SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ile zarabiają statyści na planie serialu „1670”? Producent zabrał głos

Od kilku dni przez media przetacza się dyskusja na temat wynagrodzenia, jakie otrzymują statyści na planach zdjęciowych polskich filmów i seriali. Wszystko zaczęło się od udostępnionego w mediach społecznościowych dokumentu agencji castingowej Kamed Studio, zatytułowanego „Niezbędnik informacji o naszym projekcie i planie zdjęciowym”. Jak wyglądają realia pracy statysty w Polsce? Zapytaliśmy Akson Studio, czyli producenta serialu „1670”.

„1670”, Netflix„1670”, Netflix

Z dokumentu, który wywołał burzę w mediach społecznościowych, wynika, że standardowy dzień pracy statysty na planie trwa 12 godzin, a „dniówka” wynosi 120 zł netto, co oznacza, że godzina pracy na planie wyceniona jest na 10 złotych.

Zapytaliśmy Katarzynę Zielińską z Akson Studio o to, czy rzeczywiście w ten sposób wynagradzani są statyści. 

- Za zrealizowanie castingu na statystów do serialu przy większości produkcji filmowych i serialowych w Polsce, tak jak i tutaj, odpowiada profesjonalna agencja specjalizująca się w tym zakresie, a w każdej produkcji stawki za wykonanie dzieła różnią się w zależności od charakteru i zakresu roli każdego statysty i rozliczane są według zryczałtowanych stawek ustalonych w umowie, a nie za godzinę – informuje Akson Studio.

Jak nieoficjalnie dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl rola statysty wynagradzana jest ryczałtowo na podstawie umowy o dzieło. Bazą dla wynagrodzenia jest dzień zdjęciowy, ale to znaczy, że stawka ryczałtowa należna jest bez względu na to, czy statysta grał godzinę, dwie, czy sześć.

Dowiedzieliśmy się również nieoficjalnie, że statysta zatrudniony w danym projekcie podpisuje indywidualną umowę, dopasowaną do charakteru i zakresu roli. Im większa rola (albo gdy rola jest mówiona, wymagająca długiej charakteryzacji i przyjazdu wcześnie rano), tym stawka ryczałtowa staje się wyższa.

Jak informuje nasze źródło: - Jeżeli na planie mamy 200 osób, to nie każdy będzie miał tę samą rolę, nie każdy będzie pracował w tych samych godzinach, to wszystko wpływa na finalne wynagrodzenie za występ. Dlatego nie możemy mówić o jednej stawce dla wszystkich statystów w danym projekcie.

Warto przypomnieć, że w przypadku serialu „1670” zainteresowanie ze strony statystów było większe niż standardowo przy realizacji polskich seriali. Chętnych było aż 2 tysiące.

Naszą recenzję „1670” znajdziecie tutaj, a wywiad ze scenarzystą serialu Jakubem Rużyłłą tutaj. Pierwszy sezon „1670” dostępny jest na platformie Netflix.

Dołącz do dyskusji: Ile zarabiają statyści na planie serialu „1670”? Producent zabrał głos

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
adaw
"Bazą dla wynagrodzenia jest dzień zdjęciowy, ale to znaczy, że stawka ryczałtowa należna jest bez względu na to, czy statysta grał godzinę, dwie, czy sześć."

a w ogloszeniu dniowka trwa 12h z obowiazkowa przerwa 1h


Urzad Skarbowy i Inspekcja pracy powinna sie zajac takim wyzyskiem
120zl za 12h lamie prawo i minimalna stawke godzinowa ktora jest w ustawie
odpowiedź
User
kolis
"Bazą dla wynagrodzenia jest dzień zdjęciowy, ale to znaczy, że stawka ryczałtowa należna jest bez względu na to, czy statysta grał godzinę, dwie, czy sześć."

a w ogloszeniu dniowka trwa 12h z obowiazkowa przerwa 1h


Urzad Skarbowy i Inspekcja pracy powinna sie zajac takim wyzyskiem
120zl za 12h lamie prawo i minimalna stawke godzinowa ktora jest w ustawie


Umowy o dzieło nie są objęte stawką minimalną. Taki kruczek prawny mamy dla dużych korpo xd
odpowiedź
User
Krasawica
Statysta serialu ,,1670" jeszcze przed wejściem na plan jest traktowany jak chłop pańszczyźniany.
odpowiedź