SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Interaktywni chwalą nowy serwis TVP Info (opinie)

Nowa wersja serwisu internetowego TVP Info jest znacznie czytelniejsza, bardziej intuicyjna i lepiej zaprojektowana od poprzedniej, a do tego silniej zintegrowana z portalami społecznościowymi - oceniają dla Wirtualnemedia.pl eksperci z agencji interaktywnych.

Article

Serwis tvp.info został udostępniony w nowej odsłonie z początkiem bieżącego tygodnia. Witryna zyskała nową szatę graficzną, dostosowano ją do urządzeń mobilnych, rozbudowano działy Pogoda i Biznes oraz pojawiło się więcej własnych treści wideo (przeczytaj więcej na ten temat).

Pytani przez Wirtualnemedia.pl specjaliści z branży interaktywnej są jednomyślni w pozytywnych ocenach nowej wersji serwisu. Jako jej największe zalety wymieniają responsywny układ, przejrzysty, czytelny wygląd, intuicyjną nawigację, dużo multimediów oraz opcje społecznościowe. Jedynie Tomasz Malik z Grupy Adweb zauważa usterki witryny, głównie dotyczące architektury i nawigacji.

W grudniu ub.r. serwis tvp.info zanotował 279 tys. użytkowników i 1,98 mln odsłon, a cały dział informacyjny portalu tvp.pl - milion użytkowników i 9,27 mln odsłon (według Megapanelu PBI/Gemius - zobacz jego pełne wyniki).


Nową wersji serwisu tvp.info oceniają Artur Różalski z Eura7, Marcin Piwnicki z Peppermint, Maciej Jastrzębski z ProofClick / Codemedia, Tomasz Malik z Grupy Adweb, Tomasz Kaczmarek z Symetrii i Robert Sosnowski z Biura Podróży Reklamy.


Artur Różalski, art director Eura7

W porównaniu do poprzedniej wersji serwisu mamy tutaj do czynienia z bardzo przejrzystym responsywnym layoutem - bez zbędnego bałaganu i dużej ilości odnośników które tworzą chaos i w konsekwencji zniechęcają do dalszego użytkowania. Teksty bardzo dobrze się czyta, wielkość i formatowanie stoi na bardzo przyzwoitym poziomie, zarówno na dużym monitorze jak i na niewielkim smartfonie.

Na uwagę zasługuje również dobrze rozplanowany, czytelny i zawsze widoczny pasek menu z wyraźnym podziałem na określone kategorie który nie przytłacza mnogością pozycji a w wersji mobilnej jest wręcz ascetyczny co jest bardzo wygodne i wychodzi nawigacji na duży plus.

Dużą zaletą serwisu jest też dość mocne sprzężenie go z mediami społecznościowymi, mamy tutaj możliwość wygodnego komentowania za pomocą konta na Facebooku, dużą aktywność na Twitterze i olbrzymią bazę filmów na YouTube, dzięki czemu internauci mogą się w łatwy sposób odnosić do konkretnych treści tworząc przy tym również bardzo wartościowy kontent.

Podsumowując - nowy serwis tvp.info zaskakująco dobrze wpisuje się w dzisiejsze trendy i można śmiało powiedzieć że jest skrojony na miarę potrzeb dzisiejszych internautów

 


Marcin Piwnicki, creative director w Peppermint

Strona zrealizowana według obowiązujących trendów - przejrzysta, czytelna i przy tym bardzo poprawna. Górna część strony została tylko odświeżona graficznie, a szkoda, ponieważ na dzień dobry dostajemy dwa wiersze linków, które od razu wyrzucają nas na zewnętrzne strony grupy TVP, a szanse na powrót z takich stron są zawsze stosunkowo niewielkie.

Przedstawienie newsów w postaci dużych zdjęć wydaje się już rozwiązaniem oczywistym, natomiast wielkość zdjęcia newsa wyróżnionego w górnej części strony nie została odpowiednio dostosowana dla użytkowników mniejszych ekranów, w tym posiadaczy notebooków. Ponieważ zdjęcie newsa zajmuje dwie trzecie wysokości powierzchni startowej strony, tak naprawdę nie wiadomo czego on dotyczy. Opis umiejscowiony jest zbyt nisko, już poza obszarem widocznym na starcie strony.

