SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Internet pomaga w randkach

W ostatnim roku 65 procent młodych internautów otrzymało od osób nowo poznanych w Internecie propozycję spotkania

Ponad 1/3 z zaproszonych spotkała się z osobą poznaną w Internecie.

Spotkanie z osobą poznaną w Internecie jest, według internautów w wieku 12-17 lat, o wiele bezpieczniejsze niż podawanie w Sieci swoich danych osobowych - wskazują  wyniki najnowszego badania zrealizowanego przez firmę badawczą Gemius SA dla Fundacji Dzieci Niczyje, organizatora kampanii społecznej "Dziecko w sieci". Celem głównym badania było określenie zagrożeń związanych z poznawaniem ludzi przez Internet wśród dzieci w wieku 12-17 lat. Jego wyniki wykorzystane zostaną do weryfikacji założeń II edycji znanej w całej Polsce akcji "Dziecko w Sieci", planowanej na początek 2005 roku. Badanie realizowane będzie cyklicznie.

Akcja "Dziecko w Sieci" w dużym stopniu wpływa na świadomość internautów co do zagrożeń związanych z poznawaniem nowych ludzi przez Internet -  aż 94,1 proc. badanych w wieku 12-17 lat przyznaje, że słyszało lub czytało o tych niebezpieczeństwach, a 85,3 proc. kojarzy samą akcję.

Ankietowani chętnie przesyłają nowo poznanym w Sieci swoje dane personalne. Spośród badanych dzieci ponad 83,6 proc. co najmniej raz przekazało komuś w sieci swój adres e-mail, 52,6 proc. numer telefonu, 45,6 proc. swoje zdjęcie a 23,7 proc. adres domowy.


Stopień zapamiętania kampanii "Dziecko w Sieci" był większy wśród dziewczynek, które - jak wynika z badania - są generalnie bardziej ostrożne w kontaktach z osobami poznanymi za pomocą Internetu i częściej niż chłopcy odczuwają niepokój, gdy ktoś wbrew ich woli próbuje rozmawiać z nimi w sieci. Chłopcy odważniej przekazują obcym swoje dane osobowe. W większości przypadków jest to adres e-mail - informacja postrzegana jako bezpieczna, bo znacznie chroniąca anonimowość nadawcy komunikatu.

Według danych Gemius SA, zdecydowana większość badanych (91 proc.) łączy się z Siecią codziennie lub prawie codziennie, a 55,2 proc. z Internetu korzysta najczęściej w domu. 

"W tej sytuacji odpowiedzialność za bezpieczeństwo dzieci w dużym stopniu spada na rodziców. Oni bowiem mają teoretycznie największe możliwości swobodnego, przyjaznego i bezpośredniego dialogu z młodym internautą." - zwraca uwagę Łukasz Wojtasik z FDN - koordynator kampanii. "Opiekunowie powinni starać się o zaufanie dziecka, bo jak pokazują statystyki, najmłodsi nie traktują rodziców, jak partnerów w rozmowach dotyczących doświadczeń związanych z Internetem. Badanie Gemius pokazało, że zaledwie 26,2 proc. badanych informuje rodziców o spotkaniu z osobą poznaną w Internecie i to już po jego zakończeniu! Większym zaufaniem badani darzą rówieśników - nieco ponad połowa ankietowanych dzieci (54,2 proc.) informacje o spotkaniu przekazała swoim kolegom lub rodzeństwu." 

Komunikowanie się przez Internet należy do najpopularniejszych sposobów wykorzystywania tego medium przez dzieci. Wskazane jest zatem systematyczne uświadamianie dzieciom niebezpieczeństw związanych z poznawaniem nowych osób tą drogą.

"Edukacja dzieci, rodziców i opiekunów w zakresie bezpiecznego korzystania z Internetu to, w konsekwencji dynamicznego rozwoju medium w Polsce, jeden z ważniejszych aspektów społecznej odpowiedzialności każdego z nas" - znaczenie akcji " Dziecko w sieci" podkreśla Artur Zawadzki, Wiceprezes IAB Polska. "Jako patron internetowy akcji chcemy ją aktywnie promować i zwrócić uwagę opinii publicznej na fakt, że Internet to nie tylko nieograniczony i szybki dostęp do informacji, ale też środowisko, gdzie niewinność i niewiedza  najmłodszych użytkowników sieci może zostać łatwo wykorzystana."

Aż 64,5 proc. badanych przyznaje, że przynajmniej raz otrzymało propozycję spotkania poza Internetem - wynika z danych Gemius SA. Młode internautki częściej od swoich kolegów informują o spotkaniach osoby ze swojego otoczenia, jak też udają się na miejsce spotkania z osobą towarzyszącą.  Poczucie zagrożenia związanego z poznawaniem ludzi w sieci jest tym mniejsze, im starsi są respondenci. Jednocześnie z wiekiem rośnie częstotliwość propozycji spotkań poza Internetem, co powinno stać się sygnałem ostrzegawczym dla rodziców i opiekunów użytkowników Internetu w wieku 12-17 lat.

"Jesteśmy głęboko przekonani o pozytywnym wpływie akcji "Dziecko w Sieci" na bezpieczeństwo najmłodszych użytkowników Internetu. Dlatego zdecydowaliśmy się wesprzeć słuszną inicjatywę Fundacji, wykorzystując dostępną nam wiedzę i technologię. Wyniki badania, opracowane przez zespół Gemius SA, to rzetelna i wiarygodna podstawa planowania przyszłych działań Fundacji" - publikację wyników komentuje Karolina Burzyńska, Specjalista PR, Gemius SA- "Zakładana cykliczność badania pozwoli ponadto ocenić zmiany w świadomości i zachowaniach dzieci korzystających z Internetu, jak też zaplanować skuteczny dobór kanałów komunikacji z internautami."

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Internet pomaga w randkach

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl