SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Intel wprowadza nowe restrykcje dla niezaszczepionych pracowników

Firma Intel zamierza wdrożyć nową politykę dla niezaszczepionych pracowników. Każdy pracownik firmy, który się nie zaszczepi, będzie przechodził cotygodniowe obowiązkowe testy na obecność wirusa COVID-19, nawet w przypadku pracy zdalnej. Takim osobom grozi również obligatoryjny bezpłatny urlop.

Fot. flickr.comArticle

Amerykańskie firmy szukają nowych sposobów na zachęcenie pracowników do szczepień. Dla przykładu, niedawno linie lotnicze Delta Air Lines zapowiedziały, że nie będą zmuszać swoich pracowników do szczepień przeciwko Covid-19, lecz ci którzy się nie zaszczepią, będą płacić dodatkowo 200 dolarów na swoje ubezpieczenie zdrowotne. Firma uzasadniła, że leczenie choroby w szpitalu kosztuje linię średnio 40 tys. dolarów. Przypomnijmy, że szczepienie na wirusa COVID-19 nie jest obowiązkowe, aczkolwiek osoby które się nie zaszczepią, stwarzają poważne zagrożenie dla całego społeczeństwa, a szczególnie współpracowników (w przypadku pracy na miejscu).

Zaledwie dwa miesiące temu prezydent USA Joe Biden spotkał się z szefami czołowych amerykańskich firm, w tym z dyrektorami Disneya i Microsoftu. Prosił ich o szybkie szczepienie pracowników przeciwko Covid-19, bo sytuacja w USA staje się, zdaniem prezydenta, kryzysowa. W efekcie coraz więcej korporacji stara się zachęcać lub wymuszać na pracownikach szczepienie.

Jak wynika z informacji opublikowanych przez Associated Press i The Oregonian, do grona firm, które starają się przeciwdziałać ruchom antyszczepionkowym dołącza Intel. Amerykański gigant technologiczny zamierza wymusić na niezaszczepionych pracownikach cotygodniowe testy na obecność wirusa COVID-19. Według notki sygnowanej przez szefową działu kadr Intela, Christy Pambianchi, takie osoby będą musiały przechodzić regularne testy, lub ubiegać się o zwolnienia lekarskie - nawet jeśli pracują zdalnie. Pambianchi miała również zaznaczyć, że firma wkrótce (do 15 marca) dokona szerokiego przeglądu zwolnień - jeśli niezaszczepiony pracownik takowego nie dostanie, zostanie wysłany na bezpłatny urlop na okres co najmniej trzech miesięcy począwszy od dnia 4 kwietnia.

Warto dodać, że podobną strategię zamierza wprowadzić w życie również Google. W komunikacie, do którego dotarła telewizja CNBC, władze Google przypomniały pracownikom, że do 3 grudnia mieli przekazać firmie informacje, że są zaszczepieni na covid wraz z potwierdzającym to dokumentem albo wnioskiem, że nie chcą się zaszczepić z przyczyn zdrowotnych lub religijnych (każdy taki wniosek rozpatruje firma). Koncern poinformował, że będzie teraz kontaktował się osobno z pracownikami, którzy nie zgłosili takich danych albo ich wnioski o zwolnienie od szczepienia zostały odrzucone.

Do 18 stycznia osoby, które nie zastosują się do zasad firmy w zakresie szczepień, zostaną skierowane na 30-dniowe płatne urlopy, a następnie na bezpłatne urlopy trwające do 6 miesięcy. Potem umowy o pracę z nimi będą rozwiązywane. Sprawa dotyczy ponad 150 tys. pracowników Google’a w USA.

Polskie przepisy nie przewidują karania pracodawców za przymuszanie do szczepień

Przepisy nie przewidują karania pracodawców za przymuszanie pracowników do szczepień; w przypadku stwierdzenia takich sytuacji inspektorzy pracy poprzestają na działaniach informacyjnych - przekazał PAP Główny Inspektorat Pracy.

Dołącz do dyskusji: Intel wprowadza nowe restrykcje dla niezaszczepionych pracowników

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
privat
czyżby komentarze zablokowane?
odpowiedź
User
privat
Nie trzeba być wybitnym analitykiem, by zauważyć w oficjalnych danych, że szczepienia w niewielkim stopniu zabezpieczają przed zarażeniem się coronavirusem. Różnice są rzędu 10 - 20%. Z tego wynika, że te faszystowskie metody segregacji itp. mają inne niż medyczne powody.
odpowiedź