Dobrym pomysłem było uwzględnienie przycisków społecznościowych w całym serwisie. Co prawda w sekcji „na temat” nie wiadomo jakiego artykułu te przyciski dotyczą, ale w dolnej części strony głównej i na podstronach jest to już poprawnie rozwiązane. Nie każdy użytkownik czytając artykuł ma czas i ochotę na wpisanie konstruktywnego komentarza, a wyrażenie aprobaty przez dodanie like’a jest bardzo proste i prawie natychmiastowe.

Dużym plusem jest takie dostosowanie kontrastów, kolorystyki i elementów strony, aby była ona przyjazna osobom niedowidzącym.

Szkoda jednak, że nie wykorzystano potencjału i możliwości animacji elementów strony, przez to jest ona płaska i momentami nudnawa. Interakcja sprowadza się do podświetlania ikonek video, które stylistyką zupełnie nie pasują do nowej strony i raczej w ogóle nie powinny być eksponowane.

Jak na telewizję publiczną jest naprawdę nieźle!

 


Maciej Jastrzębski, dyrektor SEM w ProofClick / Codemedia

Nowa wersja portalu tvp.info wpisuje się w najbardziej modny trend dotyczący tworzenia stron www - wykonanie serwisu w technologii responsywnej uważane jest już powoli za standard bez którego nie można mówić o udanej wizytówce w sieci. Powszechne (i poniekąd uzasadnione) jest też zdanie o znaczeniu komfortu użytkowników korzystających z urządzeń mobilnych. Zwłaszcza w przypadku serwisów informacyjnych.

Sam wygląda serwisu zmienił się na plus - serwis jest odświeżony i wizualnie sprawia wrażenie bardziej nowoczesnego. Jego układ i nawigacja są uśmiechem w stronę użytkowników mobilnych. To co podoba się właścicielom smartfonów i laptopów niekoniecznie musi przypaść do gustu „konserwom” korzystającym częściej z komputera stacjonarnego, czy też laptopa. Ciągłe scrollowanie strony w celu zapoznania się z jej zawartością mnie osobiście nuży.

Górne menu wygląda ok na pierwszy rzut oka, ale jest to też pierwsza rzecz, którą bym poprawił. Jest ono bowiem (w mojej ocenie) zbyt ubogie i nie daje możliwości nawigacji po całej zawartości strony. Na plus na pewno wdrożenie możliwości komentowania za pomocą Facebooka - to może poprawić „żywotność” serwisu, oraz zwiększyć aktywność czytelników.

Porównując nową wersję strony z jej poprzednim layoutem z pewnością widać różnicę - w końcu to dwie różne technologie. Teoretycznie wszystko zostało zrobione tak ja należy - skorzystano z popularnego trendu i mamy stronę, która z pewnością zyska wiele pochwał. Jednak poruszając się często wśród podobnych serwisów i widzące teraz nową tvp.info mam wrażenie, że… gdzieś już to widziałem. Serwis niewątpliwie jest solidny, ale brakuje mi czegoś co by go wyróżniało spośród innych.

 


Tomasz Malik, IT director Grupy Adweb

Nowy serwis TVP.info wygląda korzystniej niż poprzedni. Jest czytelniejszy, treść lepiej się prezentuje w porównaniu z poprzednią odsłoną. Portal podtrzymuje sprawdzony obecnie trend - duże zdjęcia oraz duży czytelny nagłówek. Te elementy zachęcają użytkowników do przeczytania treści i powodują, że łatwo można zrobić prasówkę. Samo wykonanie jest jednak niedokładne i miejscami nieprzemyślane.  Część elementów serwisu jest do poprawy.

W serwisie zmieniono architekturę menu. Kategorie z "Informacji" takie jak "Świat", "Kraj", "Kultura" stały się mniej ważne i trafiły do sekcji "zobacz więcej". Według mnie jest to błędne podejście, ponieważ filtrowanie po kategoriach powinno być łatwo dostępne. Warto to umożliwić użytkownikom już z poziomu strony głównej czy z głównego menu, tak robią to inne serwisy informacyjne - np. Interia.pl czy RMF.fm. Wysuwane menu jest ponownie do przemyślenia i uporządkowania, zwłaszcza, że wylistowanie tylko 2 ostatnich materiałów w kategoriach takich jak "Opinie", "Magazyn" niczego nie daje. Sugerowałbym liczbę 5 i utrzymanie stałej wysokości wysuwanego menu w każdej kategorii głównej. Kategoria "Raporty" jest dość ważna, ale z niewiadomych przyczyn tutaj nie mamy już wysuwanego menu z ostatnimi raportami. Nasuwa się pytanie: dlaczego?

