SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Intel stawia na sztuczną inteligencję

Intel zaprezentował kompleksową strategię rozwoju rozwiązań obejmujących centra danych, urządzenia IoT i oprogramowanie. Działania te mają doprowadzić do rozwoju i udostępnienia szerokiej grupie odbiorców systemów sztucznej inteligencji.

Article

Intel zapowiedział wprowadzenie na rynek gamy nowych produktów, technologii oraz rozwiązań dla urządzeń końcowych i centrów przetwarzania danych, które  przyspieszyć mają rozwój i rozpowszechnianie sztucznej inteligencji (SI).  Ponadto firma zajmuje się rozwojem wielu technologii, dzięki którym sztuczna inteligencja ma znaleźć zastosowanie m.in. w inteligentnych fabrykach, dronach, sporcie, systemach wykrywania oszustw oraz w samochodach autonomicznych.

Firma planuje wprowadzić na rynek kompleksową ofertę w dziedzinie sztucznej inteligencji - platformę Intel Nervana. Firma przedstawiła także bardziej szczegółowe informacje na temat harmonogramu wdrażania produktów opartych na technologii Nervana. Pierwszy układ scalony Lake Crest zostanie udostępniony głównym klientom w 2017 r. Ponadto poinformowano o planach udostępnienia nowego produktu o nazwie Knights Crest, w którym procesory Intel Xeon zostaną zintegrowane z technologią Nervana. Jednostka Lake Crest zoptymalizowana będzie specjalnie na potrzeby sieci neuronowych w celu zapewnienia wysokiej wydajności tzw. uczenia głębokiego.

Intel zdradził też więcej szczegółów dotyczących rozwoju segmentu procesorów. Nowa generacja Intel Xeon Phi o nazwie Knights Mill ma cechować się czterokrotnie wyższą wydajnością w porównaniu z poprzednią generacją w zastosowaniach związanych z głębokim uczeniem. Procesory te mają być dostępne na rynku w 2017 r. Dodatkowo firma poinformowała o udostępnieniu wstępnej wersji procesorów Intel Xeon generacji Skylake wybranym dostawcom usług przetwarzania w chmurze.

Ogłoszono także podjęcie przedsięwzięć z dziedziny sztucznej inteligencji, m.in. związanych z systemem analityki biznesowej Intel Saffron Technology. Rozwiązanie wykorzystuje techniki wnioskowania w pamięci i funkcje transparentnej analizy heterogenicznych danych. Technologia ta nadaje się szczególnie do zastosowania w małych urządzeniach, co pozwala wykonać inteligentną analizę na poziomie lokalnym, w ramach tzw. internetu rzeczy (IoT), a zarazem wdrożyć nowatorskie mechanizmy komunikacji.

Aby ułatwić implementację rozwiązań tego typu w różnych urządzeniach, Intel opracował inteligentny interfejs API, który obsługuje różne procesory, zarówno w urządzeniach końcowych, jak i w chmurze. Dodatkowo integruje rozwiązania technologiczne, takie jak kamery Intel RealSense oraz jednostki przetwarzania obrazu Movidius.

Intel zawarł także strategiczne partnerstwo z Google, którego celem jest opracowanie otwartej, elastycznej infrastruktury przetwarzania obejmującej wiele chmur i stworzonej z myślą o przedsiębiorstwach. Założeniem współpracy jest integracja różnych technologii z wykorzystaniem systemu Kubernetes (kontenerów), a także uczenia maszynowego, rozwiązań bezpieczeństwa oraz internetu rzeczy.

Koncern uruchamia także przedsięwzięcie pod nazwą Intel Nervana AI Academy, dzięki któremu programiści uzyskają dostęp do szkoleń i narzędzi. W ramach inicjatywy przygotowana będzie także seria szkoleń elektronicznych oraz konkurs na temat sztucznej inteligencji przeznaczone dla społeczności akademickiej. Uczestnicy będą mogli sprawdzić swoje kompetencje rozwiązując problemy społeczno-ekonomiczne, np. związane z metodami wczesnego wykrywania raka szyjki macicy w krajach rozwijających się z wykorzystaniem inteligentnych metod obrazowania tkanek miękkich. Szczegóły tej inicjatywy zostaną ogłoszone w styczniu.

Intel sukcesywnie inwestuje w rozwiązania oraz podejmuje strategiczne współprace mające na celu rozwój i poszerzanie dostępności systemów sztucznej inteligencji. Głównym celem firmy jest przede wszystkim zwiększenie ich roli w rozwiązywaniu problemów współczesnego świata. Najważniejszymi inicjatywami są: inwestycja 25 mln USD w prace Broad Institute związane z opracowaniem wydajnych systemów obliczeniowych przeznaczonych do analiz związanych z genomiką, współtworzenie inicjatywy Hack Harassment mającej na celu pracę na rzecz przeciwdziałania nękaniu w internecie oraz partnerstwo z National Center for Missing & Exploited Children - organizacją non-profit zajmującą się na poszukiwaniami zaginionych dzieci oraz przeciwdziałaniem seksualnemu wykorzystywaniu nieletnich i  ich prześladowaniu.

Dołącz do dyskusji: Intel stawia na sztuczną inteligencję

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl