 mld zł) oraz wielkopolskiego (924,8 mln zł). Najmniejsze zaległości w biznesie charakteryzują przedsiębiorstwa z Podlasia (153,2 mln zł), Opolszczyzny (158,6 mln zł) i Świętokrzyskiego (177,1 mln zł).

"Na koniec pierwszego półrocza zaległości polskich firm widniejące w Krajowym Rejestrze Długów sięgały 9,18 mld zł. Najbardziej do tego wyniku przyczynili się dłużnicy-rekordziści" - przekazało KRD.

Z badania wynika, że numerem jeden wśród dłużników niebędących konsumentami wpisanych do KRD jest katowicka spółdzielnia mieszkaniowa. Jej nieopłacone rachunki z ciepłowni sięgają 24,7 mln zł. Drugi największy dług na liście rekordzistów również należy do podmiotu z branży nieruchomości. To warszawska spółka akcyjna zajmująca się wynajmem i zarządzaniem nieruchomościami własnymi lub dzierżawionym. Zalega ze spłatą ponad 20,5 mln zł z tytułu niezwróconej pożyczki z funduszu poręczeniowego. Problem ze zwrotem takiego finansowania miał także trzeci największy dłużnik – świętokrzyska spółka z branży metalowej. W sumie do uregulowania ma 20,2 mln zł.

Jak podało KRD, 12,7 mln zł nie zapłaciła swoim kontrahentom poznańska firma zajmująca się sprzedażą mięsa i jego przetworów. Większość tej kwoty to nieuregulowane faktury za dostawy towaru oraz leasing. W branży TSL (obejmuje trzy sektory - transport, spedycję oraz logistykę - red.) rekord należy do warszawskiej spółki zajmującej się magazynowaniem towarów. Jej zaległości sięgają 11 mln zł. To głównie niezapłacone rachunki za energię elektryczną.

Małe szanse, aby wyjść na prostą

W ocenie prezesa Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej Adama Łąckiego, firmy, które są "przytłoczone ogromnymi, idącymi w miliony długami, mają małe szanse, aby wyjść na prostą".

"Często jedyną drogą dla nich jest ogłoszenie restrukturyzacji albo upadłości. W pierwszej połowie bieżącego roku na taki krok zdecydowało się łącznie ponad 1 tys. przedsiębiorstw, które w momencie ogłoszenia niewypłacalności winne były 84,5 mln zł. Ich wierzyciele mogą tych pieniędzy już nie odzyskać. Dlatego tak ważne jest sprawdzanie i monitorowanie kondycji swoich partnerów biznesowych" - wyjaśnił Łącki.

KRD zauważa, że milionowe zaległości to nie tylko domena dużych przedsiębiorstw i spółek.

"Rekordowe długi mają też jednoosobowe działalności gospodarcze. Na czele dłużników w tym sektorze stoi sprzedawca wyrobów tekstylnych z Kujawsko-Pomorskiego, który ma do zapłacenia 6,7 mln zł z tytułu leasingu" - przekazano.

Według KRD, w najbliższych miesiącach unikanie długów może być dla mikro, małych i średnich firm coraz trudniejsze. KRD w tym kontekście powołał się na najnowsze badania IMAS International dla firmy faktoringowej NFG pt. "Zakupy firmowe", z którego wwynika, że 95 proc. przedsiębiorców sektora MŚP, którzy dokonują zakupów firmowych, zauważyło w ostatnich sześciu miesiącach wzrost cen produktów i usług niezbędnych do prowadzenia ich działalności.

Najbardziej podrożało paliwo

Z badania wynika, że najbardziej podrożało paliwo (78 proc. wskazań), następnie opłaty za media (68 proc.) oraz surowce, półprodukty i produkty potrzebne do funkcjonowania firmy (60 proc.). Przeciętny wzrost cen wyniósł 37,4 proc.

"Myśląc o najbliższym półroczu, 85,5 proc. respondentów spodziewa się dalszej podwyżki cen. Jedynie 5 proc. respondentów ma co do tego wątpliwości, a pozostali nie mają zdania" - wskazano.

Zdaniem ekspertów NFG, nadchodzące miesiące jesienno-zimowe, mogą być dla wielu firm trudnym sprawdzianem m.in. z uwagi na sezon grzewczy oraz wzmożoną działalność firm w II połowie roku.

Ogólnopolskie badanie "Zakupy firmowe" przeprowadzono w sierpniu 2022 r. przez IMAS International na zlecenie firmy faktoringowej NFG na grupie 462 mikro i małych firm, techniką mieszaną CAWI oraz CATI.

Dołącz do dyskusji: 9,18 mld zł wyniosły długi polskich firm na koniec pierwszego półrocza br.

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
sandra
teraz gdzie nie spojrzec ludzie w długach. takie parszywe czasy.. przynajmniej tyle ze kruk jest co sie mozna z nim dogadac bo inaczej to tylko mogiła
0 0
odpowiedź
User
Wojtulo
Zawsze należy sprawdzać w KRD czy ktoś nie jest dłużnikiem. Szkoda przecież tracić pieniędzy na nieuczciwych kontrahentów. KRD jest świetnym narzędziem prewencyjnym przed dłużnikami
0 0
odpowiedź
User
Bauka
Sam widzę po swoich klientach - coraz więcej z nich ma niestety problemy z długami, dlatego przed podpisaniem umowy z klientem sprawdzam czy nie widnieje w KRD.
0 0
odpowiedź