Jeśli jesteśmy już przy menu, to w wersji mobilnej nie jest ono odwzorowane 1:1 z wersją desktop. Zatem z telefonu nie dostaniemy się łatwo do kategorii informacji "Świat", "Kultura " itp. Menu w wersji mobilnej powinno zostać poprawione i pozwalać na podobny sposób zagnieżdżenia jak to jest w wersji desktop. Teraz wprowadza użytkownika w błąd, zwłaszcza gdy ten używał już wersji desktop.

Na stronie głównej mamy "Pogodę", ale nie wiemy, z jakiego miasta wyświetlane są dane. A jeśli najedziemy na ikonkę "Pogody" i zmienimy miasto, to zaznaczenie tego miasta jest bardzo niewyraźne na rozwijanej liście. Nie pozwalajmy na to aby użytkownik zastanawiał się, to błąd.  Ikonka playera w topie przy napisie "Oglądaj" sugeruje, aby tam kliknąć, a nie w link konkretnego kanału.

Wyniki wyszukiwania na stronie i ich prezentacja została pominięta przy odświeżaniu serwisu. Ta część serwisu wygląda dość archaicznie. Dodatkowo jak wyszukamy hasło np. „Kijów” i wybierzmy kategorię z menu bocznego to do wyników wyszukiwania ładuje się stara grafika serwisu.

Jak na tak poważny serwis to jego architektura, błędy użyteczności oraz samego wykonania - chociażby niedokładność przy zmianie szablonów sugeruje, że całość była wykonywana w pośpiechu i bez należytych testów. Kierunek jest dobry ale dużo elementów trzeba poprawić.

 


Tomasz Kaczmarek, UX specialist w Symetrii

Pierwsze wrażenia są pozytywne. Strona jest lekka, czysta i przejrzysta. W porównaniu do poprzedniej wersji strony głównej, która przytłaczała sporą ilością elementów (np. tekstowych), kierunek zmian jest dobry. Pozbyto się elementów mało istotnych, jak np. informacje o ciśnieniu atmosferycznym, dzisiejszej dacie czy też aktualnej godzinie, które przecież można sprawdzić z poziomu każdego urządzenia, na którym przegląda się stronę.

Zauważalna jest wyraźna gradacja treści, które są ułożone od najważniejszych, tych reprezentowanych dużymi zdjęciami i tytułami pisanymi dużą czcionką, do tych mniej istotnych. To bardzo dobrze, że projektanci wyszli z prawidłowego założenia, że internauci po prostu nie czytają stron, tylko… je przeglądają. Wydaje się jednak, że postawiono na zdjęcia aż zbyt mocno. Brak jakichkolwiek wyróżnień kategorii artykułu sprawia, że mimo wszystko użytkownik jest zmuszony do czytania - chociażby aby zorientować się, z jakiej sekcji pochodzi dany artykuł. A wielu z nas właśnie w ten sposób przegląda serwisy informacyjne - sprawdzając najważniejsze informacje, a następnie spoglądając tylko na dane sekcje, pozostałe celowo omijając.

W związku z powyższym dość zastanawiający jest zastosowany sposób nawigacji, który nastręcza wiele problemów. W głównym menu zamiast nazw kategorii takich jak „Polska”, „Świat”, „Sport” czy „Gospodarka”, znajdziemy sposoby przedstawienia informacji jak „Raporty” czy „Twoje info”. Zastosowane etykiety nie dość, że niewiele mówią o treściach, to dodatkowo nie wychodzą naprzeciw potrzebom użytkowników, których nie interesuje tyle sposób przedstawienia treści, co konkretne informacje.

Jeśli chodzi o sam user experience serwisu - na pewno kilka kwestii można byłoby rozwiązać lepiej. W trakcie eksploracji serwisu zaskoczyła mnie szczególnie jedna kwestia - chcąc przejść ze strony głównej serwisu do danego artykułu, zdarzyło mi się, że bez jakiegokolwiek komunikatu zostałem przeniesiony do innego serwisu grupy (np. tvpparlament.pl). Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca, zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę użytkowników urządzeń mobilnych, którzy przeglądając stronę responsywną, nagle przenoszeni są do serwisu, który przyjazny ich urządzeniom już nie jest.

Poruszając temat responsywności, o której dziś już nie wypada, lecz wręcz trzeba pamiętać - na urządzeniach o mniejszych ekranach, zwłaszcza na smartfonie, praca z serwisem jest całkiem przyjemna, jednak niestety nie wszystko wykonane jest na wysokim poziomie. Nieco irytująca jest ciągle widoczna, sporych rozmiarów belka nawigacyjna, która nie dość, że jest zbyt wysoka, to połowę jej szerokości zajmuje duże logo TVP.info. Jeszcze bardziej irytujące staje się to w przypadku przeglądania strony w widoku horyzontalnym - wówczas belka zajmuje na oko 25 proc. obszaru ekranu, przez co mocno ogranicza dostępną przestrzeń. Dobrym rozwiązaniem tego problemu byłoby przełożenie rozwiązania wykorzystanego w jednej z wersji pośrednich serwisu - przy scrollowaniu w dół menu znika, przy scrollowaniu w górę ponownie się pojawia.

Przy samym menu wypadałoby się zatrzymać na dłużej, niestety w celu dalszej krytyki. Poważnym problemem są wielkości elementów menu, które w niektórych rozdzielczościach są zdecydowanie za małe, przez co trudno je tapnąć. Dodatkowo w widoku horyzontalnym na smartfonie niemożliwe jest dotarcie do elementów menu znajdujących się poniżej linii załamania ekranu. Wszystkie elementy menu w tym widoku nie mieszczą się, co oczywiście jest normalne, natomiast menu zwyczajnie nie da się przewinąć w dół. W trakcie eksploracji strony nie da się nie zauważyć również problemów z dopasowywaniem się samej treści do ekranu urządzenia - ma to miejsce szczególnie w przypadku stron znajdujących się na niższym poziomie zagłębienia.

Podsumowując, nowa wersja strony jest krokiem w dobrym, zgodnym z obecnymi trendami kierunku. Należy również docenić fakt, że nie dyskryminuje użytkowników urządzeń mobilnych. Występuje jednak sporo problemów, nad którymi warto się pochylić, by doświadczenie z pracy z nią było lepsze, a użytkownicy chcieli na nią powracać.

 


Robert Sosnowski, dyrektor zarządzający Biura Podróży Reklamy

Generalnie jest to krok w dobrym kierunku. Flat design jest trendem. Usability jest poprawne, siatka modułów jest poprawna, serwis posiada poprawną wersję mobilną.

Natemat.pl zmienił podejście do tworzenia serwisów kontentowych i widać ten wpływ również na nowym tvp.info. Inspirowanie się dobrym wzorem nie jest niczym złym. Wiele serwisów kontentowych, newsowych czerpie w zakresie konstrukcji z Natemat.pl. Natomiast mając na uwadze to, że ten portal wystartował już dwa lata temu, można by spodziewać się bardziej kreatywnej inspiracji.

Najmniej podoba mi się czytelność głównego menu. Nie wiem, o co chodzi z tym poziomym paskiem wyglądającym trochę jak suwak. Czy to taki design? Sugeruje interaktywność.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Interaktywni chwalą nowy serwis TVP Info (opinie)

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bromba
A łyżka na to: - Niemożliwe. Na zebraniu w Wizji mówili, że w TVP nic nie jest dobre i nie będzie, póki Barbara Markowska nie dostanie z powrotem swojego programu o odchudzaniu!
:)
16 8
odpowiedź
User
ekspert
lepsza niż obecna wersja Wirtualnemedia.pl

i to sto razy
13 10
odpowiedź
User
Potwarz
Po twarzach art IT development kreative SEM dyrektorów widzę ogromne, wieloletnie doświadczenie w poważnych firmach ;-) Od przedszkola do Opola :-) Gratuluję wyboru autorytetów internetów..
10 14
odpowiedź
User
Spawaczka
Faktycznie sami młodzi, ale wiesz koleś, starsi koledzy, którzy uruchamiali internet w XIX wieku chwilowo bawią na Kajmanach...
13 9
odpowiedź
User
MIRKA
Dlaczego macie takie beznadziejne mapy pogody zmiencie to u was jest 9 województw a gdzie reszta
gdzie katowice ,kielce
8 8
odpowiedź