SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Instagram testuje nowe metody weryfikacji wieku. Selfie wideo i potwierdzenie przez inne osoby

Serwis Instagram rozpoczął próby wprowadzenia nowych sposobów weryfikacji wieku użytkowników. Chodzi o możliwość potwierdzenia za pomocą skanowania twarzy internauty, a także deklaracje pochodzące od znajomych użytkownika.

Article

Instagram, który podobnie jak Facebook należy obecnie do koncernu Meta od dawna deklaruje, że dokłada starań, aby chronić młodych użytkowników platformy przed dostępem do nieodpowiednich dla nich treści. Jedną z metod, które mają w tym pomóc, jest weryfikacja wieku internautów korzystających z serwisu.

Dowód osobisty to nie wszystko

Instagram poinformował na blogu, że testuje nowe opcje weryfikacji wieku osób na platformie, zaczynając od osób mieszkających w Stanach Zjednoczonych. Według zapowiedzi, jeśli ktoś spróbuje zmienić swoją datę urodzenia na Instagramie z poniżej 18. roku życia na 18 lat lub więcej, platforma będzie wymagać od niego weryfikacji wieku za pomocą jednej z trzech opcji: przesłania dokumentu tożsamości, nagrania wideo selfie lub poproszenia wspólnych znajomych o weryfikację wieku.

- Testujemy to, aby upewnić się, że nastolatki i dorośli mają dostęp do właściwych dla ich grupy wiekowej doświadczeń. Współpracujemy także z firmą Yoti, która specjalizuje się w weryfikacji wieku online, aby zapewnić ochronę prywatności użytkowników – twierdzi Instagram w komunikacie.

Czytaj także: TikTok stracił 1,1 mln polskich użytkowników. Dłużej na Instagramie, Twitter i Linkedin ze wzrostami

Serwis zaznacza, że aby zarejestrować się na Instagramie, trzeba mieć ukończone 13 lat. W niektórych krajach minimalny wiek jest wyższy. Gdy Instagram wie, że dana osoba jest nastolatkiem (13-17 lat), zapewnia jej odpowiednie do wieku doświadczenia, takie jak domyślne ustawianie kont prywatnych, zapobieganie niechcianym kontaktom ze strony nieznanych jej dorosłych oraz ograniczanie możliwości reklamodawców w zakresie docierania do niej z reklamami.

Oprócz przesyłania dokumentu tożsamości obecnie testowane są dwa nowe sposoby weryfikacji wieku:

  • Selfie wideo: Aby zweryfikować swój wiek, użytkownik może przesłać wideo selfie. Jeśli wybierze tę opcję, na ekranie zobaczy instrukcje, które będą go prowadzić. Po zrobieniu selfie wideo serwis udostępnia nagranie firmie Yoti. Technologia Yoti szacuje wiek użytkownika na podstawie rysów twarzy i przekazuje swoje wnioski. Według zapewnień, po 30 dniach od przesłania materiału jest on usuwany z bazy danych Yoti i Instagrama.
  • Poręczenie społeczne: Ta opcja umożliwia poproszenie znajomych o potwierdzenie wieku użytkownika. Osoba poręczająca musi mieć co najmniej 18 lat, nie może poręczać za nikogo innego w tym samym czasie i musi spełniać inne obowiązujące zabezpieczenia. Trzy osoby wybrane przez internautę otrzymają prośbę o potwierdzenie jego wieku i będą musiały odpowiedzieć w ciągu trzech dni.

- Nadal będziesz mógł przesłać swój dowód tożsamości, aby zweryfikować swój wiek na podstawie dokumentów, takich jak prawo jazdy lub dowód osobisty - zaznacza Instagram. - Będziemy używać Twojego dowodu tożsamości do potwierdzenia Twojego wieku i zapewnienia bezpieczeństwa naszej społeczności. Twój identyfikator będzie bezpiecznie przechowywany na naszych serwerach i zostanie usunięty w ciągu 30 dni.

Instagram zaznacza, że oprócz testowania nowych opcji służących do weryfikacji wieku użytkowników korzysta także ze sztucznej inteligencji, aby ustalić, czy ktoś jest nastolatkiem, czy osobą dorosłą.

Czytaj także: Prawie połowa Polaków nie ufa social mediom, Facebook najbardziej wiarygodny

- Sztuczna inteligencja pomaga nam na przykład uniemożliwić nastolatkom dostęp do serwisu Facebook Dating, dorosłym - wysyłanie wiadomości do nastolatków, a także pomaga w otrzymywaniu przez młodych ludzi treści reklamowych z ograniczeniami – wyjaśnia Instagram. - Naszym celem jest szersze stosowanie tej technologii we wszystkich naszych serwisach.

Dołącz do dyskusji: Instagram testuje nowe metody weryfikacji wieku. Selfie wideo i potwierdzenie przez inne osoby

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl