SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

International Press Institute zaniepokojone projektem nowelizacji ustawy medialnej. „PiS idzie po TVN24”

International Press Institute (IPI) opublikowało oświadczenie, w którym stwierdza, że proponowane przez PiS zmiany w ustawie medialnej są wymierzone bezpośrednio w TVN 24.

fot. materiały prasowe Article

IPI dodało, że projekt nowelizacji ustawy to najnowsza odsłona coraz bardziej systematycznych wysiłków partii rządzącej, mających na celu zniszczenie krytycznego dziennikarstwa. “Jeśli ustawa wejdzie w życie, Discovery będzie zmuszone albo sprzedać swoje akcje w TVN24 innej spółce - najprawdopodobniej bardziej posłusznej PiS - albo zostanie pozbawione koncesji i wyeliminowane z rynku” - powiedział wicedyrektor IPI Scott Griffen.

„Ta ustawa to skandaliczna próba uciszenia przez rząd głównego nadawcy telewizyjnego z powodu jego krytycznych treści. To bezpośredni atak kraju członkowskiego Unii Europejskiej na pluralizm mediów i niezawodny znak, że Polska podąża węgierskim modelem przejmowania mediów” - dodał Griffen.

„PiS nie wystarczyło kupno niezależnych mediów regionalnych przez kontrolowaną przez państwo spółkę paliwową, teraz rusza do kolejnego etapu projektu tak zwanej repolonizacji, idąc po TVN24” - zaznaczył wicedyrektor IPI. Jak dodał, rząd USA powinien zwiększyć wysiłki, by dać do zrozumienia swojemu sojusznikowi, że każda próba ingerencji w niezależne media poważnie pogorszy stosunki. „Administracja Bidena musi poprzeć retorykę stawania w obronie demokratycznych wartości i wolnej pracy konkretnymi działaniami” - podkreślił Griffen.

Projekt nowelizacji ustawy radiofonii i telewizji został złożony przez grupę posłów PiS na czele z Markiem Suskim w ubiegłym tygodniu. Zakłada on doprecyzowanie regulacji umożliwiających przeciwdziałanie przez KRRiT przejęciu kontroli nad nadawcami RTV przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Wielu komentatorów oceniło, że ustawa wymierzona jest w należącą do Amerykanów telewizję TVN, której informacyjny kanał TVN24 stara się obecnie o przedłużenie koncesji na nadawanie.

TVN stara się o nową koncesje dla TVN24

TVN jest w trakcie rozmów z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji w sprawie przedłużenia koncesji TVN24, która wygaśnie pod koniec września br. Niedawno informowaliśmy, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wysłała do TVN Grupy Discovery zapytanie w związku ze strukturą właścicielską. Zgodnie z artykułem 35 ustawy o radiofonii i telewizji "udział kapitałowy osób zagranicznych w spółce lub udział osób zagranicznych w kapitale zakładowym spółki nie może przekraczać 49 proc." Wyjątek stanowią firmy i osoby z Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Nie należą do niego Stany Zjednoczone, a właścicielem TVN jest amerykański koncern Discovery, który w przyszłym roku sfinalizuje fuzję z również amerykańskim koncernem Warner Media. Discovery kontroluje jednak TVN nie przez amerykańską spółkę, tylko przez Polish Television Holding BV, zarejestrowaną w Niderlandach, a więc kraju wchodzącym w skład Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W ustawie o radiofonii i telewizji jest mowa o tym, że siedziba zagranicznego podmiotu musi znajdować się w EOG.

Szef TVN24 Michał Samul w rozmowie z Wirtualnemedia.pl przekonywał, że nie ma żadnych przesłanek, aby koncesja dla jego stacji nie została przedłużona. Przyznał jednak, że stacja jest gotowa na "różne warianty", gdyby stało się inaczej. Wśród nich jest zapewne koncesja w innym kraju Unii Europejskiej. Na przykład w Holandii lub Czechach, co praktykują już niektórzy nadawcy.

Sebastian Urban, radca prawny z Kancelarii Prawnej Media niedawno sugerował, że takie działania nie będą potrzebne, bo koncesja powinna zostać przedłużona. Przekonywał, że spółka powstała po połączeniu sił Warner Media i Discovery raczej nie zostanie nowym właścicielem TVN. - Będzie razem z TVN w tej samej globalnej grupie kapitałowej, ale prawdopodobnie bez jakiegokolwiek stosunku zależności. Jeżeli moje rozumienie planowanej transakcji jest poprawne, nie powinna ona wpłynąć w żadnym stopniu na proces przyznawania koncesji dla TVN24. Co do samego połączenia sił dwóch globalnych gigantów medialnych, regulatorem który będzie mógł się sprawie dokładniej przyjrzeć, szczególnie na rynku polskim, jest raczej UOKiK niż KRRiT - stwierdził Urban w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

TVN od 2015 roku w rękach kapitału z USA

Grupa TVN od sześciu lat jest w amerykańskich rękach. W połowie 2015 roku nadawcę kupił holding Scripps Networks Interactive, Z kolei na początku 2018 roku został przejęty przez koncern Discovery, ale zarządza stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii.

Na horyzoncie jest kolejna fuzja: w połowie maja br. zapowiedziano połączenie Discovery z WarnerMedia należącym obecnie do telekomu AT&T. Transakcja ma zostać sfinalizowana w połowie 2022 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: International Press Institute zaniepokojone projektem nowelizacji ustawy medialnej. „PiS idzie po TVN24”

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Wolność wg USA
TVN powinien utracić koncesję za cenzurę medialną co to ma być za stacja ?? gdzie Olejnik atakuje zaproszonego gościa Kolenda Zalewska przerwała wywiad wyłączając rozmówcę w TVN panują POdwójne standardy zwłaszcza jeśli kto ma inne poglądy a Szkło Kontaktowe nie umie chyba zrobić nawet jednego odcinka bez PiS zwróćcie uwagę jacy tam widzowie dzwonią i jaki mają poziom kultury włącznie z zaproszoną do studia Jandą po TVN mało kto zapłacze lepiej zamiast TVNu dać jakiś nowy kanał filmowy
29 14
odpowiedź
User
Tomasz
PO idzie zlikwidować TVP INFO. To jest standard europejski- zamykać mordy niewygodnym i znienawidzonym dziennikarzom. Putin ma od zawsze lepsze rozwiązanie- znikanie niewygodnych.
19 9
odpowiedź
User
Fertil
A co na to Mossad ?
8 7
odpowiedź