SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Indeks Wolności Gospodarczej 2015: Polska znowu w górę, liderem Hongkong

The Heritage Foundation i "The Wall Street Journal" opublikowały doroczny Indeks Wolności Gospodarczej (2015 Index of Economic Freedom). Polska znalazła się na 42. pozycji, co w porównaniu z rokiem ubiegłym oznacza awans o osiem miejsc.

fot. Shutterstock.comArticle

Wskaźnik wolności gospodarczej w Polsce wynosi 68,6 pkt, co plasuje nasz kraj na 42. pozycji wśród gospodarek świata. To jednocześnie najlepszy w historii tego raportu wynik Polski.

Na przestrzeni ostatnich pięciu lat Polska poprawiła swój wynik o 4,5 pkt., a wobec ubiegłego roku - o 1,6 pkt. Przyczyniła się do tego poprawa w zakresie poziomu korupcji (+5,2 pkt.), fiskalizmu (+6 pkt.), wydatków publicznych (+3,9 pkt.) oraz polityki monetarnej (+3,5 pkt.).
Polska osiągnęła także największą poprawę w regionie europejskim. Spośród 43 badanych państw Starego Kontynentu nasz kraj znalazł się na 19. pozycji, osiągając awans o cztery miejsca w porównaniu z zeszłym rokiem oraz wynik powyżej globalnej średniej. W zakresie gospodarki Polska określana jest w raporcie mianem kraju "umiarkowanie wolnego".

Wśród krajów europejskich w czołówce znalazły się Szwajcaria (80,5 pkt.), Estonia (76,8 pkt.), Irlandia (76,6 pkt.), Dania (76,3 pkt.) i Wielka Brytania (75,8 pkt.).

Natomiast w czołówce światowej rankingu są Hongkong (89,6 pkt.), Singapur (89,4 pkt.), Nowa Zelandia (82,1 pkt.), Australia (81,4 pkt.), Szwajcaria (80,5 pkt.), Kanada (79,1 pkt.), Chile (78,5 pkt.), Estonia (76,8 pkt.), Irlandia (76,6 pkt.), Mauritius (76,4 pkt.), Dania (76,3 pkt.) i USA (76,2 pkt.). The Heritage Foundation za kraje w pełni wolne gospodarczo uznaje te państwa, które osiągają wynik powyżej 80 pkt. W tegorocznym zestawieniu warunek ten spełniły tylko Hongkong, Singapur, Nowa Zelandia, Australia i Szwajcaria. W sumie w badaniu brano pod uwagę 178 państw.Indeks Wolności Gospodarczej (Index of Economic Freedom) jest przygotowywany przez The Heritage Foundation i "The Wall Street Journal" od 20 lat. Celem rankingu jest katalogowanie państw według rozwiązań, polityk realizowanych w celu zwiększania wolności gospodarczej. W ramach Indeksu Wolności Gospodarczej analizowane są rządy prawa (prawa własności, poziom korupcji), wielkość sektora publicznego (fiskalizm, wydatki publiczne), efektywność regulacyjna (warunki dla biznesu, polityka monetarna, rynek pracy) oraz otwartość rynku (handel, inwestycje, finanse). Strategicznym partnerem raportu w Polsce jest Warsaw Enterprise Institute, fundacja Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Indeks Wolności Gospodarczej 2015: Polska znowu w górę, liderem Hongkong

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl