SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Intelektualiści kontra TVP

Intelektualiści w obronie programu "Dobre książki"

Kilkanaście znanych postaci polskiej kultury, m.in. Wisława Szymborska, Andrzej Wajda, Maria Janion, podpisało się pod listem wystosowanym przez dyrektora Instytutu Książki Andrzeja Nowakowskigo do prezesa TVP Jana Dworaka w obronie programu "Dobre książki", który ma wkrótce zniknąć z ramówki Programu 1 TVP.

Ukazujący się od 4 lat magazyn "Dobre książki" ma wkrótce zniknąć z anteny Programu 1 TVP. To jeden z nielicznych programów poświęconych książkom w telewizji publicznej, w którym prezentowane są opinie osób zawodowo zajmujących się literaturą. "Gazeta Wyborcza" podała, że w ramówce telewizyjnej "Jedynki", która ma obowiązywać od stycznia przyszłego roku, "Dobrych książek" nie ma, podobnie zresztą jak "Pegaza". Wiadomo też, że programy te nie zostaną przeniesione do tworzonego właśnie kanału kulturalnego TVP.  

W liście opublikowanym w naszym serwisie (więcej) zastępca dyrektora Programu 1 TVP, Piotr Dejmek nie zaprzecza informacjom "Gazety Wyborczej", że z anteny znikną programy: "Pegaz" i "Dobre książki", podkreśla jednak, że ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta. Treść i forma tych programów jest - jego zdaniem - "daleko nie satysfakcjonująca widzów".

Tymczasem pod listem wystosowanym przez Andrzeja Nowakowskiego w obronie "Dobrych książek" podpisało się już  37 osób:

"Szanowny Panie Prezesie,z niepokojem dowiadujemy się, że ukazujący się od 4 lat magazyn "Dobre Książki" ma wkrótce zniknąć z anteny programu 1 TVP.  Magazyn ten jest jednym z nielicznych programów poświęconych książkom w telewizji publicznej, w którym prezentowane są opinie osób zawodowo zajmujących się literaturą. Formuła programu, osobowości prowadzących,  dobór prezentowanych tytułów, a przede wszystkim temperatura dyskusji sprawia, że "Dobre Książki" są atrakcyjne dla publiczności, a przy tym wiarygodne dla ludzi związanych z rynkiem książki.
Dobrze byłoby, by program, który zbliża się do najlepszych wzorów europejskiej publicystyki kulturalnej - legendarnego "Kwartetu Literackiego" prowadzonego przez Marcela Reicha-Ranickiego czy "Apostrophe" Bernarda Pivot - pozostał w ramówce Telewizji Polskiej. Jak wiadomo, wykreowanie rozpoznawalnej marki jest rzeczą niezmiernie trudną i nierzadko trwa lata. "Dobre Książki" dokonały więc rzeczy niezwykłej - w tak krótkim czasie stając się prawdziwie opiniotwórczym programem w telewizji publicznej poświęconym literaturze i książkom. Nie warto tego zaprzepaszczać - Dr Andrzej Nowakowski, Dyrektor  Instytutu Książki.
  
Pod listem podpisali się:

1. Wisława Szymborska
2. Maria Janion
3. Andrzej Wajda
4. Krystyna Zachwatowicz
5. Olga Tokarczuk
6. Jerzy Pilch
7. Joanna Olczak-Ronikier
8. Michał Ronikier
9. Wojciech Kuczok
10. Julia Hartwig
11. Andrzej Stasiuk
12. Monika Sznajderman
13. Marcin Król
14. Przemysław Czapliński
15. Dorota Masłowska
16. Marek Zaleski
17. Cezary Michalski
18. Joanna Tokarska-Bakir
19. Małgorzata Baranowska
20. Katarzyna Zimmerer
21. Paweł Dunin-Wąsowicz
22. Jarosław Klejnocki
23. Beata Stasińska
24. Albrecht Lempp
25. Mariusz Sieniewicz
26. Marek Ławrynowicz
27. Bronisław Maj
28. Bogna Dziechciaruk-Maj
29. Mariusz Grzebalski
30. Jakub Ekier
31. Bożena Umińska
32. Ryszard Wojnakowski
33. Piotr Dobrołęcki
34. Artur Górski
35. Edwin Bendyk
36. Kazimiera Szczuka
37. Sławomir Sierakowski.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Intelektualiści kontra TVP

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl