SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Interia nie musi przepraszać wdowy po Andrzeju Wajdzie ze obraźliwe wpisy

Sąd Apelacyjny w Krakowie zmienił orzeczenie pierwszej instancji, uznając, że Interia.pl nie musi przepraszać Krystyny Zachwatowicz-Wajdy za obraźliwe wpisy po śmierci Andrzeja Wajdy. Zwrócił uwagę, że portal usunął takie komentarze zaraz po otrzymaniu dotyczącego ich wezwania.

Andrzej Wajda, fot. akpaArticle

Krystyna Zachwatowicz-Wajda, wdowa po Andrzej Wajdzie, pozwała Interię za komentarze zamieszczone krótko po śmierci reżysera na początku października 2016 roku. Chodziło m.in. o antysemickie wpisy w sekcji Film portalu.

W grudniu 2018 roku Sąd Okręgowy w Krakowie orzekł, że poprzez publikację tych wpisów, Interia naruszyła dobra Krystyny Zachwatowicz-Wajdy. Wydawca portalu odwołał się, a w poniedziałek Sąd Apelacyjny w Krakowie w całości oddalił powództwo.

Jak przekazała nam Interia, w ustnym uzasadnieniu Sąd Apelacyjny potwierdził, że zamieszczone komentarze były obraźliwe, ale zwrócił uwagę, że wydawca zachował należytą staranność i usunął niezwłocznie po otrzymaniu wezwania do tego usunął te wpisy. Natomiast Zachwatowicz-Wajda nie wykazała, aby Grupa Interia.pl miała wcześniejszą wiedzę co do zamieszczenia obraźliwych komentarzy

Ponadto sąd podkreślił, że co do zasady administrator serwisu internetowego, jako hostingodawca może odpowiadać za naruszenia dóbr osobistych związane z obraźliwymi komentarzami zamieszczanymi przez internautów, ale kluczowy w każdej sprawie jest ustalenie faktów, m.in. tego kiedy wydawca dowiedział się o takich wpisach.

Według badania Gemius/PBI w grudniu ub.r. portal Interia.pl zanotował 13,36 mln użytkowników i 706,4 mln odsłon, a wszystkie strony i aplikacje Grupy Interia.pl - 18,99 mln użytkowników i 1,37 mld odsłon.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Interia nie musi przepraszać wdowy po Andrzeju Wajdzie ze obraźliwe wpisy

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
AsusROG
jakoś mnie to nie dziwi.
odpowiedź
User
bartek p-korski
andżej w@jda ze$rał sie do kefiru
odpowiedź