SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Internet.org - giganci sektora IT chcą dać dostęp do sieci najbiedniejszym (wideo)

Facebook, Ericsson, MediaTek, Nokia, Opera, Qualcomm i Samsung uruchomiły globalne partnerstwo Internet.org, którego celem jest zapewnienie dostępu do internetu kolejnym 5 miliardom ludzi.

Internet.org - giganci sektora IT chcą dać dostęp do sieci najbiedniejszym (wideo)

Obecnie dostęp do internetu ma 2,7 miliarda ludzi, czyli trochę ponad 1/3 światowej populacji. Liczba ta rośnie rocznie doiść wolno - w tempie poniżej 9 proc. Celem Internet.org jest zapewnienie dostępu do internetu dwóm trzecim światowej populacji, która nie jest jeszcze połączona z siecią.

Członkowie założyciele Internet.org - Facebook, Ericsson, MediaTek, Nokia, Opera, Qualcomm i Samsung - zamierzają rozwijać wspólne projekty, dzielić się wiedzą, a także mobilizować przemysł i władze rządowe, aby umożliwić ogólnoświatowy dostęp do internetu. Istotną rolę w ramach inicjatywy mają odgrywać operatorzy telefonii komórkowej, a z biegiem czasu ma ona zostać rozszerzona o organizacje pozarządowe, naukowców i ekspertów.

Partnerzy planują współpracę w celu rozwoju technologii, które sprawią, że koszt mobilnej komunikacji będzie niższy. Możliwe projekty obejmują współpracę nad rozwojem tańszych, ale charakteryzujących się wysoką jakością smartfonów oraz tworzeniem partnerstw, których celem będzie umożliwienie szerszego dostępu do internetu w społecznościach, które do tej pory nie miały do niego dostępu.

W planach są inwestycje w narzędzia, które mają w znaczący sposób obniżyć ilość danych wymaganych do korzystania z większości aplikacji i wykorzystywania internetu, a także wspieranie rozwoju zrównoważonych nowych modeli biznesowych oraz usług, które umożliwią ludziom dostęp do internetu. Inne działania mają być skoncentrowane na lokalizowaniu usług – pracy z dostawcami systemów operacyjnych oraz innymi partnerami w celu umożliwienia korzystania na urządzeniach z większej liczby języków.

- Cała działalność Facebooka opiera się na umożliwieniu ludziom na całym świecie kontaktu. W krajach rozwijających się istnieją ogromne bariery, aby połączyć ze sobą ludzi i tworzyć gospodarkę opartą na wiedzy. Internet.org to globalne partnerstwo, które będzie współpracowało aby przezwyciężyć te bariery, włączając w to zapewnienie dostępu do internetu tym, których w tej chwili na to nie stać - powiedział Mark Zuckerberg, założyciel i CEO Facebooka.

W czerwcu br. Google X, oddział Google odpowiedzialny za najbardziej innowacyjne, nowatorskie projekty firmy, ogłosił Project Loon, który za pomocą specjalnie zaprojektowanych balonów ma zapewnić dostęp do internetu mieszkańcom całego świata (przeczytaj o tym więcej).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Internet.org - giganci sektora IT chcą dać dostęp do sieci najbiedniejszym (wideo)

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
CENZURA JEST KŁAMSTWEM
CAŁKOWITY BOJKOT WM.
odpowiedź
User
zyx
no to bojkot
odpowiedź