SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Indesit spodziewa się wzrostu polskiego rynku AGD w 2011 r., po spadku w 2010 r.

W przyszłym roku wartość polskiego rynku AGD może rosnąć, choć w 2010 r. spadła o ok. 5%, wynika z ocen spółki Indesit. Według nowego szefa firmy na Polskę i kraje bałtyckie Davide Milone, pierwsze oznaki końca kryzysu na polskim rynku pojawiły się w IV kwartale tego roku.

Indesit spodziewa się wzrostu polskiego rynku AGD w 2011 r., po spadku w 2010 r.

"W Polsce w tym roku zachowanie rynku było bardzo negatywne. Tutaj kryzys rozpoczął się z rocznym opóźnieniem w stosunku do zachodu Europy" - powiedział Milone na spotkaniu z dziennikarzami. Ocenił, że wartość polskiego rynku AGD mogła spaść w 2010 r. o ok. 5%, ale w IV kwartale pojawiły się pierwsze sygnały ożywienia. Indesit liczy, że w przyszłym roku polski rynek będzie rósł, podobnie jak inne rynki Europy. Spółka zakłada, że w całej Europie popyt na AGD wzrośnie o 4%, przy czym na wschodzie kontynentu ten wzrost będzie znacznie szybszy.

Pomimo odczuwalnego kryzysu, Indesit zwiększył znacząco swoją produkcję w polskich fabrykach. W tym roku wyprodukuje w nich ok. 3,5 mln sztuk sprzętu wobec ok. 2,6 mln sztuk rok wcześniej. Według Milone przychody spółki rosły proporcjonalnie do tego wyniku. W Polsce firma sprzedaje ok 30% wyprodukowanego tu sprzętu, a jego udział w tutejszym rynku to ok. 10%.

Milone podkreślił, że Polska i Turcja to dla firmy strategiczne rynki, gdzie liczy na znaczące wzrosty sprzedaży i udziału w rynku. Menedżer dodał, że spółka będzie pracowała nad zwiększeniem mocy produkcyjnych polskich zakładów, przy czym wielkość przyszłorocznej produkcji zależy od zachowania rynku. Spółka ma też inwestować w nowe produkty.

Milone ocenił, że w przyszłym roku ceny AGD mogą rosnąć. Jedną z przyczyn będzie wzrost podatku VAT w Polsce, kolejnym - wyższe ceny surowców.

Indesit zatrudnia łącznie 16 tys. pracowników i dysponuje 16 zakładami produkcyjnymi, z czego cztery znajdują się w Polsce, gdzie dla firmy pracuje ok. 3,5 tys. osób. Spółka podaje, że jest jednym z największych włoskich inwestorów w Polsce, a wartość jego inwestycji w ciągu 11 lat to łącznie ponad 250 mln euro.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Indesit spodziewa się wzrostu polskiego rynku AGD w 2011 r., po spadku w 2010 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl