SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Inflacja znów zaskoczyła, poniżej oczekiwań

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu br. spadły o 0,3 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca, natomiast w ujęciu rocznym inflacja wyniosła 4,1 proc., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w komunikacie. W czerwcu inflacja roczna wyniosła 4,2 proc. r/r.

Inflacja znów zaskoczyła, poniżej oczekiwań

W czerwcu największy wzrost odnotowano w kategorii "użytkowanie mieszkania" o 6,3%, w tym "nośniki energii" o 7,3% oraz "transport" - o 6,1% r/r, w tym "paliwa do prywatnych środków transportu - 10,0%, jak wynika z tabeli opublikowanej przez GUS.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2011 r., w porównaniu z poprzednim miesiącem, obniżyły się o 0,3%. W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen, podał GUS.

"Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miał w tym okresie spadek cen żywności (o 1,9%), a także odzieży i obuwia (o 2,3%), który obniżył wskaźnik odpowiednio o 0,43 pkt proc. i 0,12 pkt proc. Podwyżki cen towarów i usług związanych mieszkaniem (o 0,6%), a także w zakresie rekreacji i kultury (o 0,8%) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 0,14 pkt proc. i 0,06 pkt proc" - czytamy dalej w komunikacie.

W ujęciu rocznym, największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika CPI na poziomie 4,1% miały podwyżki opłat związanych z mieszkaniem (o 5,6%) oraz wzrost cen żywności (o 5,4%), które podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 1,42 pkt proc. i 1,17 pkt proc. Spadek cen w zakresie łączności (o 4,0%) obniżył wskaźnik w tym okresie o 0,18 pkt proc., wylicył GUS.

 Dwunastu uwzględnionych w ankiecie ISB ekonomistów oczekiwało, że wskaźnik wzrostu cen i usług konsumpcyjnych (CPI) wyniósł w lipcu 4,3% r/r. Prognozy oscylowały w przedziale między 4,1% a 4,3%, przy średniej na poziomie 4,27%.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Inflacja znów zaskoczyła, poniżej oczekiwań

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl