SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Indeksy warszawskiej giełdy odrobiły w piątek część czwartkowych strat

Po dwóch dniach silnej przeceny dziś inwestorzy odkupowali przecenione akcje, dzięki czemu indeksy rosły już na otwarciu. Jednak choć kolejne godziny nie przyniosły już dalszej poprawy, to oba główne indeksy zyskały ponad 1%.

Indeksy warszawskiej giełdy odrobiły w piątek część czwartkowych strat

"Żeby dobrze odczytać dzisiejszą sesję, trzeba cofnąć się do końcówki wczorajszych notowań, kiedy inwestorzy w pośpiechu pozbywali się akcji na fali niekorzystnych doniesień ze świata, ale przede wszystkim w obawie przed większą przeceną w USA. I choć czwartkowe notowania w Stanach rzeczywiście zaczęły się od spadków, do jednak do końca sesji zostały one niemal w całości wymazane. I właśnie ta zmiana nastrojów w trakcie wczorajszej jeszcze sesji w USA, tkwiła u podstaw dzisiejszej zwyżki w Europie - bo nie tylko do Warszawy ruch wzrostowy się ograniczył" - powiedział analityk Open Finanse, Emil Szweda.

W jego ocenie wzrostowe otwarcie było tylko skorygowaniem zbyt silnego spadku w czwartek, a dla właściwej oceny należałoby przyjrzeć się przebiegowi sesji w ciągu dnia. Ten nie był już tak optymistyczny, bo od otwarcia do końca notowań WIG20 zyskał 12 punktów, przy przeciętnych, jak na GPW, obrotach.

"Obserwując skalę przeceny z dwóch ostatnich sesji, nie można powiedzieć, że inwestorzy rzucili się na akcje przecenionych spółek. Część zapewne liczy na odbicie, ale większość zachowuje ostrożność w tych dniach" - uważa Szweda.

Według analityka opublikowane dziś dane GUS wspierają optymistów, ponieważ blisko 9-proc. wzrost sprzedaży detalicznej sprawia dobre wrażenie. Warto jednak pamiętać, że na ten wzrost złożył się także odłożony popyt z poprzednich, mroźnych miesięcy i należałoby dane z ostatnich miesięcy uśrednić, żeby uzyskać bardziej wiarygodną odpowiedź o siłę gospodarki.

"Dane z USA dotyczące zamówień trwałych rozczarowały spadkiem o 1,3% w porównaniu do lutego, ale warto odnotować, że bez środków transportu odnotowano wzrost o 2,8%. Na koniec sesji podano, że liczba transakcji na rynku pierwotnym domów w Stanach wzrosła do 411 tys. (oczekiwano 315 tys.), co należy wiązać nie tyle ze skokową poprawą koniunktury, co raczej z wygasaniem programu dopłat do zakupu domów w Stanach. Tak czy inaczej dane te raczej nie przeszkadzały tym inwestorom, którzy zakładają powrót do wzrostów w kolejnych dniach" - podsumował Emil Szweda.

W piątek WIG 20 wzrósł o 1,3% i wynosi 2.483,65 pkt. WIG zyskał 1,1% i wynosi 42.357,80 pkt. Obroty wyniosły 1,32 mld zł.

-
-
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Indeksy warszawskiej giełdy odrobiły w piątek część czwartkowych strat

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl