SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Interia uruchamia portal fact-checkingowy na wybory samorządowe

W związku ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi, Interia chce ułatwić mieszkańcom największych polskich miast odnalezienie się w gąszczu kampanijnych informacji. Użytkownicy będą zadawać kandydatom pytania, a informacje podawane przez polityków sprawdzą eksperci z organizacji „Demagog”.

Article

Przez najbliższe tygodnie – do wyborów (pierwsza tura zaplanowana jest na 21 października, a druga na 4 listopada) dziennikarze Interii będą zbierać informacje o bolączkach i problemach, z którymi borykają się mieszkańcy Warszawy, Krakowa, Gdańska, Lublina, Wrocławia, Szczecina, Poznania i Łodzi. Redakcja wytypuje problemy wymagające natychmiastowego rozwiązania, które następnie w formie pytań trafią do kandydatów na prezydentów.

Zebrane odpowiedzi będą publikowane między 8 a 10 października w specjalnie uruchomionym serwisie „Wybory Samorządowe 2018” (pod adresem fakt.interia.pl/raporty/raport-wybory-samorzadowe-2018/aktualnosci), gdzie znajdą się także relacje z działań sztabów, wywiady z kandydatami, ekspertami, komentarze, analizy i wyniki sondaży.

Prawdomówność polityków, w oparciu o narzędzia fact-checkingowe sprawdzą analitycy z portalu demagog.org.pl. Wypowiedzi zakwalifikują jako „prawdę”, „fałsz”, „manipulację” albo „nieweryfikowalne”. Swoje wybory uzasadnią, podając argumenty świadczące o prawdziwości lub fałszywości postawionej przez polityka tezy.

- Celem akcji jest zmotywowanie kandydatów na prezydentów ośmiu wybranych miast do zajęcia się problemami, które są ważne przede wszystkim dla lokalnych mieszkańców, a nie tylko dla polityków. Od czytelników dowiemy się, którymi kwestiami powinni się zająć przyszli włodarze, od kandydatów natomiast, jakie mają pomysły na rozwiązanie tych konkretnych kwestii - mówi Ewelina Karpińska-Morek, kierownik serwisu Fakty. – Zależy nam na tym, by udział w wyborach wynikał z przekonania, że nasz głos jest istotny, a decyzja podparta odpowiednią wiedzą i przede wszystkim świadoma – stwierdziła.

Wyzwania, z którymi powinny zmierzyć się lokalne władze internauci mogą przesyłać za pomocą formularza, który znajduje się pod adresem fakty.interia.pl/napisz-do-nas. Dodatkowo, wszystkie teksty przygotowane przez dziennikarzy Interii związane z wyborami samorządowymi będą publikowane w zakładce „Interia o wyborach”.

Dołącz do dyskusji: Interia uruchamia portal fact-checkingowy na wybory samorządowe

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marcel
Portalem Fact-Chceckingowym jest Demagog, którego Interia nie uruchomiła tylko weszła we współpracę.
odpowiedź