SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Internauci korzystają z adblockerów, bo reklamy są irytujące i nie ma nad nimi kontroli

Z badań przeprowadzonych na zlecenie agencji Teads wynika, że prawie 80 procent użytkowników adblockerów zrezygnowałoby z tych aplikacji, gdyby mogło w większym stopniu kontrolować reklamy na stronach internetowych. Za najbardziej denerwujący format reklamowy badani uznają automatycznie wyświetlane filmy.

Article

Według opublikowanego raportu 69 proc. użytkowników aplikacji blokujących reklamy tłumaczy korzystanie z nich tym, że internetowe reklamy są dla nich dokuczliwe i irytujące. 66 proc. respondentów uważa, że banery czy filmy reklamowe spowalniają działanie stron i utrudniają odbiór umieszczanych na nich treści, z kolei według 60. proc. reklam w internecie jest po prostu za dużo.

Na pytanie o to, czy intruzywne reklamy zniechęciły kiedykolwiek badanych do powrotu na konkretną witrynę najwięcej twierdzących odpowiedzi padło wśród internautów w USA (70 proc.), Hiszpanii (66 proc.) i Argentynie (63 proc.). Najbardziej cierpliwi wobec reklam na stronach okazali się mieszkańcy Niemiec.

Z drugiej strony okazuje się, że niemieccy internauci są najmniej tolerancyjni wobec dużych rozmiarów reklam pojawiających się w sieci. 33 proc. respondentów z Niemiec potwierdziło, że właśnie zbyt duże formaty reklamowe są dla nich podstawowym powodem korzystania z adblockerów. Na kolejnych miejscach znaleźli się m.in. obywatele Włoch, Meksyku i Francji.

Ponad połowa (52 proc.) respondentów potwierdza, że najbardziej intruzywnym dla nich formatem reklamowym są spoty, które uruchamiają się na stronie automatycznie z włączonym domyślnie dźwiękiem. Z kolei dla 23. proc. Francuzów, Brytyjczyków, Amerykanów i Argentyńczyków brak możliwości pominięcia reklam wideo jest najważniejszym powodem do zastosowania adblockera.

79 proc. badanych użytkowników Adblocka Plus i podobnych aplikacji przyznało, że rozważyliby rezygnację z korzystania z adblockerów pod warunkiem, że mieliby większą kontrolę nad reklamami wyświetlanymi na stronach. Wśród działań, jakie internauci chcieliby mieć do dyspozycji największa część (56 proc.) wymieniła możliwość wyłączenia reklamy na samym jej początku, a 29 proc. po upływie 5. sekund. Dla respondentów ważna jest też możliwość wyłączenia dźwięku w reklamie (29 proc.).


Badanie na zlecenie agencji Teads przeprowadziła firma Research Now w kilku wybranych krajach: Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Meksyku, Brazylii, Argentynie, Hiszpanii, Francji, Niemczech i Włoszech. Sondażem objęto grupę 9,4 tys. użytkowników adblockerów, badanie przeprowadzono metodą internetową w okresie od listopada do grudnia ub.r.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Internauci korzystają z adblockerów, bo reklamy są irytujące i nie ma nad nimi kontroli

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Guliwer
Jak to dobrze, że jest takie oprogramowanie. Jakoś trzeba powstrzymać ten trąd zwany reklamą. Polecam też wtyczkę Ghostery na Firefoxa - wyżyna wszystkie programy tropiące, więc gugiel i inne korporacje nie wiedzą jakie strony odwiedzasz, na jak długo itp. Korporacjom i ich wytworom przecz!
15 8
odpowiedź
User
pavv
No Amerykę odkryli co najmniej!
12 9
odpowiedź
User
Tomik
Denerwujące są też reklamy wywalające się na czytany tekst np. w "Onet.pl"
8 8
odpowiedź
User
Marek
używam Adblock od ładnych kilku lat i nie wyobrażam sobie surfowania bez niego
9 8
odpowiedź