SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP nie ujawni, ile Jacek Kurski zarabiał jako doradca zarządu. "Nie wykonywał funkcji publicznych, ma prawo do prywatności"

Telewizja Polska nie ujawni, ile zarabiał Jacek Kurski w okresie, gdy był doradcą jej zarządu. Podanie takich informacji nie ma podstaw, gdyż Kurski w tym czasie nie wykonywał funkcji publicznych - argumentuje nadawca. O ujawnienie tych danych wnioskował poseł Nowoczesnej Adam Szłapka, który teraz zapowiada, że skieruje sprawę do sądu.

Jacek Kurski, fot. AKPAArticle

Parlamentarzysta złożył w TVP wniosek o ujawnienie pensji Jacka Kurskiego na początku marca br. Powołując się przy tym na ustawę o dostępie do informacji publicznej. Interesował go okres pomiędzy marcem a sierpniem 2020 roku: w marcu Kurski został powołany na doradcę zarządu, a w sierpniu ponownie został prezesem Telewizji Polskiej.

Szłapka chciał także upublicznienia informacji o wysokości odprawy dla Jacka Kurskiego po odejściu z zarządu, a także ile zarabiają i zarabiali pozostali (obecni i byli) członkowie zarządu nadawcy: Marzena Paczuska, Piotr Pałka, Maciej Łopiński oraz Mateusz Matyszkowicz. Chciał poznać również wysokość odprawy Macieja Staneckiego, który rozstał się z publicznym nadawcą w marcu 2019 r.

TVP odmawia informacji o zarobkach Kurskiego

Telewizja Polska odmówiła podania tych danych, skupiając się w swojej odpowiedzi wyłącznie na Jacku Kurskim. W piśmie, do którego dotarł portal Wirtualnemedia.pl, czytamy, że Kurski w okresie, gdy pełnił funkcję doradcy w zarządzie, nie wykonywał funkcji publicznych, nie miał też żadnego wpływu na decyzje, podejmowane w spółce. Jego zarobki natomiast były porównywalne do zarobków innych doradców zarządu.

- Nie przysługiwał mu żaden, nawet bardzo wąski, zakres kompetencji decyzyjnej czy reprezentacyjnej w ramach działalności TVP SA, co wyłącza go spod zakresu funkcji publicznej. Jacek Kurski nie zrezygnował ponadto z przysługującego mu prawa do prywatności - napisano w odpowiedzi.

Adam Szłapka zamieścił na Twitterze w środę fragment odpowiedzi, jakiej udzieliła mu Telewizja Polska i skomentował: "Jacek Kurski chce ukryć swoje zarobki z okresu marzec- lipiec 2020 kiedy był doradcą zarządu TVP. No to idziemy do sądu".

Kurski jest prezesem Telewizji Polskiej od stycznia 2016 roku (jesienią 2016 roku został powołany na 5-letnią kadencję po wygraniu konkursu przeprowadzonego przez RMN) do początku marca 2020 roku. Decyzję o odwołaniu go przez RMN ogłoszono na konferencji, podczas której prezydent Andrzej Duda poinformował, że podpisze nowelizację ustawy, dającą TVP i Polskiemu Radiu 1,95 mld zł kolejnej rekompensaty.  Na przełomie maja i czerwca ub. roku Jacek Kurski ponownie został powołany przez Radę Mediów Narodowych do zarządu TVP, w sierpniu wrócił na fotel prezesa.

Adam Szłapka w lutym br. złożył w Sejmie interpelację, w której pytało zarobki prezesa Jacka Kurskiego w TVP. Z wyliczeń posła, wykonanych na podstawie odpowiedzi, wynikało, że Kurski jako szef publicznej telewizji zarobił przez pięć lat swojej prezesury ponad 2,7 mln zł. Te dane mocno jednak różnią się od opisywanych przez nas danych ze sprawozdań finansowych Telewizji Polskiej (Szłapka wylicza, że Kurski zarobił znacznie więcej, niż wykazują sprawozdania). Poseł Nowoczesnej domaga się też (obecnie na drodze sądowej) ujawnienia przez TVP zarobków czołowych jej dziennikarzy oraz kwot, jakie nadawca wykładał corocznie na organizację Sylwestra Marzeń.

TVP z kolejną rekompensatą abonamentową

W 2019 r. Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 16,7 proc. do 2,56 mld zł oraz 89 mln zł zysku netto. Na koniec roku nadawca miał 2 790 etatowych pracowników zarabiających średnio 9 572 zł. Wynagrodzenie zarządu wyniosło 2,18 mln zł, prawie trzy razy więcej niż rok wcześniej - na nagrody dla pracowników zostanie przeznaczone 18 mln zł.

W drugiej połowie kwietnia ub.r. zgodnie z nowelizacją ustawy abonamentowej, która weszła w życie w marcu, minister finansów przekazał Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu obligacje skarbowe o wartości 1,95 mld zł. 5 maja zostały one zasymilowane z inną serią obligacji, tak żeby minister finansów mógł je wykupić. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że w ramach tegorocznej rekompensaty TVP dostała 1,71 mld zł, Polskie Radio - 119,2 mln zł, a regionalne ośrodki radiowe - 119,3 mln zł.

Głównie dzięki tej rekompensacie w pierwszej połowie ub.r. Telewizja Polska zanotowała 936,5 mln zł zysku netto. Przychody spółki wyniosły 2,27 mld zł, z czego 1,8 mld zł pochodziło z abonamentu i rekompensaty abonamentowej, natomiast wpływy z reklamy spadły rok do roku o 21 proc.

Pod koniec stycznia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na 2021 rok. Zapisano w niej, że Telewizja Polska i Polskie Radio otrzymają z budżetu państwa do 1,95 mld zł rekompensaty za utracone wpływy z abonamentu rtv.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że z rekompensaty Telewizja Polska otrzyma skarbowe papiery wartościowe o wartości 1,71 mld zł, Polskie Radio - o wartości 125,91 mln zł, a spółki radiofonii regionalnej - o wartości 112,66 mln zł.

Dołącz do dyskusji: TVP nie ujawni, ile Jacek Kurski zarabiał jako doradca zarządu. "Nie wykonywał funkcji publicznych, ma prawo do prywatności"

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gosc
Każdy wydatek z kasy suwerena wymaga ujawnienia - chcesz prywatności to zapraszamy do komercji.
odpowiedź
User
YKK
Chyba już dosyć Barei w TVP? Chociaż to teraz ogólnopolska przypadłość...
odpowiedź
User
Polak
Mam nadzieję że odpowie za wszystko po wyborach,
odpowiedź